ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. IV.0 219. donderdag Nieuwstijdingen FRANKRIJK. NEDERLAND. 1 gemengde berigten. Mengelwerk. gemengde berigten. Tweede Jaargang. 184G. fÊsa/iüt: worg. 7 ure. - Si, kzee, vcroor- ec maanden, 1'er zake -ontploffing; mjgesproken 22 JANUARIJ. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE wordt eiken Donder- da" morgen uitgegeven bij P. de Looze en is verkrijgbaar bii alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden binnen de Stad, ƒ0,SO en ƒ0,00 Tranco door het geheele Rijk. Donderdag 22 Januarij. Vrijdag 23 Zaturdag 24 Zondag 2S Maandag 20 Dingsdag 28 Woensdag 29 BA&EH55SU OpgaDg der Zon ur. min. 7 45 Nieuwe Maan. Ondergang, ur. min. De prijs der Advertentiën is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot des Woensdag middag 12 nre; na wellc tijdstip zij voor liet eerst uitkomend N°« uict meer wor den aangenomen. Brieven Franco Uit Parijs schrijft men het volgende aan den Coiirrier d' invers: Plet fransehe gouvernement is zeer onaangenaam verrast geworden door de tijding van de maatregelen, welke Nederland jegens den belgisclien handel heeft genomen. Men verzekert zelfs, dat een doorlucht persoon niet heelt kunnen nalaten daaromtrent zijn ongenoegen aan den nedérlandschen gezant te kennen te geven. Men is hier overtuigd, dat de Nederlandsche regering zich niet zoo kwaad gezind zal blijven betoonen. Het is in geenen deele waarschijnlijk, dat de heer Gouzit zijne bemiddeling aan de beide kabinetten heeft aangeboden. "Voor het rniDst heb ik tot lieden gegronde redenen, om het tegendeel te gelooven. Het is gebruikelijk, dat alvorens zich iu zaken, welke met den europeschen vrede in geen verhand staan, te mengen, een gouvernement wacht tot dat het in het geheim door een of ander der in twist zijnde partijen danrtoe is aangezocht, Belgic heeft daarvan nog geen woord gerept en het zoude aan Nederland-, dat de oorzaak van den twist is, en het i.i «le magt heeft deuzelven te eindigen, kwalijk slaan, zoo het thans naar eene vreemde interventie onizag. Men is le Parijs niet minder dan te Brussel verwonderd over hel door Nederland genomcu initiatief, hetwelk voor dal land i wel noodlottig zoude kunnen worden. De diplomatie is verrast, hetgeen het vermoeden doet ontslaan dat een koninklijke wil, de daden der nederlandsche ministers zoude hebben be stuurd. Dit is eene zaak van het hoogste gcvvigl, welke de gemoederen in Nederland zonder twijfel iu beweging zal brengen. Meppel15 Jan. Gepasseerde week heeft er bij den kastelein Klaas Spijkerman, wonende aan den weg tusschen Meppel en Kninswoleene gebeurtenis i plaatsgehad, welke noodlottige gevolgen kan hebben. Terwijl eenige boeren jongens ziel) verlustigden met koeken, op derzelver randen gesteld, door middel van een scherp lang mes (om den prijs van den koek) in eens door te snijden, heeft zich een hunner, wien zoodanige armzalige overwinning te beurt viel, het mes nog steeds in de hand houdende, in het rond bewogenwaardoor hij onwillens een' achter hem staande jongeling met het mes getroffen, en hem eene doordringende borstwonde toegebragt heeft. In weêrwil der spoedig aangebragte geneeskundige hulp, is de toestand van den lijder nog bedenkelijk. Als een staaltje hoe weldadig de Koloniën van Weldadigheid tegenwoordig werken nu de vrijwillige opzending van behoeftigen zoo moeijelijk wordt ge maakt, kunnen wij mededeelen, dat een huisgezin te Deventer, uit acht personen bestaande, die het helaas niet langer konden uithouden in Zwolle