2 STADS-NIEUWS. kc door ieder Burger (hiermede bedoel ik den middelstand) van Zierikzee, een huisgezin met drie kinderen hebbende, moet worden opgebragt, als volgt: De Grond- en Personele belastingen, alsmede het Patentregt, zal nietteoverdrevenzijn, wanneer ik daarvoor reken ƒ48, waarbij dan nog komt ƒ4,80, voor 18 pCt. Personelen stedelijken achterstand te zamen dus49,80 als ik nu reken dat men gemiddeld per hoofd 8 ons brood per daggebruikt, dan zal men volgens rekening jaarlijks ongeveer aan belasting betalen 60,00 N. B. De belasting te rekenen vol gens vroegere berekening in den Nieuwsbode. Het Zout is belast met f 9,11^/i per 100 NI. ponden, en als men nu 80 NI. ponden per jaar gebruikt, be- taalt men aan belasting 4,58 De Zeep is belast met f 13 per ton of 120 NI. ponden, wanneer meii nu 30 NI. ponden gebruikt dan betaalt men aan belasting- 8,28 Het vleesch bij zoodanig Burger gebruikt wordendereken ik op 3 NI. ponden per week, dus aan belasting per jaar ruim- 16,00 De belasting op de brandstoffen drukkende, bereken ik voor een geheel jaar op- 24,00 Te zamen per jaar 187,30 of per hoofd f 31.46 Hierbij zoude ook de belasting op de boter kunnen worden gevoegd doch zoo eene klei nigheid van lOpCt, belasting acht ik onnoo- dig. Zoodat men uit het bovenstaande zal opmerken, dat juist de eerste en grootste be hoeften van den mensch met ruim 80 pCt. zijn belast; terwijl de wijn enz., wanneer men die tegen f 22 per anker rekent, welke door de wijndrinkers het meest worde, gebruikt, met nog geene 48 pCt. is belast; en hoeveel minder is dan niet de belasting op de fijne wjjnen, zooals Campagne enz terwijl overi gens alle artikelen van weelde, eenige uitge zonderd, geheel onbelast zijn. Men zal uit het bovenstaande bemerken dat ik geen vergrooting van opgave heb ge daan maar integendeel het minimum van alles heb opgegeven. Hoe gering zijn nude inkomsten van den Bur ger niet, en niettegenstaande moet men ruim 60 cent per week en per hoofd aan belasting betalen. Is het dan te verwonderen, vraag ik, dat groote klagten worden geuit, wanneer men ziet dat hun zuur gewonnen geld voor de belasting moet worden besteed om door een zwerm van ambtenarenwelke rondom elks Woning vliegen, te worden geabsorbeerd? Is het dan te verwonderen, dat eenen bitte ren haat in den boezem van elk burger huis vest, wanneer men ziet dat knechts en meiden van de grooten der aarde, met postjes worden begunstigd, terwijl aan den burger iederen weg daartoe word afgesneden Is het dan te verwonderen dat wangunst onder de burgers heerschtvooral wanneer men ziet, dat vreemdelingen worden herkozen boven de inwoners zelve niettegenstaande de vereischte bekwaamheid in hen wordt gevon den; en welke vreemdelingen, na bijna naakt te zijn aan wal gestapt, in een kort tijdsver loop welgezeten burgers worden genoemd? Veel meer soortgelijke vragen zoude kun nen worden gedaan, doch het zij vooreerst ge noeg. Misschien zullen buiten deze stad in andere steden van ons koningrijk wonende burgers, met nog hoogere lasten te kampen hebben, maar dan bestaat in die steden zekerlijk veel handel en scheepvaart, terwijl alhier alle bron nen van bestaan schier geheel zijn uitgedroogd X. Men verneemt dat door een burgemeester van een dorp inoctrooi is gevraagd, voor de volgende hoogst belangrijke uitvindin gen 1. Om kunstmatig te liegen. 2. Om behoeftigen het vragen af t& leertn. 3. Soldaten vroeg te leeren opstaan. 4. Behoeftigen te voeden, door dampkrings lucht en uitwaseming. 8. Waterputten te dempen. 6. Grasperken en dreven kort te houden door middel van paardenkracht. 7. Het spoedig vervoeren en in werking bren gen van bluschmiddelenbij het ontstaan van brand Indien meerdere octroijen door dien vin dingrijken geest gevraagd worden, zal zulks in den Nieuwsbode bekend gemaakt worden. Correspondentie Eenige bewoners van de Schuithaven wensch- ten, dat zij door schuring der Mol, van het vuile, (thans sedert eenige dagen stilstaande) water mogten ontlast worden daar de bedorven lucht die zij nu inademen nadeelig voor de ge zondheid is. De vleeschhouwers zagen gaarne, dat de losse sekreten, in den omtrek der vleeschhal, niet meer des morgens om 9 of 10 ure wier den ontruimd, in de gewone vuilniskarren, daar zulks eenen zeer nadeeligen invloed op hun vleesch heeft, en zeker ook wel met het poli- cie-reglement in strijd zal wezen. Het stukjegetiteldDie de schoen past trekt die aan, is der Redactie niet geschikt tot plaatsing voorgekomen. ARROND.-REGTBANK TE ZIEKIKZEE. Correctionele teregizitting van vrij dag den 4 Julij 1845. J. P., oud 10 jaren geboren en wonende te Zierikzee, vrijgespro ken van de actie ter zake van het rapen van vogeleijeren. J. S., schipper te Rotterdam veroordeeld ter zake van het toe brengen van slagen en het doen van beleedigende uitdrukkingen, veroordeeld in eene gevangenis van ééne maand, eene boete van ƒ8, nog eene boete van ƒ1 en in de kosten. AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de stoomb. Donderdag 10 Julij. Naar Rott,, 'smorgens ten 8lUure. VanG.naarM. 9 a Vrijdag, 11 Julij. NaarRotterd., 'sruorg. ten 31/2 ure* a Middelb., a 111/2 a Gorinch., a 3 a TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOZE. IT'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2