i 845, 19 December. Nieuwstij dingen (tweede jaargang.) RUSLAND. Een bosuhbrand van 10 mijlen breedte en 30 mijl lengte in het gouvernement Tobolsk, heeft on langs, onder anderen, 13 molens, 1 dorp, 1830 graanschuren, 77,800 hooibergen enz. verteerd; daaren boven had men het verlies te be treuren van 23 menschenlevens 609 paarden, 813 runderen enz. Te York is dezer dagen eene vrouw die gedurende verscheidene urenondanks alle in het werk gestelde middelen, schijnbaar dood bleef, tot het leven teruggebragt door de aanwending van het galvanismus. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Amersfoort, 14 Dec. De kok der alhier in garnizoen liggende militairen, gisteren ochtend bezig zijnde met soepkoken en tegen de rand van den zeer grooten ketel leunende, verloor, door het uitglijden van een zijner beenen, het evenwigt, en viel achterover, met het hoofd naar beneden, in de brandende soep, waardoor zijn geheele bovenlijf allerdeerlijkst is verbrand. Wijders verneemt men nog dat in den nacht van gisteren op heden iemand in de nabij heid dezer stad aan het jagen zijnde, bij het overspringen van een hek, door het afschieten van een afgedraaid geweer (looper genaamd; dat hij in den zak had, zoodanig is getroffen, dat hij dadelijk op de plaats is doodgebieven. Arnhem, 15 December. De kamer van raad pleging onzer arrondissements-ïegtbank beeft niet verhinderd dat de vervolging tegen deze courant zoude worden voortgezet De drukker en uitgever derzelve was tegen heden voor de correctionele kamer der regt bank gedagvaard, en is dan ook voor dezelve verschenen. Nadat hem door den voorzitter, den heer mr. C.P.E.Robidé van der Aa, de gebruikelijke vragen waren gedaan en die door hem beantwoord waren heeft hij verzocht dat het der regtbank mogt behagen, de be handeling der zaak uit te stellen tot heden over 14 dagen den 30sten dezer. Hij grondde zijn verzoek op de afwezigheid van den heer mr. J:M. de Kempenaer, die de verdediging van den heer Tliieme heeft op 'zich genomen en ten gestelden dage zal voordragen, doch thans voor eene belangrijke zaak uitlandig is. De regtbank heeft, na het openbaar ministerie gehoord te hebben, niet geaarzeld, het ver zochte uitstel te-verleenen. Men las onlangs in het Handelsblad een ge moedelijk, regt landsvaderlijk stuk, in Neder- landschen zin, ten betooge van het verkeerde, om onze Vertegenwoordigers in de Staten-Gene- raal bespottelijk te makendoor hunne feilen in de dagbladen aan te wijzen. Ons dunkt bet 3J$gl tgenvoudigerdat de leden dier kamers Zulke personen dragen den naam "van 'tnsnijderswanneer zij op heeterdaadop l"nne misdaden worden betrapt, moeten z\j Zierikzee 18 December. Men verneemt dat tot lid van de tweede kamer der Staten-Ge- neraal is benoemd den wel Ed. gestrengen heer A. J. F. Egter, president van de Arrondis- sements Regtbank alhier. ssasai'issar* De uitvinders om rotte aardappeleu goed te maken zoude de Zierikzeenaars een dienst be wijzen, om aldaar eenige honderde mudden te komen repareren maar Lange mijlen leggen, Tusschen doen en zeggen. Op 63 duizend gulden na, is de 127 millioen binnen gekomen. Te Brussel rijdt er dagelijks eene kar rond, om de overgeschotene spijzen der aanzienlijken af te halen, om den anderen dag smakelijk te worden toebereid, voor de behoeftige volksklasse Men zegt, dat er soms halve speenvarkenskalkoenen enz. in de kar worden geofferd. Als dit elders werd nageapt, wie weet hoeveel heele speenvarkens en kalkoenen in de kar zouden komen. De Engelsche soldaten zullen het tabaksrooken worden afgeleerd, en daarna het drinken. In Brazilië is zulk een overvloed van diaman ten ontdekt, dat ze bij hoedenvol worden op geraapt. De gevangenis te Assen is eivol, INGEZONDEN E STUKKEN. In uwen Nieuwsbode van den Dec. 1845', N.o 204, heb lk mogen lezen: «Eenige wenken aan Neêrlands ingezetenen waarin hun de hoogstnoodige zorg voor werkzaamheden voor de mindere volksklasse ten dringensten wordt aanbevolen; dat dit bij elk weldenkend en welgesteld burger of landman ter harte moge worden genomen, is de wenseh van schrijver dezes; maar hij vreest dat zulks in zijue ge meente helaa3 te laat zal worden behartigd daar hij onlangs nog van de gezegendste en gegoedste boereu heeft geziendie zich bij voortduring in dit noodlottig jaar, van vreem den bedienen ter verrigting hunner bezigheden; (-J-) dus blijft de zucht tot vreemde hun nog bezielen welke zucht eenmaal zulke rampza lige gevolgen zou kunnen hebben zouden er in onze gemeente geen ambachtslieden wor den gevonden? of zouden deze het zoo niet noodig hebben? wat het eerste betreft, ja' overvloedig en ten aanzien van het tweede, helaas! ja maar al te noodig hebben zij het. Misschien vraagt men verrigtcn zij hun werk wel goed? ja ieder moet het bekennen dat zij de zindelijkste meuscnen zijn. Mogten zij, die bij voortduring van het vreem de gebruik maken, toch inzien eer het te laat is, en deze tot eene waarschuwende les nemen, dan zoude er meer werk van onze eigene inge zetenen kunnen verrigt worden en gepaard aan edelmoedigheid en weldadigheid der land lieden, de mindere klasse het smakelijk zelf verdiend brood verschaffen. Seiooskerkeden 11 Dec. 184S. Q. en V (f) Ik bedoel hier dat sommige boeren hun vee door vreemde slagters laten slagten. dCmeu £uduu...c. tot in het diepst onzer ziel, de vloek eens geheelen volks rust op hen 'want zij hebben

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1