2 Iets uit Utopie. Binnenlandsclie Zaken aan de Commissiën van Landbouw om onderrigt te worden nopens den waren toestand der aardappelteelt; en dat na het inkomen der rapportenhet publiek met denstaat van zaken zal bekend gemaakt worden. Statistieke opgaven enz., hebben weliswaar een uitgebreid nut, maar wij vragenzal men het volk voeden met verhandelingen over de oorzaken en den aard der ziektemet tabel len van duizenden bunders die met aardap pelen beplant waren, en duizenden, die niets hebben opgebragt? Waarom niet eerst en da delijk voorzorgen genomenkrachtige maat regelenter voorkoming van gebrek aan voed sel bij de mindere klasse dopr eenen genoeg- zamen voorraad van levensmiddelen op teslaan, Welke in tijd van nood voor den behoeftigen man en den minvermogenden, beschikbaar kon- de worden gesteld Hierbij wordt niets ge waagd. Mogt het der Voorzienigheid beha gen, de dreigende rampen van ons af te we ren, is nimmer de voorraad verloren. Het is, naar ons inzien, het eenrgste, middel, om vreesselijke onheilen te voorkomen. De Regering handelt in dit opzigteven als elk Nederlander gewoonlijk. Men tracht de rampen te lenigen, wanneer zij geleden zijn, maar gaat er zelden toe over om dreigende gevaren te verhoeden. Men dempt den put als het kalf verdronken is. Wachten Waohten! noodlottig woord! En het volk werd gestadig toege roepen, door de/JaZ/magt van Sal- manasser, zeggende; komt allen lot mij wie gij zijt, en leg ,af uwe sieraden uw geld en uwe goederen en ik zal het verdeelen onder zul ke geslachten, als door mij waar dig zullen worden geachtom dit erflijk te bezittenen deze zal ik magt geven om alle weêrspan- nelingen in verpestende hooien in eeuwige kluisters te doen klinken. En omdat een ieder zich het ge- schikst van have en goed zoude kunnen ontdoenzult gij uw geld aan mij leenen en van uwe vruch ten zult gij jaarlijks i/io gedeelte vrijwillig afgevenen bovendien zult gij belasting betalen van uw huis, van uwe akkers, van uw brood, van uw vleeschvan uw boter, van uw zout, van uw zeep, van uwe runderen, van uwe paar den van uwe dienstknechten, van uwe dienstmaagden, van uw brand, voor het zonnelichten van uwe meubelen en schoorsteenen die iu uwe woningen zijn. En voor de zoodanige die dit goedwillig hebben gedaan en niets hebben overgehouden hebben ivij tot wering der bedelarij ommers een Schans opgeworpen waar een ieder, in het zweet zijns aan- sehijns beschimmeld roggen brood kan eten, en onder stralfen der wet, verwijderd van den grond hunner vaderen, een leVen eindi gen bijna zoo ellendig, als de be woners ,der Afrikaansche zandwoes tijnenin Amerika beschoren is. En Salmanasser voerde de inwo ners na hun van alles te hebben heroofd, naar onvruchtbare stre ken om met den akkerbouw den kost te winnen. Zoo was 'tin jonge en oude dagen Die groot wil zijn, moet menschen plagen; Maar Haman miste zijn Verlangen Ep werd op eigen grond gehangen; Waarom de joden, klein en groot, Nog roepen: jongens', slaat hem dood. - STADS-KÏKÜWS. BURGERLIJKE STAND TE Z1ER1KZEE. GÉBORÉN: den 30 Augustus. Eene dochter van Mr, W. C. de Crane en Jonkvr. M. S. van Vrijberghe. AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de sluomb. Donderdag4 September. Naar Rotterd. 'smorg. ten 6 ure. Van G. naar M. 7!/2 Vrijdag S September. Naar Rotterd., 'smorg. ten 6 ure Middel b., Gorinchera, 8f/a 7 ADVESTEBJTIEN. (99) Terstond een HUIS te huur, staande en gelegen in d( Korte-Nobelstraatadres bij den Uitgever dezes. (100) De ondergeteekende maakt aan zijne geëerde Stad- en Land- genooten bekenddat er bij hem gedurende de kermis extra goed Wafels en Broeders te bekomen zullen zijn, goedgeboterd en ge suikerd 5 de Wafels a 60 cents het dozijnen de Broeders k 2 cents de twee dozijnenvoor welke prijs zij ook aan huis bezorg worden. Hij staat met zijne welingerigtte Kraamaan de Kraan te gen over de Oude Haven, hij verzoekt oen ieders gunst, en be looft eene zindelijke en promte bediening, Uw Stadgenoot, J. WIERIKX. Te Zierikzee ter Drukkerij van P. de Looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2