mmim Maandag 15 September iV ie uw s tijdingen PR&sfgess POOT* (tweede jaargang.) 'm*° 169. 1845. Parijs, 8 Sept. De echtgenooten Schwartz, geboren Duitschersarbeidden beiden in de werkplaats van eenen vervaardiger van klater goud, in de straat Faubourg St. Denis. Er heerschte zelden vrede in het gezin van dit paar, want de man was een dronkaard en de vrouw verweet hem zulks dikwijls. Eergiste ren kwam Schwartz weder beschonken in de werkplaats en zijne vrouw deed hem deswege cle bitterste verwij tingende man antwoord de met grofheden; er volgden bedreigingen, en in een oogenblik van dronkemanswoe de, wierp Schwartz eene groote schaar, die hem voor de hand lag, naar zijne, vrouw; de ze had echter de beweging van haren man ge- zieD en ontdook de schaar, die ongelukkiglijk in den hals vloog van een werkman, welke voor overgebogen zich met zijnen arbeid onledig hield. De bals-slagader was afgesneden en de ongelukkige gaf weinige minuten later den geest. De bedwelming van Schwartz was ge weken. Als een razende gilde hij het uit levend begraven te willen worden, met den piakkerdien hij onwillekeurig had gedood gebruik makende van de stomme verslagenheid zijner andere makkers, ijlde Schwartz de werk plaats uit en sneed zich, op zijne kamer ge komen, met eene zoo vaste hand den hals af, dat hel hoofd bijna letterlijk van den romp gescheiden was. Mogten toch alle zwelgers van sterken drank zich aan dien rampzalige spiegelendie in een oogwenk een makker, vrouw en kinderen en zichzelven in het verderf stortte, door ee ne daad te bedrijven, die hij in eenen nuch- teren toestand nimmer zoude hebben gedaan. Mevrouw C., jong gehuwd, was hartstog- telijk aan het spel verslaafd. Haar echtgenoot een rijk koopman te Parijs, merkte met smart dien hartstogt op en deed vergeefsche pogin gen om zijne vrouw tot andere gedachten te brengenwant zij verloor in korten tijd eene aanzienlijke som. Zij vroeg geld aan haren wan doch deze gaf een weigerend antwoord. Wat speelschulden zijn, weet elk, en men be- grijpt, wat mevrouw C. moest lijden, die de hare niet konde voldoen. Op eenen avond dat zij zich naar hare kamer begaf, in welke tij niet werd verwachtzag zij een van hare oudste bedienden, die bezig was met het slot der kast open te breken, waarin zich hare kleinoodien bevonden; vroeger had zij reeds eenige voorwerpen vermist. De knecht smeek te om vergiffenis en thans werd eene overeen komst gesloten. Mevrouw C. beloofde te zul- en zwijgen, mits de knecht de geldkist van baren de bed man openbrak, daar 10,000 fr. uithaal- en die op hare toilettafel bezorgde. De d ll®ude begon des nachts zijn werkdoch koopman was reeds sedert eenigen tijd voor fondsen bevreesd geweest en had er een U8tslot aan laten makeo, en door zekere mechaniek had er eene ontploffing plaats, door welke de knecht doodelijk werd gewond. Hij is naar het hospitaal gebragt en heeft alles verhaald, zoo als het zich heeft toegedragen. Er is proces-verbaal opgemaakt; mevrouw C. houdt staandedat het verhaal van den be diende is verzonnen. De zaak zal voor het geregt worden gebragt, indien de knecht niet aan zijne wonden overlijdt. Eenige Arabierenhouthakkers van beroepbegaven zich den 9 Aug. van Douera naar Goleah. Toen zij op eenigen afstand van het grensfort waren gekomensprong eene reusachtige panter uit het hoo- ge struikgewas, dat langs den weg groeit, op den vooruitgaanden Ara bier, zelte hem de eene klaauw in het gelaat en scheurde hem met de andere de zijde open. Door het geschreeuw der andere Arabieren verschrikt, liet het monster zijne prooi losen ijlde naar zijn holj het moet eene vrouwelijke panter zijn, die hare jongen alleen voedt, want het mannetje is voor eenigen tijd door de boschwachters gedood. De aangevallen Arabier is aan de gevolgen der hem toegebragte wonden overleden. De Vaderlander van Gend meldtdat in België vrij van inkomende regten zijn gesteld: tarwe, rogge, gerst, boekweit, Turksche tar we, booneu, erwten, haver, gort, aardappel meel, aardappelen, rijst, enz.. Het is verbo den aardappelen en boekweit uit te voeren. Elkeen zegt dat blad zal met ons deze maat regelen toejuichen en goedkeuren. Het is aan de aanhoudende pogingen en het gestadig aan dringen der liberale oppositie-bladen toe te schrijven, dat dezelve zijn genomen De Schotsche aardappelen weteu nog van geene besmetting. Een Zwitsersch uurwerk maker heeft een toren-uurwerk uitgevonden dat 100 jaren achtereen loopt, zonder opwin den. Te Gheel heeft een krankzinnige de gekke streek begaan van een ander te vermoor den. Een Mr. Smid in het eiland Tholen heeft gemeend, dat hij in staat was, om een slijpsteen, door eenige malen forsch om te wentelen genoegzame vlngt te kunnen geven, om eenig werktuig er behoorlijk op te slijpen, zonder dat een tweede persoon de steen in beweging behoefde te brengen. Doch,—hoe is het mogelijk zoude men zeggen, de proefneming is mislukten de steen wilde niet meer draai- jen zoodra het werktuig den steen behoevlijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1