en omstreken zijn gaan bedelen, met het doel, om wegens landlooperij te worden opgepakt, gevonnisd en in de weldadige Koloniën tot straf! onderhoud te vinden. Het hoofd van een ander huisgezin te Deventer heeft hetzelfde kunstmiddel aangewend en ook met succes. Van achter de traliën te Zwolle schreef hij aan zijne achtergeblevene vrouw en drie kinderendat zij zich niet ongerust over hem moest makenwant dat hij de kost haden met velen die op dezelfde wijze in dergelijk geval verkeerden, na drie maanden gezeten te hebbennaar het Lui lekkerland zoude vertrekken. Een derde voorbeeld, van een jongeling, eveneens uit Deventer, kunnen wij aanvoeren, die, uit eergevoel niet in de plaats zijner woning willende bedelen, naar Zwolle trok om aldaar bedelende gevat en veroordeeld te worden, ten einde op de Ommcrschans te worden verzorgd. Men berigt ons uit Heerde, dat in den avond van den 14aeo dezer, op den openbaren weg, even voor het zoogenaamde Hattemer brugje, in de nabijheid van 'Vosbergen, onder Hoerde, een manspersoon is aangerand en beroofd van hetgeen hij bij zich had door twee onbekende personen. Op den uitroep van moord 1 door den aangevallene, zeide c-en der boos wichten; «druk hem den strot digt", terwijl zij voort gingen met den aangevallene te ontkleeden en te berooYen van buis, ij 'ic «urnen en rijKen even zeer. ju iu veniuuumg n? armen nog meer dan de rijken. lel is de laak der vrije drukpers de over- J'0iug var. dei gelijke waarheden, meer en eer onder de natie te verspreidenzoo zij aan hare bestemming zal beantwoordenen medewerken tol verhaasting van de verbetering Nu zou het ook de schoenen gelden; onder dit be drijf echter schijnen zij eensklaps gestoord te zijn geworden, zoodat zij, na den aangerande in de sloot geworpen te hebben, het op een loopen zetten. De uitgeschudde reiziger, die zich van Apeldoorn naar deze streken begeven wilde, kroop uit de sloot en ging naar Heerde terug, om zijn beklag te doen waar de Burgemeester en andere ingezetenen zich beijverd hebben om den ongelukkige van liet noo- dige te voorzien. Lieden, welke dadelijk op weg gingen om de boosdoeners te vattenkeerden na eenigen tijd onverrigter zake terug. De Regering der stad Amsterdam heeft eene alge- meene en buitengewone inzameling van liefdegiften ten behoeve der armen vastgesteld, In de kennisgeving daaromtrent komt onder anderen voor, dat het Bestuur reeds voor eenigen tijd eene algemeene en vele bij zondere wijk-commissiën verordend heeft, door welke de noodlijdenden en behoeftigen afzonderlijk bereids met naam en toenaam, ouderdom, aantal kinderen, ver diensten en wat dies meer zij, ten -naauwkeurigste opgenomen, en in twee klassen verdeeld zijn. De volstrekt noodlijdenden bedragen meer dan 50.000 en de behoeftigen bijna 22,000 zielen. De Amster- damsche courant zegt te dier gelegenheidMen heeft in 't algemeen bij de opneming van de armen, zich overtuigd van de wezentlijke en groote behoefte, door het misgewas van aardappelen en de duurte van levensmiddelen tevens voor do armen thans bestaande. Dat deze bevinding zich ook als van zelve laat op maken, is duidelijk, daar de aardappelen, binnen deze stad gewoonlijk jaarlijks gebruikt, meer of min zes maal honderd duizend mudden (volgens ontegen zeggelijke bewijzen) bedragen. Wanneer men nu na gaat dat bet getal der behoeftigen meer dan een derde der bevolking is, en dat deze in de aardappe len hun voornaamste voedsel vinden, zalmen kun nen nagaanhoezeer het stijgen van de prijzen der aardappelen, alsnog het