NIEUWSBODE. (tweede ja.a.rga.ng.1 1845. Vrijda 12 September i\ ieuwstij dingen. tiet abonnement is twee eiieen halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uit gave geschiedt op maand., woensd. en vrijd. des voormidd. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing ismen 35 cents zegelregt verschuldigd. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco ©©si1» Men schrijft uit Erft aan een dag blad van Keulen dat de aardappe len aldaar en in de omstreken van slechte hoedanigheid zijn en onder de bevolking eenen gevaarlijken sioelgaug hebben veroorzaakt. Meer dan 1500 personen zijn door die ziekte, welke eene cholerine schijnt te zijn, aangetast, en 4o zijn aan de gevolgen dezer ziekte ot stoel- «ansr overleden. Naar men verzekertzou er een soort van cholerine binnen Gent lieerschen want schier nooit heeft men zoo vele personen aangetroffen die met darmstekingen gekweld zijn het is vooral onder de behoef tige klasse dat zulks zich meest openbaart. Brussel7 Sept. Wij vernemen met genoe- gen dat een met aardappelen geladen schip uit Schotland te Brugge wordt verwacht Zoo als men weet, zijn de aardappelen in Schot land van eene uitmundende hoedanigheid en niet door de ziekte aangetast. Zou het gou vernement niet wèl handelen, om, als een der maatregelen van voorzorg, eens premie te stel len ten voordeele der reeders die ladingen goe de aardappelen zouden invoeren Wij onder werpen deze vraag aan het oordeel der ad- ministratiën. IHNNENLANDSCHE BERIGTEN. Utrecht, 8 Sept. Wij vermeenen den Ingezetenen geeneu ondienst te doen, door hen te herinneren, dat de wetten op de Grondbelasting kwijtschelding of afslag van die be- asting veroorloven, ingeval van uitengewone rampen van hooger- ïaud, die den oogst en huizen of gebouwen, geheel of gedeeltelijk, hebben vernield. De algemeene mislukking of het erf van de aardappelen komt ons voor in de termen van die ram pen te vallen. Het belang van de landbouwers zou dan een dadelijk onderzoek terwijl de vruchten nog te velde staan noodig maken en daartoe wordt het dadelijk indienen van verzoekschriften op zegel aan de Heeren Gouverneurs der provinciën gevorderd, onder aanwijzing der pereeelen strekkende tot het doen opnemen van de ramp en tot geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van de grondlasten. ©ESSES?©©® ©EÜSe'SeBSr Men schrijft uit Londen, dat de bcrigten omtrent de veldgewassen uit de verschillende streken van Groot-Britianje gunstig zijnja zelfs dat men doelmatige middelen had aangewend om het kwaad on der de aardappelen te stuiten en dat ook deze heioven overvloedig ie zijn. De berigten omtrent de aardap pelen uit Overijssel luiden gunsti ger dan men verwachten konde, men wil dat de oogst daarvan nog met middelbare jaren zal gelijk staan. In de vorige maand heeft het aanslag biljetten voor de per sonele belasting geregend; in deze maand inteekeningen voor den armen en in de volgende maand storting voor de monsterleeningterwijl er jOdens worden gevorderd van aard appelen die niet kunnen worden ge oogst. Door het uitbreken van den oorlog met Mexico en de ver- eenigde staten van Amerika is het niet buiten mogelijkheid dat En geland de eerste met troepen zal ondersteunen; derhalve zal het te bezien staan welke veldmar- schalk er alsdan mede zal moeten om de belangen der Engelsehen in dit werelddeel te beyorderen. Het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1