STADSNIEUWS niet op nieuw zal worden gestoord. Hilvarenbeek, 18 Mei, Kaar men verneemtis op gisteren onder de gemeente Oostel-Weslol- en Middel- beers eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. Een boerenmeisje van circa 25 jaren oud hetwelk fatsoenlijk ge kleed en nog al eenigzins met. goud was behangen, had, zoo men zegt, te Oirschot boter naar den winkel gebragt, en daarentegen van daar eenige winkelwaren in haren korf medegenomen; op den weg schijnt zij door een of meer boosdoeners overvallen en om het leven gebragt te zijn, als zijnde haar lijk nog in den avond van dien daggeheel ontdaan van geld goud en klee deren gevonden en bij schouwing gebleken, da,t hetzelve op eene wreed aardige wijze met een snijdend werktuig was doorstoken en door korven. Niettegenstaande alle aangewende pogingen door de poli tie is of zijn de dader of daders lot heden niet ontdekt. OP HET VERLEDENE EN TOEKOMENDE. Horodotus zegt«Wat eertijds groot was is thans klein en wat eertijds klein was is thans groot." Voorzeker zal het volk van Nederland de waarheid dezer spreuk niet in twijfel behoeven te trekken. Want wat was Nederland, toen, voor meer dan 20 eeuwen, een aantal steden en rijken in pracht en rijk dom wedijverden en waar de plaats thans naauwelijks van te vinden is, dan door de puinhoopeu van voorbeeldelooze trotsch. En welk een toppunt van luister heeft Nederland daarna niet bereikt En waar is de plaats waar de bewijzen van grootheid niet zijn ge leverd? Van af de rotsen van Nova—Zem- bla tot aan den zuidelijksten hoek van Afri ka, heeft Neerlands standaard gewapperd. Van Kaap Hoorn, tot aan de noordelijkste grenzen van Amerikavan het goudrijke Perütot aan de oevers van Japan, heeft het voorge slacht bezittingen veroverd, en handels-bronnen gevestigd,Maar helaas hoe schaars worden de vruchten die van den Roem onzer voor vaderen worden ingeoogst. Van 3 millioenen menschen zijne er thans welligt één millioen te arm, om altijd bunnen grootsten honger te kunnen stillen; terwijl diegene, welke nog niet geheel zijn uitge put, een' aanvang maken om een ander va derland op te zoeken. Zoodat de tijd niet ver meer af is of het land van nijverheid en trouw zal alleen uit rijken en slaven be staan gebukt onder een' schuldenlast van ve le honderden millioenen guldenszonder ande re waarborg, voor diegene welke het heb ben geleerddan de naamteekeningen dergene, die met het inzamelen waren belast. Maar waarmede kunnen zulke verbazende schatten ook gewaarborgd worden? Want als alle lan derijen en gebouwen het eigendom der kroon waren, en dit gehecle land werd publiek verkocht, dan kan den opbrengst, zoo veel' niet bedragen dat alle staats- en stedelijke schuldenzonder kortingworden voldaan. Derhalve bestaat de verzekering van aflossing en voortdurende rentebetaling, alleen daarin! dat alle geslachten er schappelijk voor zullen werken en ontberen. Maar als het nageslacht eens zegt: Wij kun nen de interessen niet meer voldoen veel min der het kapitaal aflossen. Wat dan? Ja.,, dan maar lustig gezongen: VAN HALleluja Uw naam die zal Lang leve in onze harten Als Crcesui hij de Parthen. De tijden in dewelke men elkander met ver-' stand en liefde beoordeelde, zijn voorbij del ondernemingen onzer tegenwoordige beoordeel laren (eenige weinigen uitgezonderd,) zijn niets anders dan kostwinningen; menschenliefde', smaak, gevoel en kunde zijn het niet meer, die onze tweevoetige dieren de pen doen opvatten, Philippus van Denemarken werd verwelkomt eenige dagen van zijne terugreis, door eene Blinkende zwartjas, geadsisteerd door eene flcure de Bouchedie wezentlijk zoo melaatse! is als iemand durft denken en als een giet op het aas valtberisping en schande blinde lings aan de redactie doet uitdeelen. Men leeft weltevreden en ouder alle de handwerken is dat van recenseren dat meest altoos, ten koste van anderen geschiedt, voorze ker het gemakkelijkste. Wie vraagt immer ol de Recensent den Autheur verstaat dit zegt niets, als hij hem maar beoordeelt, en om de ze reden plaatsen zij nimmer hunne namen onder de vonnissen die zij uitspreken en wien zal dan een schrijver rekenschap afvorderen, wanneer hem door de beoordeeling onregt ge schiedt. De loin e'est quelque chose et do pres a n' est rien. Damwerken in de greenen, den 22 Mei 1384, Philippus van Denemarken. BURGERLIJKE STAND TE ZIEIUKZEE. GEHUWD: den 21 Mei. 3. Fonteine met G. Hammer. J Phernambucq met B Huijgen. P. Phaff met W. Oorse. OVERLEDENden 20 Mei. A. Calvis oud 23 jarenechtgenoot van C Breugelmans. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. Z aturdag, 24 Mei. Naar Amsterdam, 's morgens ten 9 ure. Rotterdam 10 Middelburg, 11 Bergen op Zoom, 8 AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de stoomb. Zondag24 Mei. Naar Rott.'s morgens ten 7 ure. Middel b. 9 YanG.naarM. 8 Zondag25 Mei. Naar Rotterd.'s morg. ten 3J/2 ure. Middelb. 'smorg. 10 Maandag26 Mei. Naai Rotterd.,'smorg. ten ure. Middelb., s 11 ure. d Gorinch. 2f/2 TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2