MM appelen gearriveerd; in Zierikzee zal er wel 6000 maal comparitie gehouden worden, aleer cr 6 mudden aardappelen van buitenslands worden ontboden. Nu, wie weet als alles digt gevroren is, of die vracht niet minder kostbaar uit Groenland met priksleetjes kan worden ge haald. Acht mud aardappelen verkocht, voor f 80,00. Dus gort en roggebrood, met versch gevallen sneeuw, zal voor velen maanden langhet eenigste voedsel zijn. Op ééne jagt- partij zijn^verschenen week 80 hazen geschoten. De meeste zijn present gedaan aan menschen die vleesch kunnen koopen. De prins de Joinville heeft een aap gevangen, en is be stemd voor een speelkameraad van den graaf van Parijs. Een molenaar heeft tot over de elle- boogen in een zakje erwten getast, die bij hem ter malen zijn gebragt. Het diepe tas ten in de zakken der burgers is aan de orde van den dag, Alwederom spraakverwarring in den Haag. eruroen De kwestie der grondwetsherziening, welke, sints het ongelukkige lapwerk van 1840, eene levenskwestie der Natie genoemd en als zooda nig behandeld werd, is, sedert het verscheiden van het Ontwerp der Negenmannenweinig meer ter tafel gebragt en als het ware dood verklaard geworden. Die kwestie blijft intussehen onze levens kwestie, want met het blijven voortbestaan der gebrekkige en verderfelijke grondwet van 1840, blijft de kanker bestaan, welke aan onzen hartader knaagt. Thans echter, hebben de omstandigheden, geheel onvoorziene omstandighedenbet aambeeld, waarop de Kegering ten allen tijde lustig en luchtig, maar duchtig losmookt, die levenskwestie verdrongen en de daardoor ontstane vacaturen gevuld met eene andere kwestie, de aardappel-kwestie; eene kwestie, welke voorshands tenminste, met niet minder regt dan de grondwetsherziening eene levens kwestie mag genoemd worden eene kwestie van welker oplossing het zijn of niet-zijn des Nederlandschen Volks afhangt. Het is de oplossing dier kwestie, met welke de publieke opinie zich in dezen tijd schier uitsluitend bezig houdt en geen wonder, want, om kwestie's, welke ook te behandelen en op te lossenwordt in de allereerste plaats ver- eischtdat men bij magte,datis, bij levenden lijve zij; immers, mangelt het ons aan de mid delen tot onderhoud en handhaving der gezond heid ja des levenshoe dan kwestie's oplos sen Plenus venter j Een volle maag, Non studet libenter. J Maakt lui en traag. Maar het tegenovergestelde uiterste, een ge heel leêge maag is nog tienmaal erger. Hebt eens honger dat gij rammelt, en gij zult on geschikt zijn tot het geringste werk. De aardappelen-kwestie dus eene levens- kwestie zijnde, in den volsten zin des woords, on dewijl wij thans leven moeten om te etenl en ook eteu om te levenzoo is het duide lijk, dat de aardappelen-kwestie de herzienin gs- kwestie praedomineert. De oplossing der aardappelen-kwestie is dus dringend, bovenal is het de conditio sine qua non van ons bestaan gedurende de ophanden zijnde wintermaanden, want als de Lente in het land komt, zal het land wel uit den brand zijn. De Regering, eindelijk en ten laatste ook besmet of aangedaan met of door de aardap pelen-epidemie, heeft een handje geslagen a an de oplossing dier levenskwestie. Zij heeft de regten op deu invoer van aardappelen en nog wat, lager gesteld, ja veel lager, maar dat zij de ziekte daarmede zoude geparalyseerd, of gestuit of te niet gedaan hebben, dat zij verre! Zoolang in andere landen, nog be ter zelfs gelegen voor den invoer dan het onze, de invoer geheel vrij gesteld is, blijft de door de Regering genomen maatregel een halve en weinig afdoende maatregel, van welke het gevolg zijn zal, dat wij toch altijd nog maar half genoeg aardappelen zullen krijgen. Wat Z. E de minister van financien er ook van zeggen moge, het is eene duidelijke on waarheid, dat de malaise van den minister van koloniën zou geweken zijn; contrarie van dien, de aardappelen-epidemie heeft die malaise hui veringwekkend doenaangroeijen,en bij den staat van opgewondenheid, tegeningenomenheid en armoede, welke bij de middel- en lagere klas sen heerscht, is het vooral do zaak der Rege ring de noodige maatregelen tot voorkoming der gevolgen daarvan te nemen eer het te laat zij. Wij wenschen daarom, dat de Regering niet met blindheid geslagen zij en in de eerste zit ting der Staten-Generaal betere en meer afdoende maatregelen moge voorstellendan zij tot dus verrb gedaan heeft. (T. N.) STADS-HIEUWS. BURGERLIJK F. STAND TE ZIERIKZEE. OVEIll&DEN: den 22 October. A. van Reijen, oud *53 jaren «lotgenoot van G. Stevens. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. Zaturdag 25 October. Naar Middelburg, 's morgens ten 4 ure. Bergen-op-Zoom, «8a Zondag 26 October. Naar Rotterdam, 's morgens ten 4 ure AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de sloomb. Zaturdag 25 October Naar Gorinch, 'smorg. tea 5 ure. Zondag 26 October. Naar Rottere.!., 'smorg. tea 7 ure. Maandag 27 October. Vaa G. naar M. 's micld. ten 1 ure. ADVERTENTIEN. (131) Bij tien uitgever dezes is van de pers gekomen: Eene Roepstem tot NEÊRLANDS VOLK, ontwaakt, ik zeg u, ontwaakt, door dat er velen verkeerd roepen herziening in de grond wetdoor D. W,, te Middelburg. Prijs drie cents. Bovenstaande is verkrijgbaar gesteld, bij de heeren Moens en Zoon, Boekhandelaars te Middelburg. Te Zierikzee ter drukkerij van P. de Looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2