it 1845. MfiiifU Maandag Nieuwstijdingen J. I T ï3 tCiUB JAAttGAW (TfiEEDE JAA.RGA.NGe) 2 7 October. Hel abonnement is twee toeen halve cent in deoweek. Enkele nummers 2 cent. De uit gave geschiedt op maand.,woensd. en vrijd. des v ormidd. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd- Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Groningen, 20 October. Uit verschillende buitenlandsche havens '/ijn hier dezer dagen binnengeko men verscheidene ladingen granen, waaronder ruim 170 lasten gerst, 03 lasten boekweit 800 mudden aardappelen, Van den 16 tot den 18 dezer zijn te Amsterdam weder uit verschillende buitenland sche havens binnengeloopen 60 schepen waaronder 26 bevracht met tarwe, rogge en gerst. Utrecht, 22 Oct. Het is ons leed te moeten mededeelen, dat in eene der groote en meest begun stigde steden in navolging van welgeslaagde voorbeelden bij on derscheidene achtenswaardige en werkzame ambacht- en neringdoen de landgenootenzich een voorne men tot landverhuizing naar Noord- Amerika openbaart. Wij zullen waarschijnlijk vrijheid verkrijgen orn op de bijzonderheden terug te komen maar zien daarin geen blijk van eenen gunstigen toestand des vaderlands, noch van eenen ordelij ken en regelmatigen gang van het biunenlandsch bestuur dat voor de stoffelijke belangen van de na tie wakendeden lust tot zulke landverhuizingen uit het vrije en rijke Nederland niet zoude doen ontwaken. Het is nuttig dat de regering op de daadzaken opmerk zaam worde gemaaktwelke het verwaarloozen van de stoffelijke belangen des volks en het bevoor- regten van uitverkorenen verwek ken opdat de koning niet in eene valsche meening blijve verkeeren ten gevolge van onwaarachtige in- siuuatien. toe het gevat was, Ieder landgenoot, die onze maat schappij verlaat, verarmt den staat en verkleint de opbrengsten in 'srijks schatkist, waarop onze anti-oecono- misten die zich financiers noemen, alleen het oog schijnen gevestigd te houden. In het materiële Noord- Amerikawaar men de waarde van de nijverheid en werkzaamheid juis ter beoordeelt, wordt de aankomst van ieder individu, hoezeer van middelen beroofdals eene natio nale aanwinst hoog geachten zelfs op geldswaarde geschat op plaatsenwaar de bevolking reeds veel talrijker en daarom welvaren der is dan bij ons In het huis van arrest te 's Hage is men begonnen om de gevange nen aldaar, eenmaal daags warm eten te gevenin plaats van twee malen zoo als daar vroeger de ge woonte was; het gebrek aanaard- appelen zal de gevangene, dus ook moeten bezuren met minachting wordt er als het ware op hen ne der gezien. De jongste hoogc vloed heeft op verscheidene plaat sen onheilen aangerigt. De jonge jufvrouw die gepasseerde week in eene sloot is gevallenis zeer on dankbaar jegens haren redder zij heeft hem niet eens bedankt voor zijne moeite. Te Oostci land zit ten ze opgescheept met een Roosje waarvan de doorns bitter steeken; ze wenschten daar van dat bloemptje ontdaan te wezen. In zekere ro de wordt gezegd: dat de vruch ten reeds voorden getrokken van de monsterleening zonder echter !o zeggen, door ïvien. Als het alge meen daarmede bedoeld wordt, zul len die vruchten zeker bestaan, in hoog belast brood vleesch en rot te aardappelen. In Engeland a |de afgeloojoen week werd alhier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1