MIIEM Maandag 22 December. Nie uw stij dingen (tweede jaargang.) ÏVo° au. *843* BINNENLANDSCHE BERIGTEiV. Nes, op Ameland 14 Dec. Gis teren avond brak alhier een vrees lijk onweder los, hetwelk tot dezen morden voortduurde; zware donder slagen met spoedig opvolgende bhksenistralen doorkliefden oialge- broken de luchttussclieubeide vergezeld van harden wind en zware hagelbuijen. Des avonds te 11 ure viel er een donderslag die alles deed schudden en outniddelijk gevolgd werd door een bliksemstraal, die het geheele dorp scheen in vuur te zetten en welke (behalve in mindere mate, andere huizen] het huis van den Kapitein Zivari trof, daarvan de keuken vermelde den schoorsteen van het huis wegrukte, groote gateu iu het dak en zeer hechten gevel sloeg, en Saatstge- tijeule spleet; terwijl wijders alle glasruiten, vamen en kozijnen, en al wat zich in de woonkamer be vond verbrijzeld werd zonder dat. men, behalve buiten aan een der kozijnen, eenige teekeuen van brand ontdekt heeft. Gelukkig dat de bewoners juist afwezig waren de- Wijl d ie ongetwijfeld zouden zyn omgekomen, daar in het bedoeld woonvertrek als het ware, alles is uit elkander geslagen met eene he vigheid waarvan men zich geen denkbeeid kan maken, zoodat men de stukken geslagen glasruiten, hout- ensteenwerk en andere goede ren zoo wel langs het geheele vertrek vast in den zolder en de muren geslagen, als op een gerui- men afstand buiten het huis ver spreid ziet. STAATKUNDIGE BEURZENSNIJDERS. Er bestaat een zeker soort van wezens in ie Maatschappij die er hun werk van maken iea vreedzamen mensch op eene ongeoorloofde *ijze van zijn geld te beroovenhem zijne keurs te ontstelen. Zulke personen dragen den naam van beur ssnijders wanneer zij op heeterdaadop Jtunne misdaden worden betraptmoeten zij ni>ii door eene gestrenge straf voor hun wangedrag boeten; en die straf is regtmatig: want zij zijn hoogst gevaarlijk in de zamenlevingomdat zij zich met het goed van een ander verrijken en zulks op eene verbodene wijze trachten te verkrijgen. Het is dus goed en nuttig, dat zull.e personen uit de burger-maatschappij worden geweerd. Doch er zijn nog veelsoortige andere beurzen snijders, die nog ongestraft rondloopeuen steeds hun misdadig handwerk voortzetten. Het lust ons nietthans over de verschillende soorten van beurzensnijders te handelen wij willen slechts met een enkel woord spreken, over de staatkundige beurzensnijderswier getal legio is. Wij noemen hen staatkundige beurzensnij ders, die, door de penningen eens verarmden volks bezoldigd wordende, hun pligt verzaken, buiten het volk om handelen en zoo doende het gelddat aan hen om des volks wille wordt besteed, niet verdienen. Wij noemen hen staatkundige beurzensnij ders, die gekozen om het volk te vertegen woordigen en te beschermenen daarvoor gansch niet Icarig worden bezoldigd 's volks belioeflen niet kennende, de Natie wederstreven en tegenwerken, iu slede van verdedigen ,dit moge dan uit onwil of onkunde geschieden; wij noêmen Zien staalkundige beurzensnijdersdie, geroepen om de weuscheu van een volk te helpen en doen vervullen die weuscheu be strijden en de vervulling derzelve op alle mogelijke wijzen trachten te verijdelen; die vuig eigenbelang stellende, boven het heil der aan hen toevertrouwde menigte, hun eigen stoffelijk geluk zoeken, al gaat dit met den ondergang der Natie gepaard. Wij haten hen, die door eene zoodanige lage zelfzucht worden bestierden noemen hen staalkundige beur zensnijders hun aanwezen iu de Maatschappij :s verderfelijker voor het voik dan die kleine beurzensnijders, die den een of anderen onver hoeds een paar centen uit den zak balgn want zij drijven hunne zaken in het giioot en worden daarenboven bezoldigd; zij zijn tevens misleiders van het volk Wij noemen hen staatkundige beurzensnij ders die gekozen om het beheer te iiebbeu over de geldmiddelen van eenen staat dien staat uitputten en verarmen: die, wanneer zij door eigene onbezonnenheid en verkwisting het zoo ver hebben gebragtdat 's lands op brengsten niet meer toereikende zijn om 111 de gewone uitgaven te voorzien, belastingen op belastingen stapelen om de gapende te korten te vullen; die nooit geleerd hebben, om da tering naar de nering te zetten en zoodoende het arme volk laten boeten voor hetgeen zij door eigen schuld en onverstand hebben misdreven; die van 's lands schatkis* een Danaidan-vat makende de gedurige daficn s aanvulleu, door het heffen van quasi-leeuingeti en belastingen en daartoe zelfs de bloedpen- niugen van den armen burger misbruiken ofschoon zij zelve in weelde baden. Wij ver achten zoodanige staatkundige beurzensnijder* tot in het diepst onzer ziel, de vloek eens geheelen volks rust op henwant zij hebben

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1