Izil 2 de broodzetters en bakkers welligt eenstemmend overeen door aan te nemen dat één cent op een brood voor den kooper inaar één cent meer is, en dat dit voor den bakker op elke 100 brooden een' gulden meer der winst opleverd. Het staatsie- feest in den Haag is staatsie'èus gew eest en de staktsièk. 1 eeding der in staatsie genood igde staatsie gasten is ook slaatsieeus geweest. DE WAARTEEKENS. Even als men dikwerf uit de gelaatstrekken van een mensch zijnen inborst kan opmaken, zoo hebben ook landen en steden hunne pro fetische gelaatstrekken. Dit zijn de eigenlijke waarteekens die ieder reizende moet gadeslaan. Die helpen hem op het spoor, wat hij te verwachten heeft. Vindt gij in eene stad vele herbergen wijn en bierhuizen verlaat er u dan op, dat er vele vrolijke snaken zijn; maar op den betaal dag bedroefde gezigten en zelden huisselijk geluk. Waar de klokken al te dikwijls luiden, en de feestdagen geen einde nemen, voorzie u daar vooral van kopergeld want gij zult het voor de bedelaars hoog noodig hebben. Rijden overdag prachtige koetsen door de straten, maar ontbreken des avonds straat lantaarns, dan gelijkt deze stad eene opgeschik te dame die onder zijden kleeren een hemd met gaten draagt. Waar de oude lieden te huis werken en de jonge lieden in de week met de burgerdoch- teis partijtjes maken, daar kunt ge u bank- kroeten voorspellen. Acht gëene plaats bijzonder vroom, om de vele kerken en hooge torens; niemand rijk om zijne prachtige kleeren, niemand verdienstelijk, om zijne ordelinlen. Dit alles zijn slechts uithangborden; herbergen hebben die niet al leen op de wereld. Waar gij trotsche gedenkteekenen ziet prij ken ter eere van dezen of genen, denkt daar niet dat zij er geplaatst zijn om dezen of genen te vereeuwigen het zijn slechts gedenkteeke nen der ijdelheid van hen die ze hebben opgerigt. Waar gij den boer niet reeds bij zonsopgang aan zijnen veldarbeid indtzitten gewis velen des avonds, onder een glaasje, lang na zons ondergang bij elkander. Gij hebt niet noodig op een toren te klim men om te weten hoe groot eene stad is. Zij is voorzeker klein wanneer de menschen el kander veel groetenen hoeden met smerige Tanden drageu. Groeit er gras in de straten, ga dan gerust uw weg er is niets te verdie nen. Waar men geene wetten heeftzijt gij vo gelvrijverlaat u daar in geval van nood, op uwe vuist. Waar te veel wetten zijn en gij bij eiken voetstap een bevelschrift ontmoet, vertoef daar zoo kort mogelijk. Polieiediena- ren en advokaten staan aan alle hoeken op u te loeren. Komt gij in een land,, waar niet ieder stadje zijne eigene galg, maar wel zijne eigen school gebouw en armhuis heeft; waar niet ieder dorp uitgestrekte moerassen, maar goed gemeste akkers heeftwaar de groote wegen niet met bedelaars, maar met vruchtboomen beplant zijn; waar advokaten doctors en herbergiers over slechte tijden klagen, daar moogt gij vrij uitrusten; de menschen hebben daar hoofd en hart op de regte plaats. N, INGEZONDENE STUKKEN. In een dorp in heteiland T...., in Zeeland, is voor eenige jaren een steenberg te voorschijn gekomen, en daaronder eenen aanzienlijken rijk dom zilver en goud bevonden. De berg is, op zich zelf beschouwd, nergens dienstig voor; maar wat zou die nietzonder dat het noodig was sclg|i,kuudig te worden gescheiden in deze dagen nuttig kunnen zijn, tot ouder stand van de vele behoeftigen, die ook in die gemeente gevonden worden als de bezitter, in plaats van een- steenen hart, een christe lijk hart omdroeg; wie zou durven denken, dat zulk een rijkhals nog eene tong durft roe ren daar waar een ander genoodzaakt is te moeten zwijgen, om een ander tot weldadig heid aan te sporen De man zou minder berispelijk kunnen beschouwd worden, als hij vroeger voor zijne verarmde natuurgenooten zooveel kwartgul dens als turven gepresenteerd haddan zoude het op ƒ350 uitkomen. Als men nu in aanmerking neemt, dat de gemeente 'sjaar lijks meer aan hem moet opofferen, zou de man nog niets van eigen presenten bijdragen. Boven en behalven dien, is de rijkhals even als de geestelijken, vrij van alle belasting, uitgezonderd de geldleening door v. H. Nu is er van een menigte gehoopt, dat hij de voormelde som van ƒ350 wel dubbel zou hebben te boven gegaanmaar helaas i het is 1/7 gedeelte van dien. S. A. STAD5-NIEUWS. ARROND.-KEGTBANK TE ZIËRIEZEE. Correct, teregtzitt. van vrijdag 12 Dec. 1845 j. IJ., te Zierikzee, veroordeeld in appel ter zake van het laten weiden zijner paarden in de weide eenes anderenin eene gevangenis van 5 dagen en in de kosten. M. L.W. h. en L. B.te Bruinisse ver oordeeld ter zake van het verjagen en vermin ken van eene koe, de laatste in eene boete van 100 en eene gevangenis van 2 maandenden eerstgenoemden in eene gevangenis van 4 we ken en den tweeden in eene gevangenis vai acht dagen en allen solidair in de kosten J. D. wed. J. N.te 's Heerenhoekver. oordeeid ter zake van bedelarij in eene gevan genis van 3 maanden eu om na het onder gaan dier straf, overgebragt te worden in eene bedelaarskolonie en wijders in de kosten, BURGERLIJKE STAND TE ZIERIKZEE. GEBOREN: den 13 December. Eene dochter van D. van der Weijde en M. Brouwers Eene dochter van A. Berrevoets en A. Telle. den 15 dito. Eene dochter van F. van Tetterode en J. E Besnard. OVERLEDEN: den 6 December. J. de Vlieger, oud 22 jaren (ongehuwd dochter), te Amsterdam overleden, den 16 dito. E. Formenoij oud 6 4 jaren Echtgenoot va' W. Thole. AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de stoomb- Donderdag 18 December. Naar Rotterd., 'smorg. tea 7V2 ure V rij dag 19 December. Naar Middelb., 'smorg ten 9*/2 uf^ TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOZE E brei gou lan 1 d h 30 bov trei 60£ Ti gedi in h blee. aanv E A garr bezi van door ever naai zijn YY van lieid over van dat dat A pleg niet cour D heu« bant vers den gebi hem dat ham over zijn mr. van en ti than De i geh< zoel] M moe lane om 1 raai in d Zulk '■ensnij ninne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2