f 1845. miWSBODE. Woensdag 20 Augustus. N ieuwstij dingen. i t wjeers? t a ns^ror i- (tweede jaargang.} N.° 158, Uet aoonnbmbnt is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, des voormiddags. advertenties worden geplaatst 4 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 33 cents zegelregt verschuldigd. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Deventer wordt een groot aantal in-ge- zetenen tusscheu licht en donker verontrust, I door een gewoonlijk schrikaanjagend bezoek I van een Deurwaarder, welke eenige belasting- 9 schuldigen ee-,e Sommatie ter hand stelt, waarbij men wordt gelaatNapoleon deed nog 9 schrijven: je vous inviteom binnen drie da- I gen tegenscbatters te benoemen omtrent het I bedrag van eenige grondslagen der Personele li Belasting. Zoodanige handelwijze der Admi- M nistratie beeft de meeste ten uitersten be lt vreemd en diep verontwaardigd daar hunne al aangifte was geschied overeenkomstig de taxa- II lie (reeds telkens verhoogdvan het vorige jaar; terwijl zij reeds een Aanslag-biljet, vol- gens die taxatie, hadden ontvangen, en wel -ligt geheel of gedeeltelijk betaald. Van den Controleur, den gedienstigen Satelliet van den bekenden KUIPERis zoo iets wel te begrij pen maar dat de Heer Burgemeesterhet Hoofd van het Stedelijk Bestuur, en als zoo danig de natuurlijke voorstander en bescher mer der burgerij, onder die Sommatiën zijne handteekening heeft kunnen zetten is ons on verklaarbaar. Men weet niet waar het heen moet. O man van't Kruis! (f) 0 Kruiseman! Ga voort met uw gezegend plan: Stoor u aan regt noch ergernis Maar knijp, zooveel te knijpen is: De Burger toch is de citroen Om 't hongrig hoog gespuis te voen. Pers uit dan wat nog overschiet, En 't kruis ontgaat u zeker niet. Men scli rij it uit Goes, van den 11 dezer Niet onbekend is hetdat de Jmeeste hoeven in het 4e district van Zeeland aan Belgen toebehoo- reu en bij verknopingenin den regelin handen van Belgen kooien. deze hoeven worden veelal Bel gische arbeiders aangenomen ter- W1jl de inlandsehe om werk loopen. 4Vat daarvan de reden wezen moge, is hier niet te onderzoekenmaar zeker is bet, dat uit dit ledig loo- I pen ontevredenheid en gebrek ont staat waaruit allerlei kwaad moet (t) Wij bedoelen hier het groote Kruis der belastingen. voortspruiten. Voor eenige dagen had zich in de omstreken van Oost burg een troep van wel honderd man gevormddie onder aanvoe ring van vier hunner deze en gene boerenhofsteden met dreigende hou ding naderden. Daar echter ismen, op het verschijnen van den Burge meester en kantonregteruiteen gegaan maar in een anderen pol der dier gemeente zou dezelfde troep zoo men wil, slaags zijn geweest met eenige Belgische arbeiders, zoo dat zelfs enkelen zijn gekwetst ge worden. Gelukkig schijnen de ge meente-besturen zich eindelijk de zaak aan te trekken; althans van onderscheidene kanten verneemt men hier, dat op hun aandringen, en waarschijnlijk omdat de Belgi sche landlieden op zelfbehoud be dacht worden de Belgische werk lieden meerendeels worden wegge zonden en vleit men zich derhal ve voor de herhaling van zulke verontrustende tooneelen nu verder bewaard te mogen blijven. Ggl8£SBï6P;S SBRSaVSflT. Naauwelijks zijn de Maréchaus- scé's vertrokken of de boeren wor den hunne te velde staande vruch ten ontstolen. Naar men zegt, maakt de Commissie, te 's Graven- hage vergaderd om hen te exami neren die als Student de Hooge- scholeu en Atlienea willen bezoe ken, dat examen zeer moeijelijk. Beeft, Latijnsche Scholen of zoo genaamde Gymnasiums a la Polka. De kraanlcinders of t' huisbren gers van wijn, bier en sterkedran ken ontbreken een paard de bur gers geld, de armen brood en het geheel goede aardappelen. In Groningen moeten alle sjouwer lieden die eenig werk verrigten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1