4 ring tusschen bnrgers en bestnurderen blijft bestaanen als het ware ran dag tot dag toeneemt.» Men mag wel vragen wat is de bedoeling van dergelijke gezegden? die gelukkig in Wezentlijkheid niet bestaan; maar bij den vreemdeling die dit leest, en met de plaatselij ke gesteldheid onbekend isligt tot het denk beeld konde aanleiding geven, als of de stede lijke regering, in stede van, volgens eed en pligt, de belangen der stad en der burgerij te behartigen, die schandelijk veronachtzaam de en tot ontevredenheid aanleiding gaf! Wij voor ons achten de vrijheid der drukpers, die in Nederland in zoo ruime mate plaats heeft, een groot voorregt te zijn, omdat zij, met bescheidenheid aangewend, dikwijls mis bruiken aanwijst, die anders zonden verbor gen blijven; maar wie zal het kunnen goed keuren, dat gevestigde magten, wier kwade trouw men geen rede heeft te verdenkenon verdiend in een hatelijk daglicht worden ge plaatst, en de minste kleinigheid wordt aan gegrepen, om dezelve bij de onkundige me nigte ongunstig te doen beoordeelen? Wij zouden de regering en de burgerij van Zierikzee beklagen, indien de toevallige om standigheid, dat gedurende een paar avonden het lantaarnlicht in eenige straten slecht ge brand heeft: «tot haat en verwijdering tus- schen burgers en bestuurders konde aanlei ding geven.» Maar indien wij eenigzins bekeud zijn met den geest onzer burgerij, dan hebben wij alle Tede, om betere gedachten van dezelve te koes teren dan mogen er sommigen zijn die dit of dat anders zouden behandeld hebben allen, die een onpartijdig oordeel over per sonen en zaken vellen, zullen de pogingen op prijs stellendie de regering zoo veel zij vermag, niet ophoudt in het werk te stellen tot bevordering van de welvaart der burge rij voor het onderwijs en de opvoeding der jeugd en tot voorziening in de behoefte der minvermogenden; zij zullen overtuigd zijn, dat de regering, eindige en feilbaremenschen, zoo als zij zijn, dwalen kan in hare hande lingen maar dan dwaalt zij ter goeder trouw; en van genoegzame belangstelling in het welzijn der burgers heeft blijken gegeven, dan dat zij niet geneigd zoude zijn, aan elke billijke klag- te gehoor te verleeuen; dat indien zij nog niet in de gelegenheid is, de stedelijke belas tingen te verminderen, hoe vurig zij dit ook wenschte; op haar, (al3 van welke loch het onmogelijke niet kan gevergd worden,) des wege geen blaam behoort geworpeu te wor den en dat indien er mindere welvaart heer ste dan in vroegere dagenen sommige on dernemingen gefaald hebben of min voorspoe dig voortgaan deswege geene bijzondere rede bestaat, om deze stad «als wijd en zijd berucht in de geschiedrollen» te doen voorkomen omdat zij dit met vele andere plaatsen gemeen heeft, over vele zaken dikwijls een voorbarig oordeel geveld wordt; en wat de verminderde welvaart der burgerij betreft, het niet billijk ls, noch van ondankbaarheid is vrij te pleiten, alleen het k,vade op te merken, en met zekere overdrijving voor testellen doch het vele goede voorbij te zien, dat ons in den weg van Gods Voorzienigheid nog is overgebleven 1 -j-. Als apen hooge klimmen willen Dan ziet men eerst hun' naakte billen. Cats. Een, aap die jaren achtereen, Alleenlijk bij zijn volk verscheen, Om 't hoogste woord te krijgen; Werd stouter op zijn groot gebluf. Hij holde voort en maakte elk suf, Door drogreên zaüm te rijgen. Zijn trots benevelde zijn brein, Hij meende zelfs bekwaam te zijo, Om voor 't publiek te schrijven Nu lag hij juist zijn' naaktheid bloot, Die vroeger in den vriendenschoot Zeer wel bedekt kon blijven. Men vond noch deugd, noch grond, noch stiyï, In zijn geschrijf; de grootste feil, In 't geen hij wou bedillen Want in 't bewijs, dat hij eens gaf, Eewees hij tot zijn' eigen straf, De naaktheid zijner billen. ARROND.—REGTBANK TE ZIERIKZEE. Correct, teregtzitt. van vrijdag 17 Getob. 1845. M. d. F.te Duivendijke C. v. A. en C H. r te Dreischor, veroordeeld ter zake van het af snijden van dood- en groen-boutde eerste in eene gevangenis van 14 dagen, en de andere in eene gevangenis van éénen dag, en allen in de kosten T. F., huisvrouw van J. d. V., te Nieu- werkerk veroordeeld ter zake van beleediging aan een' beambte, in eene geldboete van acht gulden, en in de kosten. J. D.te Scherpenisse, veroordeeld terzako van weigering van inkwartiering, in eene boete van ƒ10 en in de kosten. Zierikzee, 19 October. Met genoegen ver nemen wij, dat heden de zestigjarige Willem. Schulink, door den wel ed. heer H. L. van Duijlstads operateur, heel-en verloskundige alhiervan het Cataract is geligt wij wenschen dat het resultaat dezer gewiglige operatie- verder met den besten uitslag mag bekroond, worden. BURGERLIJKE STAND TE ZIERIKZEE. GEBOREN: den 18 October. Een zoon van M. Kuipers en J. Deurloo. Eene dochter van H. van den Boom e n J» Paret. AFRIJDER DER DILIGENCES. Corresponderende op de stoomb Donderdag 2 3 October. Naar Rottend., 'smorg. tea 4 ure. Van G. naar M.'s midd. 1 Vrijdag 24 October. NaarMiddelb, 'smorg. ten 111 /2 ure. ADVERTENTIES. (130) Sedert circa -vier weken is er in eene winkel blijven staan eene PAREPLUIEj de eigenaar kan dezelve, tegen betaling der ad- vei tentiekosten, terug bekomeuadres bij den uitgever dezes. (131) Verkooping te Brouwershaven, van eene partij STELLING HOUT bestaande voornamelijk in JUFFERS en BULSEMSenz. op Vrijdag tg den 24 October 1845. Te Zierikzee, ter drukkerij van P. de Looze»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2