29 December. ZEGELWET. Nieuw stij dingen BINNENLAND SCHE BER1GTEN. i In een zeer naauwkeurig dagboek, gehouden binnen Delftvindt men jop den 22 November 1780 aange- jeekend «Alles is thans duur, t\jen kinnetje Zeeuwsche aardappelen k)ost 2 guldens o stuivers, een kin- etje knollen 26 stuivers een half ierling meel 91/2 stuiver, een half vierling capucijn erwten 16 stui ters, een pond stroop 2 stuivers, Maandag 1845, Het abonnementTsTTwee eu een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uit gave geschiedt op inaatul., woensd. en vrijd. des voormidd. advektentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven frauco. De zegelwet zal, hetwelk bij de aanbieding van dezelve aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal ta verwachten was, spoedig en wel reeds den 9 January 1846 zijne volle kracht er langen; het in de vroegere zegelwet achter wege gelatene, door welke oorzaak ook, is bijgelapt, en alzoo het rijk der kleine Nieuws bladen totaal vernield. De Turken nemen wraak aan de Christenen voor hunne in Afrika, door stiklucht omge- bragte medegeloofsgenooten maar dit voegt an Nieuwsbladen niet, daarom zullen wij al les laten rusten. De behoeftige schatkist zal dus weder een ruggesteun ontvangen door de zegelregten welke de Nieuwsboden zullen opbrengen, het welk zeer gemakkelijk door de abonnements leden kan worden opgebragt, zonder dat het kan gevoeld worden te meer nog, omdat han delnijverheid, welvaart en vele andere bron- nen van bestaan, steeds voldoende resultaten opleveren. Heeft men door de wot op het zegelregt uit te breidendekleine bestrijders van onregt zoeken te vernietigengewis zal een legio van groote bestrijders daardoor te voorschijn tre den, en zoo al het doel mogt zijn geweest, de uitgehongerde schatkist door de zegelwet te helpen verzadigen, kon zulks weinig baten, doordien één droppel water aan den grooten Oceaan, geen zigtbare vermeerdering kan te weeg brengen en de Zon te veel daaruit trekt om do aarde te verzadigen. 12 penningenbet andere alles naar evenredigheidden 11 Dec. van dat zelfde jaar een kinnetje knollen gekocht voor 36 stuivers; en in het jaar daaropvolgende wer den die verkocht voor 8 stuiversa jfeSBBBnQBB BBBiaVBB» Op het bal ten hove werden ver scheiden leden van de Tweede Kamer gemist, als zes leden, die de grondwets-herziening hadden voor gesteld eu de heeren Nedermeijer van RosenthalSchooueveld en Yerweij Mejan. Teiwijl men in Nederland de briefporten vexaioir verhoogd zijn zij tegen 1 Januari] 1846 in Oostenrijk weder belangrijk verminderd; ziedaar de onderschei dene wijzen van zienonze Minis ters zouden gaarne deze en gene Wet uit den vreemde hier willen overplanten, maar niet een der elders ten gunste des volks bestaande te gemoetkomingen of lasten vermin, deren. Mehemed-Ali heeft ein delijk ook eerie Z egel-belasting ingevoerd. De Nieuwsbladen zijn echter vrij, en dat in <\.e Egypti sche duisternis terwijl zij in het verlichte Nederland, al meer en meer belast worden. De Heer Grand- pké Molière te Olst beklaagt zich openlijk in bet Handelsblad over eenen maatregel van vak Hall. De schrijver zal ongetwijfeld eerder een krans van bedorven aardappelen-loof te wachten hebbendan een Ei kenkroon. De dienstmeiden op voorname stallen klagendat de kribben tegenwoordig zoo hoog hangen, en vooral dat er zoo wei nig brood wordt gevoerd, waardoor zij dikwijls door honger genood zaakt zijn, om een broodje uit ei gen zak te koopen en droog op knabbelen. - De Tnyaliden moe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1