171. 1845. 19 September Nieuws tijdingen (tweede jaargang.) a ÜM1BLU Vrijdag ilet AuoaNitMBNr is twee eueen halvTcent in de week. Enkele nummers-2 cent. De uit gave seschiedt op maand., woensd. en vrijd. des voormidd. - adyertentxen worden geplaatst 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing ismen 35 cents zegelregt verschuldigd. Sten abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Het Journal du Limbourg meldt het vol gende van den 15 dezer Onze stedelijke raad heeft gisteren een edel bewijs gegeven zijner zorg voor de minvermo gende volksklasse. De vergadering was bijeen gekomen om maatregelen te beramen, om de gevolgen voor te komen van het bedreigend gebrek aan levensmiddelen. Men was het vol komen eens dat men op dit oogenblik voor raad moest inslaan van veldvruchten, die in den winter tegen inkoops-prijs zouden ver kocht wordenmaar dè stadskas kon in die uitgaven niet voorzien. In die omstandigheid hebben alle raadsliedenmet den burgemeester aan het hoofd verklaard eene som van 1000 gulden voor te schieten, hetgeen met dat, waarover de stadskas beschikken kon, in staat 1 stelde om al dadelijk 12,000 mudden rogge op te doen. Daarna heeft de raad besloten dat deszelfs leden zich tot de meer vermogende inwoners der stad wenden zoudenom hen ook tot het doen van voorschotten tot hetzelfde einde over te halen." Mogt dit voorbeeld ook elders navolging vinden! Het ontbreekt niet aan goeden wil. Wij weten dat zich hier vermogende ingezete nen bereid hebben verklaard om duizenden guldens renteloos voor te schieten tot het op doen van voorraadindien zich slechts eene bevoegde commissie aan het hoofd van dus danig goed werk plaatste. Mogt die wensch verwezenlijkt worden. Ons blad staat open tot allerlei oproepingen en aanzoeken van dien aard. Antwerpen, den 13 September. De stoomboot Soho heeft gisteren 41 zakken aardappelen van goede kwaliteit uit Londen medegebragt. Dit is de eerste lading van deze aardvrucht welke wij uit Engeland ontvangen. Er zijn ook erwten en boonen uit Holland en Bremen in gevoerd, Men verzekertdat dezel ve van goede kwaliteit en tot re delijken prijs te bekomen zijn, zoo dat zij op vele tafels, de mislukte aardappelen zullen kunnen vervan gen. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Amsterdamsche beurs is pleg- lig ingewijdenzoo als gewoon lijk hier te lande met een bok ge opend de kamer pan Koophandel was niet genoodigdmen vreesde zeker dat die kamer spreken zoude en dat hetgeen ze sprakteedere snaren mogt aanroerendie hoog geplaatste zwakke zenuwen wat sterk konden aandoen. 's Hertogenbosch, 16 Sept. Wie zou het gelooven ?*Van goederhand zijn wij onderrigt dat nog dezer dagen twee ladingen boekweit uit deze stad naar Engeland zijn over- gebragt en een derde lading gereed ligt. Wij willen niet noemen; maar zulke handeling diende open lijk aan de kaak gesteld te worden. Is het niet schande, dat welgeze ten kooplieden in dezen tijd van algemeeue bekommeringzich nog aan eenen onedelen speculatiegeest overgeven de markten opjagen ett op eene ongehoorde hoogte hou den; zelve tegen hooge prijzen in* koopen en dantot overmaat de ingekochte levensmiddelen naar vreemden bodem overbrengen ter wijl eigen bodem aan gebrekzoo niet aan hongersnood bloot staat Nogmaals, wij willen tiiet noemen, maar zulke handelingen brengen wij onder het oog der legering en vragen dan ernstig of het geen tijd wordt van krachtdadiger handelen INGEZONDENE STUKKEN. HEÏ KNOEI JEN. (Vervolg van het vorig nummer.) Nu zullen wij eens oaderzoeken wat de oor zaak is van al dat Zierikzeesch geknoeihet is om dat alle knoeijerijen onder ons zulk eene groote aanmoediging vinden. Wie moedigen dan het knoeijen aan hoor ik vragen; wel, zij die de werklieden leveran ciers enz. hunne loonen hunne winsten be knibbelen, die, zoo als men wel een3 zegt, op een dubbeltje ja op een halve cent dood blij ven, die de menschen de ziel uit het lijf knij pen van die bloedzuigers, (ofschoon van een handelen, van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1