NIEUWSBODE. Vrijdag 20 Junij. Nieuwstijdingen. (eerste jaargang.) ■N. Isa. 1845. Het abonnement is twee eueen halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, des voormiddags. advertentien worden geplaatst 10 cents de lange regel, Voor elke plaatsing is men 3d cents zegelregt verschuldigd. ■jongens bonden groolen Een dagblad van Hennes ver- baalt den volgenden trek van wreed heid In de gemeente LilFré was een arme doofstommewelke aan de boeren jongens tot speelbal dien de. Den 5 dezer bad een dezer bet kind met koorden ge en sleepte bet langs den weg toen er een voermans- Icnecbt voorbij kwam, welke dit lojueel zoo verheugde, dat hij wilde medespelen«c G-eéf mij den stom men zeide bij wij zullen eens lageheu Men geeft hem het kind; hij hecht het aan de streng van een paard, geeft hetzelve de zweep en het dier toog in vollen galop maar het had nog geene honderd stappen geloopen of het kind sleepte dood over de steenen. Men leest in den Courier du Haul-Rhin «In de gemesnte van Rüstenhart (kanton En- j sisheim) is, in den nacht van den 2 op den 3 dezer, een verschrikkelijke moord gepleegd. Eene welgezetene oude vrouwde Wed. Haby, 83 jaren oud, woonde met eene van hare nichten in een haar toebehoorend huis. Maandag tegen middernacht, sloop een manspersoon in hare woning, nadat hij, met een ploegijzer, een gat in den muur van het benedenhuis had gemaakten begat zich naar de slaapkamer van de oude vrouw, die door het gedruiseh gewekt werd en dadelijk opstondmaar de moordenaar bragt haar met zijn ploegijzer ver scheidene slagen op het hoofd toetot dat zij eindelijk nederstortte. Op het gillen van het ongelukkige slagtoffer was echter de nicht, die in een belendend veTtrek sliep, wakker ge worden zij stond ijlings open vloog naar de slaapkamer der oude vrouw: sterk en moe dig wierp zij zich op den moordenaargreep hem bij den strot en ontrukte hem zijn moord tuig. Er ontstond eene verschrikkelijke wor steling waarin het meisje den booswicht eene diepe beet in de hand toebragt. Maar dezen gelukte het ijzer weder meester te worden, en hij sloeg het arme meisje daarmede in den nek, zoodat zij roerloos op den grond stortte. Zy is er geweest I riep de ellendeling, heengaan de. Maar het meisje had slechts geveinsd dood te zijn j zij staat weder op en loopt naar de straat om hulp te roepen; de moordenaar 5 keert terug; zij vliegt naar boven springt uit een vensteren schreeuwt uit al hare «aagt help moord l Op dit gesohreeuw ziet zij den booswicht langs het veld de vlugt nemen. Toen de schout en de boeren aankwamenwas de schuldige te ver om hem te achterhalen Den volgenden morgen begaf zich de vrede - regter Wtinzernvan Ensishcimnaar het tooneel des moords. Op het oogenblik dat hij in het huis tradwerd hij door het gezigt van het lijk der weduwe en van het gewonde meisje zoodanig ontstelddat hij in zwijm viel. en kort daarop door eene hevige beroerte getroffen werd. Men verzekert onsdat deze achtbare magistraats persoon op dit oogen blik reeds overleden is. De procureur des Konings ls omstreeks den middag aangekomen. Er is terstond een pro ces-verbaal opgemaakt, waarin als dader van liet feit wordt genoemi} zekere Habyneef van het slagtoffer en vader van een talrijk gezin hij is door de nicht der oude vrouw herkend, en men heeft het ploegijzer en een broek bij hem gevondenwelke beide met bloed bedekt waren.. De genoemde Haby had Rüstenhart verlaten in den nacht, waarin de misdaad is gepleegd. De volgende morgen had hij zich zoemen zegt, naar den notaris van Ensisheim begeven, wien hij den dood zijner tante bekend maakte en aan wien hij vroeg of zekere pacht brief, door haar onderteekeud niet konde worden vernietigd. Na vele nasporingen, heeft men hem bij zijnen broeder ontdekt, uit wiens woning hij naar de gevangenis van En sisheim is gevoerd. ©esses?©®® O'Connell is als volksvertegen woordi- ger door 800,000 Ieren -hartelijk be groet. Zwabbe/-laken nog nooit door o melkboeren. De staat r/al in twee jaren 260 tonnen gouds te kort komen. Dus kan er over 10 jaren weer 127 niillioenen guldens worden geëmployeerd. Van Rot terdam naar 't Nieuwe Diep zal er eenen spoorweg worden gelegd. Van Zierikzee naar d' Ommer- schans zal er mede een benoodigd worden. De postwagens worden behoorlijk door commicsen gevisi teerd doch zander iels te vinden In water zonder viseh is moei- jelijk iets te vangen; dus baggert waar te vangen is. De Heer can Dam can Isselt zegt: dat de mid denklasse te veel in de belasting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1