NIEUWSBODE. I IV,0 174. 1845. 26 September Nieuwstijdingen. (tweede jaargang.) Hel abonnement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uit gave geschiedt op maand., woensd.en vrijd. des voormidd. advertentien worden geplaatst 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. 'Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 's Gravenhage 20 September. ZaturcLag avond. De hulp der politie wordt ingeroepen om het hyis van den grutter Ruichaver, in de Wagenstraat alhier, te beveiligen tegen de aangevangen en toenemende baldadigheid van opgewonden lieden; zij zijn bezig de glazen in te smijten en dreigende kreeten aanteheffen. De oorzaak is gelegen daarin dat de grutter zijn meel, dat hij heden tegen 12'/, cent het pond verkocht, thans niet dan voor 22'/g verkoopen wil. Eindelijk brengt hij het we der op den gewonen prijs en met den beer commissaris van politie Waldeck en eenige agenten voor de deur, verkoopt hij zoo veel hij heeft. Een ander grutter, Niekerken, gaat, na zijn eigen winkel gesloten te hebben, de wo ning van Ruichaver binnen, en de menigte schijnt te gelooven dat hij dezen goedkoopen omzet afkeurt. Op nieuw volgen er ongere geldheden en gebaarden van verbittering; de- ■l ze nemen echter in hevigheid toe, ten 11 ure; toen deze laatste grutter, onder geleide van den heer Waldeck, de woning van Ruichaver verliet. De menigte volgt hen, scheldt, raast en wil den laatste, te lijf. Een eindwegs de Wagenstraat door geloopenslaat men eene zijstraat in, om zoodoende, den grutter Nie- k rken op het stadhuis in veiiigheid te bren gen; doch het koffijhuis van den heer Mooi- n.un in de Raamsraat nog open zijnde, gaat Men daar in, ten einde voor verdere gevolgen gevrijwaard te zijn. In een oogenblik worden de glazen ook daar in grooten getale ingesme ten en wordt de toeloop van menschen steeds grooter. Eindelijk komen van het stadhuis eenige agenten of nachtwakers, tusschen wel ke als nu de bedoelde grutter, zonder verder letsel naar het stadhuis in veiligheid wordt gebragt. Inmiddels (half 12 ure) wordt de woning van den grutter in de Wagestraat door de mi litaire magt afgezet; de menigte blijft zich steeds daar posteren en groeit aan met nieuws gierigen. De Hemel geve, dat zich dergelijke tooneelen niet herhalende rustige burger ziet de betreurenswaardige omstandigheden met angst en bekommering te gemoet. Dat Wijsheid en veerkracht de regering beziele,en dat er afdoende maatregelen worden genomen, om den strijd tusschen honger en geweldple ging te fnuiken; dit is de eenparige wensch van alle voorstanders van orde en wet. 21 September. Zondag avond. De hoop - door allen gekoesterd, die prijs stellen oprust, r ,en handhaving van het gezag dat zich de tooneelen van gisteren avond niet we der zouden herhalen, is, ongelukkig ijdel ge- Hoewel niet in dezelfde mate van he li; weest. vigheid als den vorigen avond, zoo hebben er toch ongeregeldheden plaats gehad, die men wenschen mogt, dat nu voor de laatste maal zullen zijn voorgevallen. Wederom is het zelfde huis van den grutter in de Wagen straat het voorwerp geweest van de baldadig heid van eenige ontevredenen; weder om werden de glazen ingesmeten; wederom was de hulp der politie en der gewapende magt uoodigom paal en perk aan dergelijke buitensporigheden te stellen. Eenige ar— restatiën zijn door de politie bewerkstelligd onder anderen van een persoon die een pi stool met los kruid geladen heeft gelostDe directeur van politie, de heer referendaris ambt. was persoonlijk op de plaats van het ru moer. Onder het oog der politie heeft men een soldaat, aan wien gelast was, ruimte te maken, beleedigd en geslagen. Elendige dronk aards hebben zich hier en daar aan het hoofd eener menigte k«'ade jongens gesteld en zoo al joelende en liederen uitkrijtende, de stad doorkruist. De groole menigte menschen steeds bij al die betreurenswaardige voorval len tegenwoordigbestaat meerendeels uit nieuwsgierigen zoodat het getal der rust verstoorders niet moet worden verward met den grooten toeloop van volk. 2 2 September, Zoo even vernemen wij dat in den afgeloopen nacht bij een der grutters, wederom de glazen zijn ingeslagen. Met veel belangstelling verneemt men dat Z. M. de koning, tot aanvankelijke te gemoet koraing van den landmanin de zorgelijke omstandigheden waarin deze door het mis lukken der aardappelen-teelt, gebragt is heeft gelieven te bepalen dat dit jaar geen tiend zal worden geheven van het gezonde product der uitgestrekte aardappelenvelden waarvan zoo men zegt, de dominiale tienden, onder ande ren aan hoogstdenzelven, in mindering van een aanzienlijk gedeelte van het grondwette lijk iukomen zijn afgestaan. Wij twijfelen niet of wij zullen weldra ook ver nemen dat de bekende koninklijke liefdadig heid zich ook zal uitstrekken tot diegenen enzer behoeftige landgenooten, die bij de ver wacht wordende duurte van levensmiddelen dezen winter stellig aan het nijpendst gebrek ten prooi zullen zijn. Haarlem22 Sept. Heden heeft men ook hier ter stede eenige wanordelijkheden tè be treuren gehad. Des namiddags is een hoop baldadige knapen te zamengeschoold en met het vallen van den avond: heeft dezelvede straten doorloopenda in eenige grutterswin- kels de glazen ingeslagen. Onverwijld is eene toereikende militaire magt tot ondersteuning der politie op de been gekomen., waardoor de winkels voldoende beschermd en verdere on* geregeldheden dadelijk verhinderd zijn. Het is te hopen, dat de behoeftigenzoo juer.-als .eldersr .beseffen jz.u)1 ca,., d^t. buiten»-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1