1NGEZONDENE STUKKEN. enlegen is het zeer zekerdat ner gens ter wereld zoo vele huishou dingen ten koste van den Staat le ven of liever, ieerenals in het zalige Utopie, IVerh naar Loon Dat het grootste gedeelte der wer kende volksklasse liever werkt, dan een stuk bedelbrood ontvangt, dat niet verachting toegeworpen wordt, •zal niemand, die met het volks karakter dezer nienschen bekend is, tegenspreken. Maar het loon moet ook billijk geëvcnrcdigd zijn aan het werk dat er voor verrigt wordt, opdat een werkman in zijnen stand kan blijven bestaan. Maar de uitmuntende wijsgeren hebben sedert jaren haar-fijn uitgerekend, wat een werkman hebben mag, en hoeveel centen daags daarvoor benoodigd zijn, hetwelk met zoo veel vernuft in werking is gebragt, dat er bijna geen ambachtsman of winkelier is, die belangrijke ver- pligtiug of dank aan hen verschul digd is. En hoe nadeelig zulks voor volk en staat ook zijn mag, schijnt het beknibbelen waar het niet past, door velen te worden nagevolgdbehalve op ambtenaren want hoe minder werkhoe meer der verdiensten. Ten bewijze kan strekken: het s morgens in de stad komen en het's middags weder wegrijden van de steunpilaren van stad en staat; welken ten 9 ure arriveren en ten 3 ure vertrekken; in welken tijd eerst de rapporten moeten ingewon nen worden van bataljons stroop- strijkersdie hun hoog edele op wachten, bevelen gevenCouranten gelezen, visites gemaakt' en so ciëteiten bezogt. Zoodat een paar uren werkzaamheden daags vol doende zijnom jaarlijks honder- de guldens gemakkelijk te winnen. En door wien worden die werk. ezels nu betaalt?..,. Die vvorden nu juist betaalt door diegenen die door hen worden beknibbeld' of hun loon worden onthoudeii' want een bedelaar moet zoowel een gedeelte zijner bedelpenniugen aan hen afstaan als een rentenier een gedeelte zijner interessen. Middelburg, 23 Sept. X. STABS-NÏEU WS Zicrikzce, 30 Sept. Heden middag ten 12 ure had alhier aan het locaal der Stads-Tee- kenschool de prijsuitdeeling plaats aan de jonge lieden, die gedurende den vorigen win ter in de vakken der teeken-, bouw- en meet kunst boven hunne medeleerlingen hadden uitgemunten had tevens de inschrijving der leerlingen voor den volgenden wintercursus plaats. De namen der verdienstelijke jonge lieden zijn de volgende: Hubregt van der Vate. Hen- drikus Koevoets. Leendert Krakeel. Samuëlde Winter. Adriaan Jacobus Knaap. Frans van Etten. Pieter Job Harinck. Jan Verschoor. Marinus Daane. Eliza van der Vate. Marinus van den Berge. Cornelis van Setten. Marinus van der Vate. Adriaan Anker. Onze stad mag zich dan voortdurend ver heugen in het bezit eener instelling, waar de jonge lieden, uit de arbek:t..Uo klasse, een grondig onderligt ia die voor hen zoo hoogst nuttige, ja in den tegenwoordigen toestand der maatschappij noodzakelijke vakken ontvangen, en waar men er tevens zoo veel werk van maakt, hunne vorderingen door de uitreiking van kostbare eereblijken aan te moedigen dat zij dit dan op den behoorlijken piijs stellen en door ijver, maar vooral door een rustig ge drag, aanleiding geven, dat zij dit vgorregt kunnen deelachtig blijveD, eD dus de schande niet ondergaan, om door wegzending van dit voorregt te worden verstoken, wat hun voor zeker iu meer gevorderde levensjaren, wan neer het te laat zijn zoudebitter zoude be rouwen. BURGERLIJKE STAND TE ZIERIKZEE. GEBOREN: den 27 September. Een zoon van L. Vermunt en S. Septer. Eene dochter van M. Rinkier en N. Doeleman. den 28 dito. Een zoon van J. Botvliet en L. S. Klink. AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de stoomb. Donderdag 2 October. Naar Rotterd., 'smorg. ten S 1/a ure. 2 YanG, naar M. 71/. Vrijdag 3 October. NaarMiddelb, 'smorg. ten 8 ure. ADVERTEWTIEN. (114) Voor buitengewoon lagen prijs uit de hand te koop eene welluidende goed geconserveerde PIANO in fraaije mahonijhouten kas. Te bevragen bij den heer C. FL. Dieterich, op de appelmarkt te Zierikzec. Te Zierikzee ter Drukkerij van P. de Looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2