ZI1R1Z1UE NIEUWSBODE. r REGERING. Maandag 6 October Nieuwslij dingt n. (tweede jaargang.) NU° 178. 1845. Het ABOtfNiiJiurtr is twee eneen halve cent in (le week. liukele nummers i cent. De uit gave geschiedt op maand., woensd. en vrijd. des voormidd. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Brussel30 September. Zaturdag 11, voer een schuitje, waarin een schuitenvoerder en een passagier, op de hoogte van de gemeente Lixherde Maas langs, op hetoogenblik.dat ook de stoomboot la Villo de Liègekapitein Felix Richel, van Maastricht kwam aanvaren. De kapitein zich verbeeldende, dat een dier beide lieden bij hem aan boord verlangde te komen, deed overeenkomstig het gebruik, de vaart van zijne boot verminderen en toen zij nader bij gekomen warenzelfs geheel stil bouden. Intusschen bleef bet schuitje voort varen, en voorbij de stoomboot gaande, stootte het tegen dezelve. De schok deed de beide mannen over boord slaan; het schuitje bleef evenwel overeind. De schuitenvoerder greep er zich aan vastmaar zonder er weder in te kunnen klimmen de passagier werd door den stroom weggesleept en worstelde tegen de golven. Kapitein Richel het gevaar ziende, waarin beide verkeerden, springt zonder zich te bedenken in de Maas, bereikte het schuitje, werpt zich er in en helpt ook den schuiten voerder er weder in, waarna hij dadelijk het scboitje stuurt ter redding van den verdrinken den passagierook dezen bereikt hij gelukkig nog op het oogenblik dat hij begint te zin ken, grijpt hem en baalt hem in het schuitje. Dit alles was het werk van eenige seconden; kapitein Richel stuurt nu het schuitje weder naar de stoomboot, want de beiden geredden waren buiten ctaat hem behulpzaam te zijn. Even levendig als wel verdiend waren de geluk- wenschingcn en toejuichingenmet welke de kloeke Richel, bij de terugkomst aan boord van zijne stoomboot, ontvangen werd. Jodocus Meijer heeft door het dierlijke Magneiismus een patient gecureerd, die 8 jaren lang aan onvrijwillige ontlasting had gesuk keld. De Nederlanders in 't alge meen laboreren steeds aan onvrij willige ontlasting van kontanten ten behoeve der Miris. Kon Jo docus die algemeene kwaal ook maar genezen Het Nederland- sche gouvernement, zegt defransche Moniteur, heeft ondernomen, om Guiana uit zijn verval op te heffen; ■wonder dat het gouvernement Neder land zelve niet uitzijn verval opheft. ©Ww» irnoi* In geen geval kan men de waarde eener Regering beter leeren kennen dan wanneer de Ingezetenen, die aan haar bestuur zijn on derworpen, zich in buitengewone omstandig heden bevinden. Eerst dan kan men zien, of aan hen, die aan het hoofd van den Staat geplaatst zijn, het gewigtige van hunne be trekking is toevertrouwd; of zij een welbe grepen doorzigt bezitten in de verschillende behoeften en belangen van hen, over wie zij gesteld zijn. Wanneer het tij verloopt moet men de bakens verzetten is eene spreuk, wel ke even zoo Waar is in het gemeenzame volksleven, als zij in de staatkundige we reld behoort toegepast te worden. In buiten gewone behoeften zijn buitengewone voorzie ningen noodig; wanneer de ingezetenen door buitengewone omstandigheden, geheel buiteD hunne schuld, worden gedrukt; wanneer zij door bijzondere rampen worden getroffen en zij alzoo in hunne gewone behoeften moeiie— lijk of bijna in het geheel niet kunnen voor zien, is het de pligt der Regering, zooveel in haar vermogen isde burgers in hunnen rampvollen toestand bij te staan en te ver- ligten; zij behoort niet den ouden gang der zaken ta doen bestendigen, en het belasting stelsel met de gewone kracht te doen hand haven; verre van dien! zij behoort het ver mogen der burgers in aanmerking te nemen, en daarna de opbrengsten, waarmede zij zijn bezwaard, te regelen. Dit fs de handelwijze eener wijze Regering, welke een juist denk beeld bezit van de verpligtingen, waaraan een gematigd en menschkundig bestuur is onder worpen. Vragen wij nu, of onze Regering aan die verpligtingen naar eisch voldoet? Zijdie zich zoo gaarne den naam van Vaderlijke aanmatigt, zorgt zij thans voor de Ingezete nen, nu zij zich in benarde omstandigheden bevinden, gelijk dit een vader zou doen voor zijne kinderen? Beraamt zij alle noodige maat regelen, welke slechts zijn uit te denken, en de Burgers kunnen verligten in het dragen van het ijzeren juk, waaronder de woedende hand des tijds hen doet zuchten? Wij mo gen dit niet geheel en al toestemmend beant woorden. Wel zijn de invoerregten der aard appelen, gierst, rijst en andere levensmiddelen, ingevolge een koninklijk besluit aanmerkelijk verminderd; wel zal er dit jaar geen tiend- geheven worden van de uitgestrekte aardap pelvelden, die aan tiendregt van het Domein zijn onderhevig; doch deze maatregelen zijn te weinig doeltreffend, te half, te weinig af doende, dan dat de Regering hiermede alles verrigt heeft, wat men naar billijkheid van haar kan eischen. Krachtige middelen zijn in hare magten aan de instandhouding van de openbare rust «lgvivoj.. --

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1