ZIERÏKMCBE Frij dag' l4 J Na,0 189. (tweede jaargang.) Het abonnement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uit—, gave geschiedt op maand., woensd. en vrijd. des voormidd. adyertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing ismen 35 cents zegelregt verschuldigd. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. VEUGROOTING VAN DEN NIEUWSBODE. Welligt zal de Nieuwsbode eerstdaags ge noodzaakt wordeDde sedert lang gedane be lofte te moeten uitvoeren van namelijk grooter te worden, en van het nietige formaat dat hij nu bezit, en waarvan sommigen zeiden: juist goed voor tene zekere plaats, (doch met welk formaat hij intusschen ver over de duizend ge- abonneerdeu verkregen heeft,) over te gaan in het deftige formaat van de Vlissingsche Courant. Zie hier de reden, waarde lezers: Z. E. de Minister van Halldie zoo als wij allen we ten, er zeer op uit is, als er wat voor de schat kist te halen valt, heeft onlangs zoo eens (ze ker al wandelende) eene berekening gemaakt Wat het wel zoude opbrengen als al die kleine courantjes, die nu door hunne kleinheid de zegelwet ontduiken, eens onder de zegelptak Werden gebragtwelke minstens ruim 1 cent voor elke afdruk bedraagt, dit zou b. v. voor de ruim 1000 ex. van den Z. Nieuwsb., welke 3 maal 's weeks gedrukt worden, met de op centen al omtrent een 4000 centen 's weeks of 2000 guldens 'sjaars bedragen; «wel," dacht gewis Z. E., «datis een lekker hapje, en pro- batum ook voor eene zoo hongerige schatkist als die onder mijn bestuur staat; en boven dien zoude daardoor een troep van dat kleine ruziemakend gespuis gewis worden opgeruimd, want als het zoo blijft duren, krijgt elke stad of dorp zijn courantje, en die dingen leest iedereen, het volk leert daardoor meer weten dan wij noodig vinden, enz. enz. enz.'' Enfin, den uitslag dezer ministeriële overpein zing hebben wij nu gezien nu aau de tweede kamer een ontwerp voorgedragen is, tot wij ziging der zegelwet, welk ontwerp niet te be twijfelen valt of het zal door de beide kamers worden aangenomen, wijl de traktementen van derzelver leden groot genoeg zijn om in so ciëteit of koffijhuis de groote couranten te le zen of wel zich daarop aan huis ter lezing te abonneren. Waren er echter onder Hun Edel Mogenden, mannen zoo als hier ter stede die zich ten getale van 5 vereenigdenom ge- zamentlijk elk voor een halve cent in de week, den Z. Nieuwsbode te lezen, gewis zou het voorstel veel tegenkanting ondervinden. Dit ontwerp bevat eenvoudig de bijvoeging, dat onder de van het zegelregt vrijgestelde druk werken beneden de 2 vierk. palmen opper vlak, de Nieuwsbladen niet begrepen zijn. Wat schiet den Zierikzeeschen Nieuwsbode thans te doen over? Van deze drie een le. Op denzelfden voet voortgaan met de uitgave, en elk blaadje voor 1 cent laten zegelenof 2e. In den vorm van een groot blad, dat ook maar 1 cent zegelregt betaalt, eenmaal per week in het licht ver schijnen, maar dan ook even zooveel bevatten als 6 gewone Nieuwsboden; of eindelijk 3e' Aan de geachte geabonneerden bekend maken dat de Nieuwsbode, niet eenen natuurlijken dood gestorven maar gewelddadig vermoord ishun daarbij verzoekende voor den tijd van 6 weken den lichten rouw aantenemen. In het volgende nummer zullen wij de voor- en nadeelen dezer drie gevallen ontwikkelen, inmiddels aan onze talrijke medewerkers, dia allen bij meer dan eene gelegenheid getoond hebben, zulk een innig belang in het behoud van onzen dierbaren Nieuwsbode te stellen, verzoekende, hunne denkbeelden daaromtrent aan den uitgever mede te deelen, of schriftelijk in te zenden, Er zijn thans heels mooije berig- ten uit Suriname in omloop; het is er nu alies zoo lief! Over het kerkhof zwijgt men. Menigen boer aklaar zucht echterzalig zijn de dooden! Eerstdaags zal een nieuw treurspel het licht zien door een onzer beroemdste tooneeldiehters vervaardigdgetiteldde Neder- landsche maagd, weenende bij de laatstgehoudene troonrede, of moet men alles maar slikken? In Oost- en West-Indien zeggen de Ministers, heerscht rust. Ja ook in Nederland heerscht rust, doo- delijke rust. Bij de rijken rust in deugdzaamheid, rust in nederig heid rust in medelijdzaamheid en rust in honderd andere deugden bij den armen rust in werkzaam heid en rust in de kakebeenen bij de Ministers rust in uoodige verbeteringen en spaarzaamheid. Gelukkig Nederland wat is uw toestand gerust! Alles rustmaar het ontwaken Het gebed is, als altijd bij de troonrede niet vergeten. Jajamen weet wel hoe de vliegen te vangen. Ge bed en monster-leening. Gebed en wetten op den accijns waardoor den armen met vrouw en kinderen niet te eten heeft. In sommige steden in Pruissen is er gezoi gd toe het geval was, jde afgeloo^en week werd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1