KIEUWSBODE. 1845. 17 October. Nieuwstijdingen. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Het Kantongeregt te Deventer heeft jl. Dingsilag den Heer Mr. J. P. G. ©es ric B EtUE. yATiCKGAS C (TWEBD3 IA1RGANG.) Hot AitoNNKMBNf is twee eneea Halve cent in de week. Enkele nummers. 2 cent. De uit gave geschiedt op maand.,woensd. en vrijd. des voormidd. advbrtentibn worden geplaatst A 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing ismen 35 cents zegelregt verschuldigd Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. een et, len ck~ be de uit ide er ui en er). re De runderpest in Polen breidt zich op eene onrustbarende wijze uit, en nadert de Pruissische gren zen. Reeds zijn door de regering de noodige maatregelen van voor zorg verordend. Hanover, 6 Oct. De voor het minst twij felachtige opbrengst van den aardappelen-oogst dezes jaars, en de daaruit voortvloeijende be zorgdheid voor ophanden zijnde gebrek, heb ben naar men verneemt, onze regering ge noopt, den uitvoer van aardappelen aan de grenzen der provincie Oost-Vriesland en van het graafschap Bentheira geheel te verbieden en te vei hinderen, en verder tot verminde ring der prijzen van zoodanige levensmidde len, welke tot goedmaking van den oogst strekken kunnen, als koren, peulvruchten, ooft, grutten, rijst enz. voorloopig te ont heffen van de op dezelve gelegde regten van invoer. (Weser Ztg.) Bsaesaean wmso Brussel, 10 Oct. Er komt steeds eene groo- te hoeveelheid aardappelen aan de markt al hier, welke voor rekening van Belgische han delaren in Schotland opgekocht zijn. Zij heb ben aldaar gekost 3 fr. 50 c. de 100 kilogram men, (ned. ponden) en worden hier verkocht voor 12 fr., laagste prijs. In de veronder- telling dat de kosten van vervoer gelijkstaan met den prijs van inkoop, blijft er nog eene winst van 5 fr. per 100 ned. ponden over. Uit de omstreken van Aalst schrijft men dat de meeste boeren reeds nu hunne varkens slagten en inzouten, ten gevolge van het ge brek aan aardappelen. Het varkensvleesch wordt ten platten lande voor zeer geringe prijzen verkocht. Een varken dat verledenjaar A0 fr. gold, word thans voor 25 fr. afgegeven De zeeslang is den 1 September gezien ge weest door den kapitein en de equipage van het Amerikaansche schip de Albatros, op omtrent vijf mijlen van de kust, op de hoogte van Stonington (Connecticut). De beschrijving door den kapitein gegeven van dit zeemonster dat tot heden onder de fabelen geplaatst Werd, is te naauwkeurig en te duidelijk, om nog eenigen twijfel omtrent deszelfs bestaan over te laten. De lengte der zeeslang was omtrent 70 voeten. Haar gansche ligchaam was be dekt met eene laag schulpen welke den ko gel weerstondenhaar kop was zeer groot en ovaal. Op omtrent tien voet van het uiterst einde van den kop ontdekte met twee schijn pare - J ooren, ter lengte van 4 voet en ter breedte van één voet. De oogen van dit zee monster zijn donkerkleurig met een witten kring omgeven. Het heeft vier vinnen, die omtrent 6 voet lang zijn. Het voorst gedeel te van het ligchaam is voorzien van zeer scherpe, acht duimen lange punten. De be velhebber van de Albatros beducht voor de veiligheid van zijn schip, wilde zich van dien gevreesden nabuur verwijderen; maar werd hierin door de opgekomen stilte verhinderd; hij liet dus eene sloep in zee af om het tot verwijdering te dwingen. Doch naauwelijks hadden de riemen het water geraakt of het monster, dat tot nog toe als bewusteloos lag stelde zich in beweging, weldra zag men niets meer dan eene wijde kolk van schuim en een oogenblik daarna stiet de slang, die op het schip was afgekomen, zoo geweldig met den kop tegen den voorsteven dat het vaartuig er van schudde. De gansche manschap beefde van schrik, doch bemerkte spoedig, niet zon der blijdschap, dat het monster zich langzaam verwijderde en eindelijk geheel in de golven verdween. M. vrijgesproken van het betalen van een zoogenaamdeu Uitkoop (groot 100), gevorderd door de Kerkelijke administratie, wegens het niet aannemen van de betrek king van Diaken bij de Hervormde Gemeente van Deventer. De uit spraak is gegrond op de toepassing van Art. 1304 Code Civilvolgens hetwelk iemand nog minderjarig zijnde, eene burgerlijke verbindte- nis aangaande zoo als in dezen door het aannemen van het lidmaat schap bij het Hervormd Kerkgenoot schap als zedelijk ligchaamdaar van vernietiging kan vorderen. De Nederl, handel loopt kreupel, als een vernageld paard achter een lijkkoets, (HB. 4334). Eene ko- lonne Frauscne inf. en huzaren is door Abd-el-Kader in de pan ge hakt; van 430 zijn er 44 ontsnapt. Te Schoondijke heeft eene wed- ploegerij plaats gehad, als ook te 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1