NIEUWSBODE. 1845. Woensdag 2 Julij. Nieuwstijdingen. (eerste jaargang.) Het abonnement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, des voormiddags. advertentien worden geplaatst 35 cents zegelregt verschuldigd. a 10 cents de lange regel Voor elke plaatsing is men BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Tweede Ka ra er der Staten- Generaal heeft in de laatste dagen de begrootings-wetlen behandeld en dikwerf op bezuinigingen aangedron gen. Maar, in plaats van bezui niging, zou het baast uitgeloopen zijn op verhooging van uitgaven want men verlangde verhooging van de hoofdstakken voor de Buitenlandsche zaken r de Mari ne en van Binnenlandsche Za ken. Wat dit laatste betreft, zag men niet op legen poor het minst eene jaarlijksche vermeerdering van ƒ15,000, om de verslagen van de ziltiugen der Kamer wat spoediger in de Staats-Courant openbaar te maken, en om de welsprekende en schitterende redevoeringen, die door de leden worden gehouden onverwijld met zwarte letteren te doen prijken. Weel praatjes pul- len geen gaatjes zegt liet Oud-Hol- i landsche spreekwoord. Het ware inderdaad wel wensclielijker, dat de leden der Kamer meer deden en minder praatten. Besluiten der Ka merdaarin stelt de Natie belang, maar voor al die praatjes de Natie op nieuw met ƒ15,000 te belasten, dat gaat wat al te ver. Rotterdam, 26 Junij. Hoewel gisteren en heden morgen het weer zeer ongunstig was en derhalve weinig verwachting gekoesterd werd, wegens de tweede luchtreize alhier, door den heer Kirschzoo helderde het tegen den mid dag echter geheel open hadden wij het ge noegen den stouten reiziger zijnen 76sten togt te zien aanvaardenschoon en trotsch was het gezigt toen hij langzaam rijzende, over de stad heendreef en eindelijk door de reeds dalende zon beschenen, als een lichtende stip in het helder azuur des hemels voor de oogen van de duizenden die hem nastaarden, verdween. Rotterdam27 Junij. Met genoegen kun- ben wij vermeldendat de heer Kirschdie gisteren hier zijne 76. luchtreis ondernam, in, den besten welstand ten 8 ure 15 minuten te Woudrichem is neergedaald. De burgemeester dier gemeente, de heer H. van der Kolff, heeft hem op eene allerminzaamste wijze ontvangen. Deze ambtenaar heeft hem ook een autentiek attest afgegeven, vermeldende het uur zijner nederkomst. Heden morgen begaf onze aero naut zich aan boord, van de stoomboot de Stad, 's Hertogenboschen kwam ten half een ure daarmede alhier aan. Herkend zijnde, werd hij door eene overgroots menigte, welke onmid- delijk was zamen gevloeid, gevolgd, die hare belangstelling te kennen gaf ten opzigte van hem dien zij behouden van zijn gevaarvollen togt terug zag. Wij laten hier omtrent dien togt eenige bij zonderheden volgen, die wij uit den mond van den beroemden luchtreiziger zeiven hebben opgeteekend «Het fraaijo weder, hetwelk mijne opstij ging begunstigde, maakte dezelve hoogst ge- noegelijk. De wind, hoewel gering, woei uit N. N. W.nadat ik echter tot eene bepaalde hoogte gestegen, was vond ik eenen Westen wind, die mij in eenen hoek over de Maas heen en naar de rigting van Gorinchem dreef. De hoogte, die ik bereikte, was ruim 4500 ned. elleu; de temperatuur ongeveer dezelfde, als bij mijne vorige reize, namelijk 6 graden beneden nul., doch de koude doordringender, het was eene drooge scherpe koude. De lucht was zoo fijn, dat ik gedurende ruim 10 mi- nuten^het gehoor verloor en mij genoodzaakt vond, weder eenigzins te moeten dalen. De gaz in de ballon, die toen ik opsteeg niet meer dan op drie vierden gevuld was, zette zich zoodanig uit, dat de ballon er geheel mede gevuld werd en dreigde te zullen bersten. Ik vond mij tot voorkoming van ongelukken ge noodzaakt, de gazkleppen onderen bovenopen te zetten en den ballon alzoo van eene zekere hoeveelheid gaz te ontlasten daardoor gedaald zijnde, wierp ik weder ballast uit zoodat ik eene middelmatige hoogte bleef houden tot dat ik Woudrichem hebbende bereikt, mij ne der liet en aldaar bij den burgemeester eene zeer gulle ontvangst vond." De boeren zijn beter Tevreden den te veldestaanden over oogst dan over de belasting, met hoogst- deszelfs opcenten. Buiten Provin ciale-, Stedelijke- en Gemeentelas ten, wordt er in twee jaar maar 1400 tonnen gouds van de Natie gevorderd. In Turkije zijn 7 kleine diefjes doodgeslagen. In Nederland zijn 7 Ministertjes, mits-*.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1