1845. Nieuwstijdingen (TWEEDE JA.A.RGA.NG.} Hel AJtONNinisir is twee e.i een halve cent in de week. Enkele nummers a cent. De uit gave geschiedt op maand., woensd. en vrijd. des voormidd. - advertentie* worden geplaatst 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing ismen 33 cents zegelregt verschuldigd. Hen abonneert zich bij alle Boekbandelaren, en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Brunswijk8 Sept. In ons land blijft men niet slechts nog altijd vasthouden aan het stelsel van geheime regtspleging in criminele zakenmaar sedert eenigen tijd voegt men daarbij zelfs de pijnbank, om aan de beschul digden bekentenissen te ontrukken. In het begin der maand Maart jl. werd een jong meisje van zestien jaren Johanna Ma ria Staats dienstbode in het gezin van den heer Lagemann, te Weigenau, een dorp ia het baljuwschap van Weihelde, door de aldaar ge stationeerde gendarmerie in hechtenis geno men als beschuldigd van eene ain haren meester toebehoorende schuur te hebben in brand gestoken. De kommandant dezer brigade gendarmerie, in stede van de beschuldigde voor eenen reg- terlijken beambte te voeren, zoo als zulks in zoodanig geval altijd geschiedt en behoort te geschieden, ondervroeg baar zelf, en daar zij bleef volhouden ónschuldig te zijn van de misdaadwelke men haar ten laste legde riep hij een onder-officier die, op een door den kommandant gegeven teeken eene ijzeren duimschroef uit zijnen zak haalde, in welke hij de duimen der beide handen van Johanna plaatste, en de beide tangen van het werktuig zoo digt mogelijk te zaiaen schreevende deed hij het door middel van eeneu sleutel iu die stelling blijven. Daar het jonge meisje nog hare onschuld bleef betuigen verklarende aan den brand der schuur volstrek vreemd te zijn, begon de ondero-fficier, op bevel van zijnen chefhet arme meisje op de borst en op den rug met een geweer-laadstok te slaan tot dat dit ongelukkige slagtoffer, door de pijn over> wonnen zich schuldig verklaarde aan de mis daad welke meu baar verweet. Daarop nam meu haar de duimschroef van de handen en bragt haar in de gevangecis, alwaar men haar aan handen en voeten in ijze ren boeijen sloeg en aan den muur vastketende. De regtbank bij afwezigheid der beschul digde oordeelende veroordeelde haar ter dood, welk vonnis ter tweede en laatste instantie bekrachtigd werd. In die tijd welke gewoonlijk voor de ten uitvoerlegging verloopt, werden 2 struikroo- vers gevat, welke bekenden dat door hen de jcbuur was in den brand gestoken, waarvoor Johanna was veroordeeld. Een advocaat der balie van Brunswijk rigtte, in naam van J., een smeekschrift opten ein- e schadevergoeding voor haar te bekomen en zij in hare eer wierd hersteld, doch dit aan zoek is verworpen gewordenen het gouver nement beeft zich vergenoegdmet veertien dagen huisarrest op te leggen aan den offi cier der gendarmerie, die Johanna aan de vermelde foltering had doen onderwerpen zonder dat er voor hare schuld eenige gegron de verdenking bestond. aBBEBsaBB In Nederland is meer dan ooit schaarschste aan levensmiddelen, werken geld; doch overvloed van rid ders bedelaars minist ers oud glasjonkheeren doods-beenderen, regters oud-ijzer controleurs scheurpapier directeurs oude-vod- den ontvangers, schroot, com- miesen, briksteen, deurwaarders enz., want, buiten bedelaars en doods-beenderen mag er van dien outzetteuden voorraad niets uit gevoerd worden. Dus daar wordt meer prijs op gesteld dan op aard appelen granen en pe.ulvruchten. En wat zoude bet algemeen nu beter kunnen missen? Overleden de Burgemeester van Aukeveenj de affaire wofdl op denzelfden voet voortgezet!!! (Haarl. C. 11 Sept. jl.) De naaimeisjes komen op nonactivileit. Een nieuw uitgevon den toestel doet 200 steken in de minuut. Alleen de knoopsgaten vereisohen bare lieve vingertjes nog. Een Deventer burger de vori ge week met gezelschap bet lokaal der Tweede Kamer in den Haag bezigtigeude viel daar een lange schaar op de plaats der Ministers liggende, in het oog, en vraagde den concierge vrij lakoniek«Is dat noew de beruchte groote schee- re die ons zoo biester duur te stóu kump De geleider, grim- lagchende gaf ten antwoord: «Och neen met die is bet zoo erg niet.1" De ellende verspreidt zich iu Pruissen als een loopend vuur. Hier te lande staat zij voor de deur. Een aardappelenkooper in den Haag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1