9 van het onzinnige pogchen op de heerscbende welvaart in het honge rende Nederland. De troonrede zal met eene lofrede vereerd wor den. In Nederland wordt een banneling verwachtdie in O. -In dien zijne aansprakelijke regten wilde doen gelden. Zonde hij voor die mishandeling in Nederland ver goeding vinden?En zij vreesden met groote vreeze Het oude geld begint het einde van zijn bestaan te naderen. Jammer dat het niet eerst wat opgelapt kan worden met het nieuwe geld (dat als te zwaar) in de munt als oud-ijzer ge- pakhuisd ligt want dan konde oud en nieuw een fatsoenlijken dood ondergaan. INGFZONDENE STUKKEN. een slecht land waar het niemand wel gaat. En wie gaat het nu zoo al wel, in den te- genwoordigen hagchelijken tijd In de eerste plaats, de bakkers en de molenaars; want dooreen gerekend zal er zeker 'ƒ3 meer brood gebruikt worden, als het geval zoude zijn, wanneer er overvloed van goede aardappelen waren; doch die menschen is dit fortuintje niet te misgunnen. Maar wie gaat het nu in de tweede plaats wel?.-. Immers de stede lijke kassen, waar de belasting op het brood niet verminderd of afgeschaft wbrdt, en einde- delijk de veelvraat van Floris want van elke beet in een stuk brood valt er een brok in die ontzaggelijke dieptens. En al brengt het gemaal jaarlijks ƒ3.000,000 aan het rijk op, is dit daarom een bewijs dat het brood eten den mensch niet meer kost dan één gul den per jaar?... Dit ware slechts een'/i mud tarwe, of één oacje meel per dag, voor ieder levend mer.sch, waar welligt een kind in de wieg niet genoeg aan heeft, voor pap, flokkers en beschuit. Is het dus geene dringende noodzakelijkheid, dat de belasting op het brood wordt opgehe ven en als die gelden niet kunnen worden uitgezuinigd, dit op eene wijs werde gevon den die de natie minder drukte?... Als papa van Hall dit eens goedvonden de plaatselijke besturen daar tegelijk toe uitnoodigde, zoude het den volke guldens uitwinnen dat met dub beltjes konde worden aangevuld en dat toch het gouvernement zijne millioenen kreeg Dat het getal der behoeftigen alsdan zoo vruchtbaar niet zoude aangroeijenzal wel niemand kunnen betwisten. En niet alleen dit, maar de winkeliersfabrijkanten, kooplie den enz. zouden daardoor verbetering in hunne zaken oudervinden aangezien de werkende volksklasse niet genoodzaakt zoude zijn, om gestadig in lompen gewikkeld te blijven; want van dat gene, wat nu elk huisgezin dagelijks aan broodbelasting uitgeeft, kan zoodauig gezin behoorlijk iets aan het lijf krijgen, waardoor vermeerdering van handenarbeid in verschil lende vakkeu wordt geboren dat in alles de kiem uitmaakt, van het verspreiden vanalge- meene welvaart. En wanneer het vleesch mede onbelast was dan konde er immers wel 3/4 der ambtenaren, in de porseleinkast worden gezet Want wat is hun voornaamste bezigheid, vooral ten plat te lande en in de uitgedroogde stedekens?... Bijna niets anders dan te waken dat niemand een stukje brood of vleesch in den mond steekt waar geene belasting van is betaald. En tot dat einde is er bijna geen dorp zonder een ontvanger en een paar commiesen; want er moet immers gelegenheid zijn, dat een ieder zijne duiten spoedig kwijt kan worden? En wanneer al die tractementen van de ontvangsten werden afgetrokkenzoude dan de schaden voor het rijk kunnen gelijk staan met de tegenwoor dige schaden van de groote verhongerde volks menigte Geen land zoo arm, Of kist en darm, Van menig zot Wordt opgepropt, Van 't heerschend leed Waar elk van zweet. STADS- EN LANDNIEUWS. Met genoegen vernemen wij dat te Ooster- land (tellende eene bevolking van 1200 zielen] is ingeschreven voor eene som van ruim 3200 ter voorziening in den nood der armen; wen- schelijk is het, dat deze ruime inschrijving in onderscheidene steden en dorpen navolging mag vinden; BURGERLIJKE STAND TE ZIERIKZEE. GEBOREN: den 1 November. Een zoon van J. Beuzenberg en J. Bolijn. den 2 dito. Een zoon van J. Wetting en W. Jansen. OVERLEDEN: den 1 November. N. de Haasoud 9 maanden (dochter). AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de stoomb Donderdag 6 November. Naar Rotterd., 'smoi g. teil 71/2 ure. Vrijdag 7 November. Naar Middelb, 's morg. ten 9'/2 ure. ADVERT ENTIEN. (141) De ondergeteekende verzoekt door deze, om aan zijne MEID of HUISHOUDSTER niets te borgendaar luj voor geene betalingen zal instaan. C. STEVENS. Zierikzee 5 November 4845. (142) De Hr. P. H van der WEIJDE vervaardigt thans daguerérotijpe-portretten binnen 's huisin een kwart minuut, in de open lucht in nog korter tijd, des verkiezende zelf in een paar seconden; van een SOtal portretten, door hem in de afgeloopene maand ver vaardigd zijn er thans eenige bij den boekhandelaar van Setten voor een ieder ter bezig- tiging gesteld, van die personen welke daartoe de vrijheid verleend hebben; daarentegen wordt steeds aan hen die zulks verlangen, het portret na de vervaardiging terstond afgeleverd en aan niemand vertoond. Dezelve biedt te koop aan: 3 complete daguerréotijpe-toestellen met toebehoren van ƒ180, 90 en 49, met het aanleereD der kunst op den koop toe. Te Zierikzeeter drukkerij vaa» P. de Looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2