mmiim WHONING IS JARIG! Woensdag 10 December. N ieuws tij dingen (tweeds jaa.rga.ng.) N»° 208. 1843. Set ABOKNEMBNT is twee eu eeii halve ceut in de week. Enkele nummers 2 cent. De uit gave geschiedt op maand., woensd. en vrijd. des voormidd. advehtentien worden geplaatst alO cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Frankfort, 3 Dcc. Sedert eenigen tijd laat de openbare veiligheid in en rondom Weenen veel te wen- scheu over. Op verschillende pun ten werden de lijken van vermoorde personen gevonden. raAaraGBa De koude is dit jaar in het Zuiden vroeger ingevallen dan in onze landstreken. Men schrijft uit de Neder-Aiphen dat de bergen sedert cenige dagen met sneeuw overdekt zijn- Even eens is het gelegen met de Neder-Pyreneën en men heeft reeds ijs gevonden in de valei van Huveaume bij Marseille. Te Marseille zelfs is de thermometer gedaald tot 4 graden onder 0. Te Parijs is men 10 graden boven 0. B1NN EN LAN D5CHE B ERIGT EN. Groningen, 4 Dec. Nadat de barometer des nachts van Dingsdag op Woensdag eene aan zienlijke daling ondergaan had zijnde dezelve in dien tijd van 29.7 tot op 29.'/ o gevallen, barstte er gisteren avond tusschen 9 en 10 ure plotseling eene hevige onweêrsbui verge zeld van hagel, boven onze stad los, waarvan de bliksemslag, naar alle waarschijnlijkheid, op den Martini Toren is gevallen maar ge lukkig door den afleider is afgeleid. Men heeft uamelijk op het oogenblik van den slag, den pijnappel van dien toren met electriek licht omgeven gezien even als bij eene vroegere losbarsting van een onweder boven dien toren waargenomen is. Terstond heeft men op den toren onderzoek gedaan, maar geene schade noch eenig spoor van den bliksem daaraan ontdekt, zoo min als bij den vorigen keer. Wij meenen dit vooral te moeten vermelden als zoo zeer pleitende voor de goede dienst en werking van den op dezen toren aanwezigen afleider. Het verdient nog opmerking, dat juist dien avond even te voren de Hoogleeraar Ermerins in eene bijdragegehouden in de openbare vergadering van het genootschap ter bevordering der natuurkundige wetenschappen hier ter stede over de electrieciteitdoor vele proeven opgehelderd, bijzonder heeft gesproken over het nut der afleiders en aangedrongen op het meerder gebruik derzeive, ter bewaring van gebouwen, vooral ook van molens, die zoo zeer aan de werking van het onweder bloot staan, zooals nog dezen zomer een ongeluk van dien aard nabij deze stad heeft plaats gehad, dat hoogstwaarschijnlijk voorgekomen of af gewend zoude zijn geworden, ware die molen Kiet een afleider voorzien geweest. Nog heden morgen, omstreeks 9 ure barstte fr weder eene zoodanige onweersbui over of nabij de stad los, met een enkelen geduchten slag en eveneens vergezeld van hagel, ook zonder, voor zoo ver wij nog weten, ongeluk te hebben veroorzaakt. De Zonnemairsehe boertjes heb ben op Sir»t-Nikolaas-avoud zoo veel pret gehad dat ze den aard- appelennood geheel en al hadden vergeten, sommige hebben de keu ren van Uilenspiegel nagevolgd, om petten en hoeden door elkander te schoppen, waardoor een klein vecht partijtje is geboren. II. M. de Koningin heelt een koord present gedaan om te Middelburg te laten verloten, ten behoeve der armen. In Frankrijk, Belgie en Pruis- sen dalen de granen. Te Mid delburg slaat het brood af, en te Zierikzee slaat het brood in die zelfde week op. Te Delft is een soepketel gemaakt, van over de 1400 halve Ned. ponden. Te Kortrijk zijn de knollen overtollig groot en veelen te lang arm (Zierikzee) de sommatie's en reno- vatie's, agenten van policie hebben op 's kouings verjaardag een burgerman, die door de heer- scheade vreugde wat getroebleerd was geraakt, geboeid en gekneveld, in een onderaardsch hol, van een der Stads poorten, geworpen, waar de ratteu hem de beenen bijna van oDder het lijf hebben gcloopen. Ge lukkig is hij niet in slaap gevallen, anders ware hij zeker door die diertjes opgepeuzeld geworden. Een bur gemeester in Duiveland is uit zijn hol gekomen, hij heeft voor den ar men, Nota bene, twee mudden garst afgezonderd. De Koning is jarig, de Koning levg! is het woord van den 6 Dec. God zegene hem en zijn volk I die bede ging 11. zondag uit Neör-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1