meeste gocdhoope voedselhen moet drukken en alzoo de meervermogenden tct ruime giften ten behoeve hunner verarmde natuur— en stadgenooten moet aanmoedigen. De collecte heeft op- gebragt f56,000 Het is opmerkelijk, dat de Presidenten van de Arrond. Regtbanken te Arnhem en Zwolle, na de pleidooijen in de zaak der Hoeren ïhiejie en van Hulst, beiden ongesteld zijn geworden. Menigeen denkt hier aan meer dan een bloot toeval. De «Kat- senjammergelijk de A. C. het noemt van den Zwolschen President moet echter voorbij zijnZ. E. G. cn de overige Regters hebben kunnen goedvinden, den Heer van Hulst jl. Donderdag te condemneren tot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren en in do kosten. Maar 't zal nog wel niet in 't vaatje zijn waar 't in zuren zal. Bij onderscheidene vonnissen van de arrondisscments- regtbanken te Middelburg, Goes en Zierikzee, in den loop van het jaar 1845 geslagen, zijn twaalf personen tot eene geldboete veroordeeld, terzake van overtre ding op het stuk van maten en gewigten. Uit Cats (Noord-Beveland) wordt ons gemeld, dat na de tentoonstelling bij gelegenheid van de algemeene vergadering der Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeelandten voorleden jare te Goes gehoudenwaarop ook eene stroo-snijmachine voorkwam, thans door den smid Cornelis Dominieus en den wagenmaker Jacobus Meulblok, in bovenge noemde gemeente, eene proeve genomen is om eene stroo-snijmachine te maken voor den landman Jaco bus Meulblok aldaardie na gedaan onderzoek de algemeene goedkeuring verworven heeft, zoo dat die werkbazen daarvoor aanbeveling verdienen. Te Yera-Cruz heeft de aarde gebeefd hier beven de menschel)Een Parijsch bankier heeft zijne kas lccgge- stoomd; bet pa sief moet zeer aanzienlijk zijn. Te Stolkwijk wordt eene Kea beschuldigd baren man vermoord te hebben. Het beeft le 's Gravcnhage een gunstige» indruk gemaakt, dat den burgemeester een bord soup opgegeten beeftuil de ketel waar de Seheveniugsche armen uit' worden bedeeld. - Te Deventer is de soup aangebrand geweest en elders valt ze wat lang van nat. Ongelukkig bet land waar zoovele menseben moeten waebten om te eten tot ben eerst wat gegeven wordt. De bakkers maken de gcloovigen wijs dat brood met zout water gebakken beter, is, dan brood dat met vcrsch water en zout gebakken is. Den drukker van den Nieuwsbode komt nog groote Nieuwsboden te kort De Eecuwsche Volks-AlmanaU voor 1846 verdiend alle aanbeveling. Uit jalousie de métier beeft te Crozon eene koe- hoedster van 16 jaren, eene andere van 14 jaren vermoord. In de menagerie te Norwich beeft eene tijgerin vier levendo jongen ter wereld gebragt, wier Papa een Leeuw is; men meldt niet of de jongen welpen bet meest op Papa of Mama gelijken. Tc Straatsburg moet eerie vrouw balen man op eene secrete plaats verborgen en hem vervolgens in de dag bladen als verloren opgegeven hebbenrollekruid schijnt daarbij weder eene voorname rol te spelen.De Turksche ambtenaren zijn streng verboden om zich door geld le laten omkoopen. Een minister iu Noorwegen is beschuldigd van knevelarij, en door een advokaat vrijgesproken. In De nemarken was de oogst slecht, de kroonprinses is zelfs on vruchtbaar gebleven. Te Amsterdam zijn er zooveel armen, als niemand in de slechtste Lijden kan geheugen; als de wind zoo blijft zal dit getalzoo wel als in geheel Neder land, met bet jaar aangroeijen. Hare Majesteit de koningin beeft ceu koord present gedaan aan het bestuur, tot opbeu ring der behoeftigen le Breda. Zoude eene zweep ook niet aardig