119. 1845. Woensdag iV ieuwstij dingen (eerste jaargang.) 'Hel abonnement is twee en een halve cent ill de week. Enkele nummers 2 ceut. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, des voormiddags. advertentien worden geplaatst k 10 cents de lange regel Voor elke plaatsing is men 33 cents zegelregt verschuldigd. Sommige Ministers en Volksver tegenwoordigers zijn sprekende af beeldsels van eene lantaarn zonder licht. —De schatkist gelijkt eene polichinelle-kast; men kijkt er in, maar wordt deerlijk in zijne ver wachting te leur gesteld. BlflNENLANDSCHE BEMGTEN. Amerougen16 Mei. Gisteren is van het naburig Eist naar Am sterdam vertrokken de heer A. van den BrandhofF, Ez. benoemd tot bestuurder en herder der europe- sche volkplanting aan de oevers der Sarainaca, Zijn wel eerw. en de heer de Jong, genees-, heel- en vroedmeester dier kolonisatiemet hunne gezinnen benevens 15 uit 104 personen bestaande huisgezin nen 5 jongelingen en 3 jonge dochters, als vrije arbeiders, die reeds zijn ingescheept, staan gereed den vaderlaudschen grond te verla ten, De overtogt zal voor het mee- rendeel geschieden met het schip slntqnie en EugénieVier dezer familieu begeven zich op het schip, ter overbrenging van gereedschap pen voor den landbouw vee en andere benoodigdheden bestemd. Wensehelijk is het, dat deze, in velerlei opzigten zoo belangrijke on derneming met den besten uitsla moge bekroond worden. Schilder Flandrin is met vele zorgvuldig bewerkte teekcuingen van de overblijfselen en puiuhoopen vau Ninivé te Parijs aangekomen van de schatten voor de oudheidkunde, die daar gevonden zijn zal men belangrijke ladingen naar Frankrijk voerenhet transport over Bagdad is door de Porte toegestaan, In eene kolenmijn omstreeks Mons zijn 40 dooden en 23 gekwetsten geval len, De ezels-ooren van sommi ge ezels beginnen meer en meer te voorschijn te komen; zij krijgen tevens lange neuzen. Zijn de be woners van 's Gravenhage Neder landers in schijn of in der daad? SCHETS EENS WOEKERAARS. Helaas! welk gevoel moet het hart vervullenwanneer wij hem gadeslaandie achter het valsche masker van welwillende vriendschap verborgen, zich bij den hulpbehoe vende als helper eu redder opwerpt, alleen om zijn eigen belang te be vorderen alleen om zijn eigen geldelijk vermogen den afgod waar voor hij terncderknieltte ver meerderen en te vergrooten hem, die, onder den schijn van mensch- lievendheid eu hulpvaardigheid wel de hand uitstrektmaar alleen om met de andere hand het ter redding aangebragte vertienvoudigd terug te ontvangen hem, die wel aan de oogenbiikkelijke behoefte te gemoet komt, maar alleen om die behoefte langzamerhand te vergroo ten zijne hulj), die hij slechts tot hoogeu prijs verleentmeer en meer noodzakelijk te maken, eu zoo doende grooter sommenmet zijn aan anderen beschikbaar gesteld vermogen, te verzamelenhem, wiens geveinsde mensehlievendheid zóó lang duurtals dezelve met geld betaald wordt, zóó lang, als de door hem bezochten nog iets hebben, hetwelk het zijne niet is; hem, eindelijk, die de schijnbaar helpende, maar inderdaad vernie lende hand, dan eerst maar ook juist danvan de bedrogene voor werpen zijuer gehuichelde vriend schap aftrektals zij met echtge noot en kroost in den diepen afgrond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1