NIEUWSBODE. Maandag 4 Augustus. Nieuwstijdingen (eerste jaargang.) tf.° i 51 1845® Hel abonnement is twee eueen halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag des voormiddags. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. Londen, 26 Julij. Een brief uit Dublin aan de Times gerigt meldt, dat de Oranje-partij te En- niskilen voornemens is den 12den der volgende maand eene gewigti- ge demonstratie te bewerkstelligen; zij zal, namelijk, eene processie houden aan welke 40,000 oran gisten zullen deel nemen, en die waarschijnlijk door den toevloed der naburige graafschappen tot 100,000 menschen zal aangroeijen. Een handwerksman te Colwijn in Noord-Wallis, heeft eenen vleu gel uitgevonden met behulp waar van hij reeds, in tegenwoordigheid van eenige honderde toeschouwers, eenen grooten afstand vliegende heeft afgelegd. Onze dagbladen deelen de volgende gebeur tenis mede Het Russische schip Hoppetvan 600 ton- nenlast, bevond zich den lsten Junij in de Middellandsche Zee, uit Napels naar Spanje stevenende; het schip was in ballast, en had aan boord slechts eenige schilderijenminera- liën en verzamelingen van natuur-zeldzaam- hedenwelke de kapitein, om den consul ge noegen te gevenzich belast had over te voe ren. De wind waaide uit het Z. O.; het schip, zijne leizeilen bijgezet hebbende, zeilde vier mijlen in het uur. Eene soort van komeet nagenoeg in den vorm van een' bezem met een witten ring omgevenwerd boven het schip waargenomenhet was 8 ure 's avonds, en de wacht zag een verschijnsel, als een vuurstroom, die langs den grooten mast af daalde, en even zoodra barstten geheel de achtersteven en een gedeelte van het wand .aan bakboordzijde uit-eenmet een' knal, als die van een kanonschot Het schip stond in brand, van af den grooten mast tot aan den spiegel. Oogenblikkelijk opende men de ach terluiken en wierp water in het ruim, maar de vlammen, in stede van gebluscht te wor den schenen nog geweldiger uit te slaan Na verloop van ettelijke minuten zag men de Hoppet met snelheid zinken, en had men naauwelijks den tijd om de booten in zee te brengen zonder dat men kojppas noch mond voorraad kon medenemen. Zoodra was niet do bemanning in veiligheid, of de brand sloeg tot de masten overen geheel door de vlam men omringd ging het schip te gronde. Na achttien uren bereikten de schipbreukelingen, geholpen door eene frissche windkoelte uit het Z. W.het eiland Ivica. De oorzaak dezer zon derlinge gebeurtenis is nog in een diep geheim gehulden den geleerden moet het over gelaten blijven te beslissen of het schip op een tijdstip van kalmte en zonder storm, door de electrieke vloeistof getroffen zij dan wel, of onder de mineraliën eene plotselijke ont» branding hebbe kunnen ontstaan, die eene zoo groote kracht kunnen aangenomen hebben zonder dat de achttien zich aan boord bevin dende personen daarvan iets hadden bespeurd. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Rotterdam 28 Julij. In den af. geloopen nacht is er een man, zijn de zakkendrageruit eene der ver diepingen zijner woning in de Stink sloot op de straat gevallen, en in weerwil der spoedig aangebragte geneeskundige hulp kort daarna overledennalatende eene vrouw met kinderen. Zoo wij vernemen moet die persoon zich des nachts eenigzins onpasselijk gevoelende, het bed zijn uitgesprongen het raam opengeschoven hebben, en om zich meerder lucht te verschaffen daar hij het zeer benaauwd moet hebben gehad, uit hetzelve gaande liggen moet hij eene duizeling hebben gekregen, ten gevolge waar van hij het raam is uitgevallen. Eene vriendelijke hand heeft ons, ter waar schuwing aan den handel, medegedeeld dat er stukken van 25 cents van Berlijner zilver in omloop zijn. Zij dragen het jaartal 1826 zijn zeer kunstig en fraai gegoten. De klank echter is minder fijn en ook zijn zij iets klei ner dan de echte. Het beste middel om ze te erkennen is in het gewigtdaar deze valsche stukken merkbaar ligter zijn dan de echte. Wij vestigen hierop niet alleen do aandacht van het publiek en van den handel, maar te vens die der autoriteiten. Up het eiland Wight zijn twee zonnestelsels gezienomringd van een' aantal misleidende dwaalster-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1