mums® w NIEUWSBODE. 1845. Vrij dag ysjT/i Nieuwst ij di nge n 21 November. W.° 198. (TWEEDS JAARÖANG.) tlet a.bonxii uaxr is iwce ea ecu naive cciuiu gave geschiedt op maand., woensd. en vrijd. des a 10 cents de lange regel. Voor elke plaai Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en -^3^3 r-. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 's Hertogenbosch, 17 Nov. Het barbaarsch tooneel van marteling in naam der wet en Justitie, heeft 11. vrijdag plaats gehad. De menschheid werd wederom onteerd door eene strafoefening, welke, indien zijniet reeds door het inenschelijk gevoel gedoemd werd, in on ze eeuw vau beschaving zeer zeker niet meer te huis behoort. Het afschuwelijke der gee- selpaal is reeds lang betoogd en vindt voor zeker nergens geen tegenspraak dan bij de voor standers van betbehoud quand même ea bij de dompers der beschaving, die het licht van verhevenen vreezen ,^omdat daarmede een steeds toenemende afkeer, van aan den leiband te loo- pengepaard gaat. Van de ondoelmatigheid dier straf is een nieuw bewijs gegeven. Inder daad, wij weten niet wat ons meer verbaasd heeft, de ontelbare menigte volks die de straf oefening bijwoonde, de onbegrijpelijke ver stoktheid van den ongelukkigen misdadiger, die een alles overtreffend cijaismus aan den dag gelegd heeft en zijne verschrikkelijke straf heeft ondergaan zonder eenen zucht te laten hooren of de gevoelloosheid, (ja nog meer dan gevoelloosheid) die onder de menigte heerschte. Nu vragen wij is er één van die duizenden, die het schavot omringden, die uit de geese- ling en het brandmerk van Stupers eenigen indruk legen kwaad en misdaad heeft ontvan gen Is Stupers zelf door zijne ondergane straf meer van het misdadige van zijn gedrag overtuigd, heeft in zijn gemoed een straal van berouw, wij spreken slechts van maat schappelijk berouw, geschoten 1 Zoo geen van beide het geval is, waarom dan de straf Waar om de menschheid onteerd? Waarom dooreen tooneel van barbaurschheid toegebragt, om de zeden der aanschouwers te verbasterente verlagen? Bij de neigingen ea den toestand van 's meuschen hart, draagt eene enkele zulke strafoefening meer toe tot verhardheid van het gemoed, tot verwildering der zeden, dan honderd tooneelen van zedelijkheid en deugds- betrachting zouden toebrengen tot veredeling der ziel. Mannen van behoud! Wanneer zal de geeselpaal afgeschaft worden Wonder Het wetboek van strafregt, waarbij die schand daad is afgeschaft, wordt steeds verlangd, steeds beloofd en steeds uitgesteld. Het mi nisterie schijnt er niet toe te kunnen komen. Het kan echter wel haast maken wanneer het maar wil. De wet op hetzegel strekt daarvan ten bewijze. Men heeft gebruik gemaakt van den vrijdom door de wet verleend aan druk werken van klein formaat, om tot goedkoope prijzende mindere volksklasse ook eens te laten lezen dadelijk wordt eene wet ontworpen om ditzoo mogelijk den kop in te knijpen. Maar eene wet in te voeren, waarbij de mindere do week. Enkele nummers 1 cent. De uit- voormidd. advertbntiex worden geplaatst sing is men 3S cents zegelregt verschuldigd. Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. volksklasse (want deze is daarbij steeds het meest tegenwoordig en lijdt er ook de meeste indruk door) gepriveerd zou worden van de tooneelen van onmenschelijkheid en zedenkwet- sende barbaarschheid o hiertoe is altijd tijd. genoeg I En toch leven wij in de XIX eeuw'. ©ass£®®9>a aa&ss'faisie Op morgen [zaturdag] zal het Zie- rikzeesch pronkj uweel weer op nieuw worden aanbesteeddie aanbeste ding is zoo publiek, dat dezelve in de stads-courant niet eens is be kend gemaakt, en aan de intee- kenaars van wiens geld is ea wordt gebouwd, is het nieuwe plan uiel eeus ter bezigtiging gesteld. Zou men ook bevreesd zijn om met de zaak ridderlijk voor den dag te. komen. AVauncer de ouderdrukkers der volken eens aan zichzelf waren overgelatenzonder steun, zonder vreemde hulp wat zouden zij te gen het volk vermogen AVau- neer zij om het volk in slavernij te houden gecne andere hulp had den, dan de hulp van hen, aan wien de slavernij voordeel aanbrengt, wal zoude dit kleine getal kunnen uitrigleu tegen geheel het volk 1 Het is de Goddelijke wijsheid, die de zaken zoo beschikt heeft dat de volken altijd aan de dwin gelandij zouden kunnen tegenstand bieden, eu de dwingelandij zoude onbestaanbaar zijn, indien de vol ken deze wijze inrigling begrepen» Maar de beheerschers der aarde wenden hun hart tot tegenoverge stelde dingenzij stelden, namelijk, in plaats van de wijsheid van God, die de volken toch niet begrepen, de wijsheid van den vorst dezer wereld, welke is satan. En satan die de koning is van de onderdrukkers der volken, gaf hun eene helsehe list en, om hun ne dwingelandij te versterken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1