S.° 127. Nie uws tij din ge n ©bulges (eerste jaargang.) 1845. Üet abonnement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, des voormiddags. ad verten tien worden geplaatst a 10 cents de lange regel Yoor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. was het aanzien onzer velden op dit tijdstip des jaars niet zoo schoon. Zoo schijnt dan de vrees te ver dwijnen, welke het koude en voch- tigp voorjaar had doen opvatten. De oogst van het koolzaad, die als verloren werd beschouwd, belooft op verscheiden plaatsen nog tamelijk goed te zullen uitvallen. In vele streken van Duitschland hebben volksverhuizingen naar N. Amerika plaats. In de Rijnstreken worden vele landlieden door fran- sche wervers opgeroepen namens prins de Joinvillezoon van Lode- ivijk Philipsotn zich in Brazilië met er woon neder te zetten. Men weet, dat die 'prins met de zus ter van de keizer van Brazilië is gehuwden eene landstreek ten huwelijk heeft bekomen, welke hij tracht te bevolken. Den 16 Mei heeft eene arme vrouw te Oitoschwanden die gras voor hare koe uit het bosch sneed, aan deu voet van eeneu onden beuk, slechts weiuige duimen onder den grond eenen blikken trommel ge vonden met 12- a 1300 zilveren munten en 4 gouden. De trommel was verteerddoch het geld van de 15deeeuw goed bewaard gebleven. Het zijn goud-guldens van K. Si- gismund, in Basel geslagen, en andere munten van dien tijd. In eene sigarenfabrijk te Dant- zig hebben onlangs de arbeiders den eigenaar, op deszell's verjaar dag eene sigaar van 9 voet leng te en 7 pond gewigtten geschen ke gegeven. Als ook verscheidene kunstige sigaren bij elkander ge voegdééne met twee spitsen, eene andere met ééne spits eu zes einden; eindelijk een hert in levensgrootte onder een door zes zuilen god ra- gene kroon alles van sigaren. bs&essea® fqsitb ■v Brusselden 4 Junij, De uit alle deelen des lands onlvangene berigten nopens den oogst melden, dat vooral de rogge zich voortref- phjk voordoet; sedert vele jaren OBKBBWaB Door Z. M. is een besluit geno men oin de jonge lieden, voor ze als studenten worden ingeschreven, aan een examen van zeven wijzen te onderwerpen; zoodat ook ons zoo hoog geroemd middelbaar en lager onderwijs den polka-gang schijnt te gaan. Men zegt dat het misnoegen hier te lande niet alleen bij den burger maar ook in de paleizen huist. Te Eindhoven wordt men nog gek van de hand- boogschieterij. De spoortreinen gaan en komen te Arnhem altijd geregeld ledig aan. Deze gewigtige vraag kwam ons voor deu geest, toen wij ernstig nadachten oVcr de be langen des lands, en de bronnen wilden op sporen, waaruit de laauwbeid en besluiteloos heid des volks opwellen, in eenen lijd, dat zij hunne stem luide moest verheffen om her stelling hunner grieven te erlangenvóór het te laat is; in eenen tijd waarin hetzelve zoo vaak wordt onder het oog gebragt dat ieder lid der Maatschappij het regt heeftom vrij uit, het zij bij monde hetzij door geschriften, te zeggen wat hij gelooftdat tot verbetering dienen kan. Die overdenking nu," bragt ons op het the ma hetwelk wij tot hoofd namen en tot welks behandeling wij zullen overgaan omdat wij geloovcn dat hetzelve door het gros des volks niet genoegzaam wordt begrepen, en dus oor zaak is -an deszelfs onverschilligheid. Wat is ware vrijheid en gelijkheid? - De vrijheid en gelijkheid is, dat ieder even vrij is in zijne handelingen, voor zoo ver hij zich niet vrijwillig heeft onderworpen aan den staat en denzelven een gedeelte zijner vrijheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1