MIMISCHE Vrijdag' Nieuwstijdingen. FSmSCSGHS POSf» BEKENDMAKING. (eerste jaargang. N.° 125. 1845 Het ajionhement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, des voormiddags. advertentien worden geplaatst k 10 cents de lange regel Voor elke plaatsing is men 35 cents zegelregt verschuldigd. De behendige diefstallen vermenigvuldigen tich in Frankrijk. Te Yrin, eene wijk om trent Gondrieu gelegen biedt zich een zoo gezegde koopman in diamanten aan bij den herbergier en kruidenier Vanel. Door zijne uiterlijke fatsoenlijkheid en mildheid weet hij Welhaast het vertrouwen van het geheele huis gezin te winnen. Op zekeren dag komt hij al daar des morgens zeer vroeg aanen biedt vijf francs zoo een der dienstboden dadelijk een brief naar de gemeente Bmuf wil dragen. De herbergier, nog al op het geldwinnen gesteld, wil liever de vijf francs zelf verdienen, en vertrekt dadelijk met den brief. De diamant- verkoopor zet zich intusschen bij het vuur doet zich een glas warmen wijn opdisschen >n knoopt een vriendelijk praatje aan. Onder het gesprek komt een tweede persoon binnen, gekleed met eene kiel, vraagt eenig eten en sen liter wijn. Hij mengt zich in het gesprek sn zegtdat hij eene groote reis te doen heeft, tnaar dat hij ongelukkig onvoorzien is van geld, doch dat hij een diamanten kruis bezit lat hij voor een prijsje zou afstaan. Hij toont zijn krui9 aan de vrouw Vanel. De diamant koopman roept dadelijk de vrouw geheimzin nig ter zijde en fluistert haar in het oor, dat het kruic 3000 franken waard is, dat hij 15 if 1600 franken zal bieden, maar dat zij hem iet geld moet voorschieten, want dat hij juist geene penningen genoeg bij zich heeft, en zoo - tij het voorschot wil doen, dat hij haar dui- iend francs der winst zal gevendaarbij be- ovende haar den zelfden dag nog haar geld .erug te brongen en haar intusschen het kruis in nog een koffertje met diamanten in pand ie laten. De goede vrouw slaat den koop toe en telt ian den kielgast 1600 francs, die deze aan vaardt en daarmede vertrekt. Eenige oogen- blikken daarna verlaat de diamant-verkooper >ok de herberg. Tien minuten later komt Vanel terug met len brief, die eene verschalking was, want ïr stond van binnen geen letter in geschreven. Sten werd welhaast gewaar dat men met twee doortrapte dieven had te doen gehad. En Va- Hel getrooste zich met het geluk dat er zijne vrouw niet bij vermoord was. ©E8iE®©B>e BEK,!©!®®. Eenige lieden te dimster dam zijn ontevreden over de ongenoeg zaamheid der gratificatiewaarmede ^zij voor 't schreeuwen van «leve de koning" 2ijn bedeeld. Men hoort door geheel Nederland, nut- |xojze jammerklagten opgaan over verschillende handelwijzen; hetzij des morgens of des avonds, bij dag of bij nacht, hoort men slechts je remiaden. Er is brand in de beurs van het grootste gedeelte des Yolks. Iu elk land spreekt men eene bijzondere taalin Nederland aan liet hofdie der vlijerij onder liet volk die der waarheid, welke zal de overwiuning behalen? De Amsterdamsche bakkers geven hun ne kalanten daar ook hunne gereg- tigheid nietze verstaan daar het kunstje van inpalmen helaas ook al. Uit de hand te koop, bijna voor niet, ee nige tooDeelschermenkeurig geschilderd en die moeten dienen bij de eerstvolgende gelegenheid tot decoratiën of al wat gij maar wilt. 1. Een kwijnende oranjeboom, rondom welken een hoop dronken bedelaars en ander gespuis een groot vuur stokenonder dea- zelven leest men Zoo 't waar is dat de Oranje-plant Het allerbest in 't warme land Door 't zonnevuur zal groeijeD Is 't vreemd dan dat men in dit uur Die plant door 't oppositievuur Ook beter wil doen bloeijen P 2. Een' dolhuisgek, van het hoofd tot de voeten met bellen versierd en omhangen blazende uit eene goudsche pijp groote wa terblazen gezeten op een paard zonder toom, dat ijsselijk holt, en aan welks staart de schatkist met een touw is vastgemaakt en dus achteraan sleept. Hij houdt zich met beide handen aan de manen vast en onder zijn welgelijkend portret leest men: Waar moet dat heên 3. Een' ezel, een' aap, eene uil en een' gier, allen heel mooi besprikkeld met ee ne ministeriële kleur, waaronder men leest Soort zoekt soort. 4. eene mestschuitvoerende de Neder- landsche vlag met eenen dronken schip per aan het roer het water staak, "nol want het waalt sterk, daar on4er leest men: Gelukkig, vrij en rijk Nederland! Hoezee!, Die deze fraaije decoratiën knopen wiladres- sere zich bij de Redactie van den Ooijevaav mits alles'A contant geld, want hare beurs is nog platter dan de schatkist, zij kan dus geen crediet geven, en is voornemens eerstdaags ee ne vrijwillige leening uit te schrijven of lie ver hen, die hun gel« moede zijn, uit te. noodigen tot het doen van een don gratuit te haven behoeve, en waarom zoude zij min- der zijn dan het gouvernement, heeft zij er

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1