M J-' &>9 190. Maandag' 1845. EÜWSBÖDF, 3 November. Nieuwstijdingen (tweede jaargang.) liet ABOX^HttaxT is twee eiieen halve cent iu de week. Enkele nummers 2 cent. De uit gave geschiedt op maand., woensd. en vrijd. des voormidd. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. VERGROOTING VAN DEN NIEUWSBODE. Wij hebben in onze vorige beloofd thans de drie verschillende handelwijzen te onderzoeken waaruit redactie en uitgever van deu Nieuws bode, bij. de niet te betwijfelen aanneming van het nieuw ontwerp tot wijziging der zegelwet, te kiezen heeft. Wij zullen de voor- en na deden van elk geval afzonderlijk beschouwen. l.e De uitgave voortzetten op den oudenvoet. In dit geval zou elk blaadje met een zegel van een cent bezwaard worden, waarbij nog komen de opcenten de kosten en bemoeijingen der verzending van bet papier naar de hoofd stad der provincie, zoo dat dit voor de drie blaadjes op nagenoeg 4>/i cent komen zoude Waardoor de; abonnements-prijs, die nu 2 </2 cent per week bedraagt, tot 7 centen zou moeten gebragt worden of 90 centen in de 3 maanden. Het is zeer te betwijfelen, of de meerderheid onzer geabonneerdeu zulk eene bijna verdrie- dubbeiing van den prijs behagen zoude het is waar, zij moesten bedenken dat de voordee- len daarvan in de schatkist vloeijenen dat het eigenlijk weder eene nieuwe belasting is, die men de couranten-lezers oplegtdoch er zijn er zoo weinigen die de schatkist liefhebben als hun eigen Sack zoodat zij en nieuws bode en schatkist hartelijk zouden bedanken, en bij gebrek aan deelneming zouden laten verkwijnen (namelijk niet de schatkist maar den Nieuwsbode.) 2e. Daar echter een vel papier, ter grootte van 6, 7 of 8 nieuwsboden, ook slechts een cent zegelregt betaalt, zoo vindt men hierin een geschikt middel om op eene wettige wijze een groot deel van die nieuwe belasting tc ont duiken en het is het beste middel tot behoud, !dat wij al onze kleine collega's ton dringendste aanbevelen; de Tielsche Nieuwsbode heeft van Zélve al lang geleden begonnen in groot for maat en eens per week te verschijnenen wel op het verlangen zijner geabonneerden. Dit plan dan uitvoerende, zullen de geabon- 'heerden zich getroosten moeten dat de abon nements-prijs per week met weinig meer dan een cent verhoogd wordt,en wel gesteld wordt op 50 cents in de 3 maanden; dit meerdere is dan voor het zegelregtde uitgever geniet daaruit volstrekt geene meerdere voordeelen bij zal integendeel, om aan de geachte geabon- peerden voor dit meerdere bedrag schadeloos ie stellen, zich de opoffering getroosten ruim het dubbele van het papier te leverenen het wekelijks eiken donderdag voormiddag uit te geven nummer zoo groot te nemen als 7 of 8 blaadjes van de tegenwoordige grootte zoo dat men ook omstreeks het dubbele van het te genwoordige aantal letters zal ontvangen, I welke letters steeds in denzelfden vrijzinnigen f j geest zullen gerangschikt worden als tot nog V toe het geval was, Er bestaat dan tevens minder noodzakelijk heid tot het gebruik van zulk eene kleine letter, als waarover reeds veelmalen eene klacht is vernomen doch waartoe wij door het be perkte formaat gedrongen werden. 3e. Er geheel uitscheiden en bekend maken: de Nieuwsbode is niet meerZiet geachtle lezers! de uitgever voelt zich gedrongen open hartig te verklaren, dat hij dit niet over zijn hart kan krijgen, want om de waarheid te zeggen het is hem wel niet te doen om den daalder, maar dan toch wel om het pietje, dit hij nu elke 3 maanden van ieder geabonneer de trekt. Het is bekend hoe veel tegenwerking hij sedert de uitgave van verschillende zijden heeft moeten ondervinden, door welke tegen werking men hem gedwongen heeft zich daar op toe te leggen, dat de Nieuwsbode het meest mogelijke debiet had, om hem het nadeel in andere zaken te vergoeden; spoedig ondervopd hij dat het debiet door elk goed geschreven liberaal stuk zeer toenamen dat het groote publiek de stukjes in ministeriëlen geest eenè enkele reis opgenomen zeer flaauw vond hij zag het voorbeeld dat het Utrechtsche kleine courantje spoedig overleed, wijl niemand het lezen wilde, uit hoöfde van de flaauwigheid en toen dacht hij. ziet kras moet hij maar wezen de Nieuwsbodekras en vinnigal wat er in komt moet raak zijndat bevalt de menseken, en de uitslag bewijst dat hij goed gedacht heeft. Intusschen is deze geest het beste bewijs voor de regering of zij populair is, dan niet; voor 20 jaren geleden wilde geen ordentelijk meusch couranten, die de daden van het be stuur vrijmoedig fee-en veroordeelden, lezen, toen was de regering populair, thans zijn de tijden veranderd, zij die geene onafhanke lijke bladen lezen willen, of dezelve ten min sten veroordeeld zijn verreweg meestal af hankelijk van het gouvernementof afhanke lijk van ambtenaren. Veelvuldige aanvragen komen dagelijks bij den uitgever in, om er toch niet uit te scheiden, het is natuurlijk t& veel in zijn belang öift hieraan geen gehoor te geven Intusschen zal hij volgaarne elks opinie vernemen en de uitgave op zoodanige wijze in het groot voort- zetten als de meerderheid zijner geabonneer den zal verlangen, al ware het dan ook 2 of3 maal per week; het spreekt echter van zelve dat de abohnenlents-prijs hieraan eenigzins ge- evenredigd zou moeten zijn zullende dezelve evenwel in elk geval minder dan de helft van den prijs der Zierikzeesche courant bedragen. BINN ENL ANDSCH E BERIGTEN. 's Hertogenbosch 28 Oct. de afgeloojien week werd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1