«ffilEMi HE PLIGT DER BERGERS. L 184S. Maandag van aat "ij in zijne eenvoudigheid meen- doch dezelve natuurlijk niet gehre» (tweede jaa.rga.ng.) W»° 181. Hul Aiioxnuuevr is twee ea een halve eerii in de week. Enkele nummers 2 cent. De uit gave geschiedt op maan d.,woensd. en vrijd. des voormidd. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Nieuwstijdingen. Tc Koningsbergen bespeurde men in den nacht van den 1 en 2 Oet. een ligte vorst, waarop des daags hagel- en regenvlagen met enke le zonnestralen afwisselden. Des avonds echter ontlastte zich een verschrikkelijk onweder boven de stad en de omstreken. De bliksem sloeg in de ketk te Seligeufeld, ten gevolge waarvan het geheele gebouw tot op de muren na af brandde. Ook in andere naburi ge plaatsen rigtte het onweder meer of minder groote schade aan enke le gebouwen aan. Op een der jongste paardenmark ten in Overijssel verzekerde een Gr aafschapper ronselaar in paarden, aan een' liefhebber die hem vroeg, of zijn paard goed kon draven Jan Dourimil dit pertjen kast doe deur de helle veuren dat die gien heurken zenktIn Ierland is er zout te weinig, om al de zalm te zouten die aldaar wordt gevan gen. In Zièrikzee is er zout te veel, om al de zalm of zeevisch die daar gevangen wordt, op te eten. In Duitschland heerschen besmettende ziekten door het gebruik van on gezond voedsel. Rotte appelen steken de gave aan, en arme zieken steken rijke gezonde aan. Jammer dat klinkende munt ook niet be smettend iswant dan zoude er op het geld der armen zoo niet geaasd worden. Het plaatselijk bestuur Wijk-bij-Duurstede is letler- lijk eene familie-regering, dus daar zal ook wel eenlijnig gewerkt worden In No. 178 hebben wij met weinige voorden j 1 f -tt-t"*1*»»' r-v -—yw o» beioogd wat onze Regering te doen staatzoo zij in de tegenwoordige tijdsomstandigheden haren pligt getrouwelijk wil vervullen. Vfij hebben het de pligt der Regering genöemd al het mogelijke in het werk te stellen, wat de Burgers in hunnen rampvollen toestand kan verligtenen wij hebben de maatregelen betreurd die tot hiertoe door haar zijn geno men, omdat zij haar slechts tot eene gedeel telijke pligtvervulling konden leiden. Doch ook op de burgers van den Staat rust eene niet minder zware verpligting die, Zoo zij door hen wordt veronachtzaamd al de maatregelen die door het Bestuur mogten wordeu genomen, kan verijdelen en nutteloos maken. Zij behoo- ren op de Regering te vertrouwen, en de po gingen, die door haar worden aangewend i, tot leniging van den algemeenen nood niet tegen te werken. Daartoe echter hebben de jongste ongeregeldheden in Holland gestrekt. Geene oprtiijing der gemoederen, geene oproe rige bewegingen zijn in staatde toekomstige ellende en kommer af te wenden wat meer is, zij verwijderen de Regering van de Natie, zij beletten haar óns met gemeen overleg de handen aan het werk te slaan; zij maken het kwaad erger in stede van beter. Wat! Zoude eenè woedende menigtedié zon der band en teugelalle beginsels van Wet en orde verkracht, den nood stillen? Wat zon de zij uitwerken Omverwerping der bestaandb orde misschien, met moord en menschenlevehs gekochtmaar daarbij honger en gebrek. Men zoude de levensmiddelen verjagen van zijne markten, de prijs derzelve hoe langét hoe meer doen stijgen fin dan voorzeker zou de ons in den naderenden winter de armoede met holle kaken te gemoet treden. Het be gaan dus van zulke verderfelijke misslagen is verre van den burgerdie den Weg van vet- stand en rede met vasten tred bewandelt. Hy bewaart den geest van kalmte en gelatenheid, die den mensch in alle wederwaardighedeh des levens behoort eigen te zijn, en laat zich door geene misdadige onruststokers van zyn pad afbrengen. Dat dan Nêerlands Ingezetenen dit onder het oog honden dat zij de Regering in hara maatregelen ondersteunen, in plaats van weer streven opdat beide gezamentlijk tot één doel kunnen medewerken. Dan zullen de middelen die redding kunnen aanbrengen meet toegan kelijk worden gemaakt, en indien dan beider vereenigde krachten nog mogten tekortschie ten gewis ook dan zal dó God van Neder land die het erf onzer vaderen zoo dikwijls uit gevaarlijker nooden heeft gered, Neder land niet verlaten Dat zij zoo. INGEZONDENE STUKKEN. Zl ERIKZEESCHE BELANG EN Wat heeft men ondei' ons bij ctcigu: nonuarct gulden, W €Ki

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1