N.° 157. 1845. Maandag DEN 18 AUGUSTUS. 18 Augustus. Nieuwstijdingen T3it Brugge meldt men, dat ia eszelfs nabijheid, aan het kanaal van die stad naar Gent, in den (tweeds jaargang.j Het a bo nnis .us i*rr is twee en een halve cent in i De uitgave geschiedt op maandag, woensdag advertentiex worden geplaatst 4 10 cents 33 cents zegelregt verschuldigd. Het is heden een feestdag, daarom heeft de Nieuwsbode een rozenkleurig gewaad aange trokken, opdat ieder die hem ter hand neemt, vragen zou wat is dat, waarom is de Nieuws- v bode van daag zoo mooi En dan antwoordt hij beleefdHet is heden een feestdag voor allen die belang stellen in het nut dat ik, Nieuwsbode, stichten kan, een feestdag bo- venal voor mijzelvenwanthet is he den mijn verjaardag. Uw verjaardag Nieuwsbode, wel hoe oud zijt gij dan nu? Och ik ben nog jong, slechts een jaar, één jaartje slechts, maar 'jj daarom is het niet dat ik zoo klein ben, zoo dat een zekere Heer Boudewijn mij voor een miniatuurtje, een wespje en ik weet al niet wat, uitschold. MaaT gij hoopt toch wel v, met den tijd grooter te worden? Och neen lik wilde liever maar altijd zoo klein blijven, nederig bij den weg; er is wel eens gespro kken dat de zoo teeder beminde Mijnheer van' Hall ook een zegel op den Nieuwsbode zou wil- len zetten, en dan zou ik heter wel op moe ten wagen om mij te getroosten groot te wor denmaar ik zou het dan goed doen, in .teeus zoo groot of grooter dan onze Stads-Cou- 'tórant, die nu al meer dan 30 jaren oud is men zegt wel eens het verstand komt niet J|voor de jarenmaar dat is bij de dagbladen juist omgekeerd, de oudste zijn het domste; ;van onze Stads-Courant spreek ik niet, daar wil ik mij geen kwade vrienden mede maken, maar nemen wij bij voorbeeld de Haarlemmer Courant die al een of twee eeuwen oud is, en die Courant heeft er nog nooit aan gedacht om zelve te gaan denken en zoo zijn er zoo veel maar tegenwoordig wordt het getal der onaf hankelijke bladen en blaadjes zeer groot, en •vooral groeit het aantal der kleine blaadjes, zoo als ik, sterk aan nog een korten tijd en elke stad bezit er een; de Nieuwsbode begroet al die broeders met vreugde, allen toch heb ben één doel, den strijd voor het belang des Volks, het stuiten der willekeurige of onge oorloofde handelingen van besturen en admi- histratién, het waken tegen misbruiken. Zon derling is het voorzeker dat de drukpers zulk een vermogen beziter wordt dan ook door sommigen verbazend tegen geschreeuwd, maar men kan zeker zijn dat al wie zich zoo hevig tegen de vrije drukpers uitlaatdat het daar niet pluis mede is, dat die bang zijn dat hun belang er door zal lijden, dat zij niet meer zullen durven knoeijen, uit vrees voor de schande, dat de Nieuwsbode, die iedereen leest, let publiek zal maken. Immers die regtvaardig handeltdie wel doetdie zich geene ongeoor loofde daden of zotheden te verwijten heeft, .Wat zou die voor mij N.bode behoeve bang te zijn? \Ziet toe schreeuwers! wat heh ik in dat jaar tijds, dat ik mij in mijn bestaan verheug, uit- e week. Enkele nummers 2 cent. en vrijdag des voormiddags. de lange regel. Voor elke plaatsing is men gevoerd? heb ik ooit iemand onschuldig aan gevallen heeft men mij op onwaarheden laster of iets dergelijks betrapt? immers neen! daar waakt de regtbank voor, en ik verzeker het u, men ziet mij kleine Nieuwsbode sterk op de vingers, of ik ook iets zeg, dat voor vervolging vatbaar is. Wat is er niet dik wijls uitgestrooid dat men de uitgave belet ten zou; daar heeft immers niemand, zelfs de koning het regt niet toe, en de koning zou zoo iets ook niet willen; wie zou durven vooronderstellen dat Zijne Majesteit eene stem van uit het volkdie hem de misbruiken zijner ambtenaren kan doen kennen, zou wil len onderdrukken immers het belang van volk en koning zijn één, als het volk geen geld meer geven kan, kan de koning zijne ambtenaren niet meer betalenen de koning is wel wijzer dan dat hjj het volk, daar dan toch alles van daan bomt, zou willen onder drukken, om een hand vol aristocraten, knech ten van eenige onderdrukkers, die niets nut tigs voor den kost uitvoeren, te believen. Misbruiken te beletten, dwaasbeden te be strijden, knoeijerijen te doen straffen, zie daar het doel dat de Nieuwsbode zich voorstelt; en dit boogstloffelijke, maar helaas zoo dik werf miskende doel zal hij bereiken met be hulp van zijne medewerkers, (wier aantal zoo is toegenomen, dat men schrikken zou als het genoemd werd,) en de middelen waardoor hij dit doel bereikt? wie kent ze niet?-het is een voudig door alles wat zulks verdient, aan de algemeene verachting of bespotting pr(js te geven. De Nieuwsbode beveelt zich met den aan vang van het tweede jaar zijns bestaans in de voortdurende gunst zijner veelvuldige be schermers; hij verheugt zich er óver dat, hoe zeer er vroeger ook velen tegen hem ingeno men waren, deze thans aan de zaak gewen nen, er zich in schikken, en nu veel van den Nieuwsbode verdragen, (voor zoete koek opeten zoo als het spreekwoord zegt,) waarover zij voor ruim een jaar geleden de geheele pro vincie in opschudding zouden hebben gebragt; hij verheugt er zich over dat het groote pu bliek hem thans meer en meer op den regten prijs begint te schatten, en vertrouwt dat zijne beschermers met genoegen vernemen zul len, dat het aantal exemplaren, dat tegenwoor dig verspreid wordt, bijna duizend bedraagt waaruit volgt dat men het getal lezers voor zeker op verscheidene duizend schatten kan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1