1845. Woensdag 19 November. Nieuwstijdingen. (tweede jaargang.) N,° 107. fc£e t A.BONNK:tiBxN r is twee ea aaive cöhl in de week. Enkele nu miners 2 cent. De uit gave geschiedt op maand., woensd. en vrijd. des voormidd. advertentien worden geplaatst alO cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het R-ijk. Brieven franco. TURKEIJ. Dea 11 dezer heeft eene aard beving groote verwoestingen op Mi- tylene aangerigt. Gelijktijdig heeft men de schokken te Smyrnaop Seio en op andere eilanden van den Archipel, en ook in Konstantiuo- pel gevoeld. Op Mitylene zijn ver scheidene dorpen grooieüdeeïs ver nield van Aeras, een dorp van 90 huizen, is geen enkel huis on beschadigd gebleven; in Vibari zijn 3 personen onder het puin yerplet- terd. Het dorp Couraux is liet tooneel ecuer treurige gebeurtenis geweest. Den 25 Oet. verliet een huisvader zijne woniug om een ton bij zijn buurman te halen. Te huis terug komende vond hij zijne vrouw en vier kinderen in den waterput en verdronken. Zij was krankzinnig, had er waarschijnlijk eerst hare kinderen ingeworpen en was er toen in gesprongen. BINNENLAND3CHS BERIGTfcT. Derenter, It Nov. Heden stonden alhier voor de Arrondissements-Regtbank teregt een vijftal jeugdige meisjes van behoeftige ouders, beschuldigd van op het land aardappelen na- geoogst of ontvreemd te hebben. Een dier kinderen, allen met onschuldige gezigtjes, klem de zich vreesachtig aan de moeder vasten schreide luide en bitter, even als al de overi ge kleinen en derzelver moeders. Dit gejam mer deelde zich allengs mede aan de omstan ders, en geheel het auditorium werd één gehuil, zoo zelfs dat ook de regters zigtbaar schenen aangedaan. De eisch was dan ook slechts het minimum der straf; zijnde de uitspraak be paald op aanstaanden Dingsdag. Ofschoon de Wet gehandhaafd moet worden en alzoo het misdrijf behoort te worden gestraft, zoo is het te hopen, dat, in het onderhavige geval, de tijdsomstandigheden en den jeugdigen leef tijd der overtreedsters in aanmerking genomen, hier do stem der menschheid over de stipte toepassing der wet moge zegevieren. Ramp- zalig zou het zijn voor die arme schepseltjes, feeds door geboorte zoo diep ongelukkigals ze veroordeeld werden om te moeten zitten want heeft men eenmaal wegens misdrijf ge zeten, men komt zelden weder ia de Maat schappij teregt. De heer de Kempeoaer heeft zooveel mogelijk de kleine nieuws blaadjes nagegaan en heeft in de zelve veel geestigs gevonden waar over hij hartelijk heeft gelagehen; ZEd. is geen voorstander ge weest om dezelve te vernietigen. - Te Leijden kan men voor 5 cent te weten komen, hoe men te genwoordig de kunst verstaat otn de minvermogenden tot het laatste centje uit den zak te kloppen. In Goes zal de Justitie door krijgsvolk worden ondersteund als het volk te dol wordt van den honger. Aan het brood van som mige bakkers is het duidelijk te zien, dat er veel St. Niko'aas wordt gebakken. In Utrecht worden er lijnzaadkoeken in het roggen brood gebakken. Bedrog vindt men nog. Ten gevolge van den gezegcuden brand van N. Schuldbrieven te Pa rijs, kan de belasting op het ge maal juist met de helftvermin derd worden zonder dat het groo te vischuet mindere slepen doet. Jan de Yfit, de uitvinder van het zegel, genoot langen tijd schitteren de gunsten, doch werd in de stra ten van 'sGravenhage wreedaardig Vermoord. DE NIET-SCH'ATPLIGTIGE. 'k Heb onlange in een boek gelezen, Dat ergens ('kweet niet, waar 't mag wézen! Een zeer halstarrig burger leeft, Die nooit belasting wil betalen En, wat de wet ouk moog bepalen, Het alles steeds ontdoken heeft. Wil men zijn vensters duur belasten, Getroost, in 't donker rond te tasten, Muurt hij zijn huis van rondsom digt, Wordt van den brand accijns geheven, Om aan den staat geen cent te geven, Blijft hy steeds zonder vuur en licht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1