STAD&-B2EUWS. A D E B f E N T l E H. er slechts ééa mededeelenomdat wij in staat zijn geweest ons zoo veel mogelijk van de juistheid daarvan te overtuigen zijn alhier in omloop. Dat Z. K. H. de Prins van Oranje zich niet wel met den minister vau oorlog heeft kunnen verstaan is van vroeger bekend. Deze ouee- nigheid zoude thans zoover zijn geloopendat Z. K. H. Hoogstd. ontslag als inspecteur-generaal van liet wapen der infanterie aan Z. M. heeft ingezonden. Opmerkelijk is, dat in vroeger jaren tusseheu B. D. vader en den toenmaligen mi nister van oorlog dergelijke ver wikkelingen hebben plaats gegrepen. n Esaisissïe De minister van 'binnen landscbe zaken zal zijne portefeuille nederfeggenals de spreuk ran Tiberius bem daartoe noopt, die gewoon was te zeggen die niet veinzen kankan niet regeren, zal de achting, dien hij als volksvertegenwoordiger heeft verworven, wel dra wederkeeren. De Engelschen zullen zich op Borneo vestigen, om welligt, als het in het spel te pas komt, de schrandere Neder- landscbe regering voor eenige eilanden te bla zen. Nu dan hebben we nog een kolouietje van weldadigheid, dat als pakhuis voor 1/3 ge deelte der natio eenmatfl dienen kan, terwijl de gevangenhuizeu en gestichten ook nog een groot deel kunnen bevatten. Ver gebragt Ver gebragt 1 en dat met een bagatel geld, in ruim 30 jaren De bank op Java is minder getrouw om aangegane verbindtenissen te vol brengen dan de Nederlandsche natie want deze hebben stipt hunne aandeelen betaald, die in de monsterleening genomen zijn. Als bet volk, in het tusschenvak van teekenen en dokken, eens wijzer was geworden, en niet had willen afschuiven, zonde dan de regtbank ook gelast geworden zijnom de nalatigen daar toe niet te noodzaken De winter is begon nen met sneeuw, veel honger en geen geld; en het nieuwe jaar zal beginneu met munt biljetten, al biljetten, al schatkist-biljetten, al kans-biljetten en den hemel weet hoeveei andere biljetten. In troebel is veel te vangen. 1NGEZONDENE STUKKEN. VOOR- EN ACHTERUITGANG. Onlangs zeide eene oude vrouw «Alles gaat vooruit, want reeds rijdt en vaart men met stoomen alles wordt door stoom bewerkt ook zal men nog leeren vliegen en niemand kan dat alles tegenspreken; slechts twee zaken zijn er die in plaats van doorstoom voor-, achter uitgaan en deze zijn de goede "zeden en de nog gevulde beurzen van eenige burgers. Wat de achteruitgang der zeden aangaat, zulks wordt dagelijks voldoende bewezen vooral op zeker dorp H. K. in een der ei landen van Zuid-Holland gelegen, alwaar de kerkmeesters te vuur en te zwaard hebben moeten staan om te beletten dat de dochter van een schoolmeester, tevens koster der kerk, met haar gezelschap de consistorie-kamer niet als speelhuis gébruikten terwijl aldaar ook de bakker zekeren landbouwer eene menigte stokslagen heeft toegelelduithoofdede land bouwer voor den, aan den bakker bepaalden, tijd was weggeredenwaardoor de bakker van het naburige dorp, naar het dorp zijner woning heeft moeten wandelen. En wat de achteruitgang der nog gevulde beurzen van eenige burgers betreft, daarvan, vindt men een klaarblijkelijk bewijs in de voldoening van eene sSjniAvftii leening &127 millioen, welke op ƒ6 3,000 na geheel is ge- inkasseerd. De overtuiging, dat er in uwen Nieuwsbode zoo wel bet goede als hel kwade der meuschen verkondigd wordt; deed mij besluiten u uitte noodigen het volgende te plaatsen. WENK AAN GEMEENTEN BESTUURDERS. Het is bewezen dat niet ieder een geeft wat hij geven kan en geven moet in den tegen- woordigen tijd,ter leniging zijner verarmde natuui'geuooteu. Het achtbaar hoofd onzer gemeente, die dagen nacht denkt op doelma tige middelen ter bestrijding der algenieene ramp, heeft er een middeltje op uitgevonden, opdat niet sommige spaarzamen of liever vrek» ken terug zouden blijven niet hunne giften; jaren achtereen gihgen de hoofden der commis sie tot spijsuitdeeiing in persoon bij de inge zetenen rond met eene lijst ter inteekening veel onaangenaams mogten soms die Heeren welke alleen uit menschenliefde handelden, on dervinden. Dit .jaar is het anders geweest; de Burgemeester heeft de inteekeulngs-lijst alvorens zij aan de smalle gemeente ter intee kening aangeboden wierd, met de stads bode, in een gesloten bus, bij de vermogenden ge zonden, na/adat ZE. Achtb. met een aanzienlijke som aan het hoofd dier lijst paradeeide, en nu ja nu, waren zij verpligt, wilden zij zich niet aan de kaak stellen minder, dan in vroe gere jaren in te schrijven en dat zulks zoo het geval geweest is, getuige de inzameling vau het Diakouij armbestuur want op die inteekenings-lijst kwam hunne zwarte ziel weer klaarblijkelijk uit; voor dat collegie is de stads bode niet gebezigd; een paar brave, dood eeuvoudige broeders Diakenen hebben voor aan bunne zorg toevertrouwde armen de lijst aangeboden; over het algemeen kenmerkt zich de inschrijving van eene zeer gunstige zijde alleen een paar, zoo niet de rijkste dan toch zeer rijken zijn bun schraapachlig karakter getrouw gebleven de een, bekend als de groot ste schreeuwer, heeft voor één mud, zegge een mud rogge, en wie zal ons bewijzen, dat het wetligt geen achterwinsei zai zijn bij de aüe- vering; en de ander, een sterken lturgt, velen ter bescherming kunnende zijn, dan helaas.' nu gelijk aan een gesloopte vesting, heeft voor 1000 centen, zegge 10 gulden, ingeschreven. God beware hunne zielen hier namaals, want waren de armen hun regterstellig zullen zij ia de bel branden. P. Y. K. S. O. Tholen Wintermaand. BURGERLIJKE STAND TE 'Z.1ERJKZEE. GEBOREN-: den 22 December. Een zoon van W. van der Pol en J. Crul. AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de stoomb Donderdag 25 December. Naar Rotterd., 'sniorg. tea 7V2 ure« Yrijdag 26 December Naar Middelb., 'smorg teu 10 ure. (169] Rij J. KODDE, over de Vischmarkt, is te bekomen beste SIROOP DÉ PUNCH a 1,00 de flesch. Te Zierikveetgr drukkerij .yam. P. de - -j Te Zierikv.ee, ter drukkerij van P. de Loov?.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2