zijn geweest? De koning van Griekenland beeft ook eene troonrede uitgesproken, die eeneu gunstigenj indruk op] het publiek beeft gemaakt. Te Amsterdam is f 56,000 voor de armen gecollecteerd; iu Zierikzee is bijna de] helft van die som geleend, om in betere tijdendie in dit jaar nog worden gewacht, terug te geven. Op vele plaatsen in Nederland zijne de stedelijke belasting eenigsinls verminderd, en iu Zierikzee zijne die, naar een vernieuwd tarief, eenig sinls verhoogd bel gemaal geeft thans eene ronde 140 op centen voor bet wonderbare Zierikzee. Weldadigheid is de kurk waar bet zinkend Nederland op drijft, zegt de IJsselbodc. Het standbeeld van Willem den Zwijger, te 's Hage, is tusschen beiden aardig aan 't keuvelen. Onlangs heeft men eens goed op zijne redeneringen gelet, en alstoen, onder anderen, kunnen opvangen «Hoort mij, als gij mij hooren kunt en wilt, voor standers der dikwerf bedreigde en gekrenkte regten van mijn land, hoort mij! Beschermt den grond voet voor voet, welke u leven, kracht en licht geeft 1 Verheft u, waar het geldt het regt van den allerminsten burger; verheft u tegen elke bedwin gende oppermagt; zwijgt zoo lang gij zwijgen kunt en moet, gelijk ik eens zweeg tegenover den spaan- schen dwingeland: maar spreekt en handelt dan ook zoo als ik eens sprak en handeldemet God voor oogenzonder vrees voor eenen dreigenden en ver pletterden blik, zonder aanzien des persoons. Gij reikt uwe hand hieraan den vorst, die in u, volks vertegenwoordigers, het veiligste en laatste bolwerk zijner staatsmagt vindt; maar de andere hand reikt ge aan uwe broederen, daar werkende op zijnen ak ker, of handelende in zijne werkplaats, daar treu rende in zijne armoede. Gij zijt het, die de handen van vorst en volk in elkander legt en beiden ver- eenigt. Wee u, mannen van staat! wee u, gij, die onzen edelen nazaat van zeer nabij en gestadig om geeft, wanneer mijn duur verworven eigendom, waarvoor ook ik mijn bloedstorttc, onder uw be stuur aan partijschap en beknellend onregt wordt ten prooi gegeven 1 Wee u, wanneer gij zeiven bloost en huivert bij de gedachte, dat ook gij behoort onder Nederlands staatslieden! Wee u, indien gij mijn vrij, mijn krachtig, mijn trouw volk onder drukt en uwen looden voet op den nek zet van hem, die, als burger van Nederland, gelijk staat metu, al verheft bij zich niet op vorstengunst, op een vorstelijk kruis, op vorstelijk eerbetoon. Heil u. broeder van den vorst, wanneer gij alleen in de liefde van het volk uw loon vindt, en uwe lof spraak niet alleen gehoord wordt in de raadzaal, uit den mond van bevreesde cn flaauvvhartige ver tegenwoordigers, maar als de geringste burger u ze gent, zéggende: Deze kent het Nederlandsche volk; want hij verligt zijne lastenwaarborgt zijne vrij heid, erkent zijne regten en bevordert zijne wel- Vail 11US319UIIC nuiiuwmxgcii- vu den gesproken wordt, zij kunnen daaruit den echt Russischen geest leeren kennen. Voor eenige dagen woonden de uitgewekene Polen te Parijs, in de kerk van St. Roch, eene lijkdienst bij, gevierd ter eere der zeven en veertig, onlangs met eene ongehoord verfijnde wreedheid ter dood toe gemartelde nonnen in de stad Witebesk in Polen. :s 'e :t ij 1- L- le f- Weekblad La Semaine, van(qea 'ju uci 1845, In Rusland heerscht een schrikbarende firiantiële nood waarvan echter de Keizer niet .schijnt'v/ten, Ongelukkig het land, waar de Vorst slechts door dc oogen van anderen ziet! Te Rome heerscht thans eene felle koude, zooda

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1