STADS-NIEUWS. schien het een of ander verzoek door hem gedaan, doorzijn Ed. Achtb. of welligt door de geheele regering van Zierikzee is van de hand gewezenomdat er op grond geene toe stemming aan gegeven konde worden, of dat de adressant zich zeiven hiertoe onwaardig heeft ge dragen zoodat het tot nut van het algemeene welzijn moest geweigerd worden; wij zullen hieromtrent niet uitweiden, maar vragen aan eiken huisvader van een talrijk gezin, of hij in staat is ieder kind op den duur genoegen te geven; na het inzien des kinds niet, neen! want dikwerf keuren de kinderen de daden hunner ouders afen hoe meer die daden tot verbetering van hen strekken des te meer keurt het kind die af, en hoe zal een burgervader het dan ruim zeven duizend inwoners naar den zin kunnen maken; onder die duizende bevin den er zich helaas enkele die, gedurig door mid del van eene vuile pen ziju Eds. hart met schimpen trachten te doorboren. Zoo wij wel onderrigt zijn heeft zijn Ed. deszelfs ontslag nog niet aangevraagd, en het grootste gedeelte van Zjerikzee's ingezetenen wenscht dat zijn Eds. aftreding nog spade mag plaats grijpen. Een inwoner van Zierikzee. Zierikzee, 19 April. Zoo wij wel onder rigt zijn, is er gisteren een'aanvang gemaakt om het plan ten uitvoer te brengen, dat de bewoners van Schouwen sedert lang koester den, om, namelijk, de Zierikzeesche botermarkt naar Brouwershaven te verplaatsenzoo dit meer en meer bijval en navolging vindt, voor zien wij voor onze Stad onderscheidene nadee- len, b. v. le Verlies van een deel der levendigheid en vertier voor de winkeliersdie de zarnen- vloeijing van zoo vele, dikwijls zeer welge stelde landlieden aan onze Stad verschaft. 2e Mindere overvloed van goede boter, en welligt het geheele wegblijven van die uit Schouwen, waardoor de gelegenheid tot op- koopen en de voordeelen, die deze speculatie aan velen alhier verschaft, verloren raken. 3e Daaruit voortvloeijende hoogere prijzen ten koste van de ingezetenen dezer Staddie duurdere boter zullen moeten eten enz. Wij hopen dat het Stedelijk Bestuur deze zaak niet aan hare aandacht zal laten ont snappen en voor Zierikzee althans deze bron van eenig voordeel zal trachten te behouden. Het zou ook inderdaad te betreuren zijndat het met deze zaak ging als met zoovele ande re, die Zierikzee zich, toen het nog tijd was. door onverschilligheid en werkeloosheid heeft laten uit de handen nemen, of eerst ter har te heeft genomentoen het te laat waszoo dat er thans weinige of geene welvaarts-bron- nen van belang meer bestaan"; men bedenke t och de spreukmen moet het ijzer smeden als het heet is. Vraagt men wat er aan de zaak in kwestie te doen ware het antwoord is eenvou dig; men schade de zoo gehaatte boter-belas- ting af, en stelle, zoo dan toch dat geld zoo hoog noodigis, er eene andere, minder op den middelstand drukkende, voor in de plaats, b. v.: verliooge die op Wijn en Gedisteleerd of wel verhooge den sledelijken personelen omslag der kapitaal-bezitters, door den grondslag dezer belastingen te veranderen, daar bij detegen- woordige inrigting van denzelven, de rijken in evenredigheid tot de zoo achteruitgaande Bur gerklasse, daaraan veel te weinig betalen. Elk burger die met een zwaar huisgezin gezegend is, en niet arm genoeg is, om droog brood te eten, (zulks niet gewoon zijnde, of om dat hij zjjn fatsoen wil bewaren, al is het slechts vóór de dienstboden,) betaalt jaarlijks al ligt meer aan zijne boterbelasting dan aan per sonelen omslag daar elk N. pond boter, dat in zijn huisgezin gebruikt wordt5 cent meer kost, dan buiten de Stad; (dat is met nog zoo vele andere onkosten voor het benijdens waardige geluk van in Zierikzee te mogen wo nen.) Yoor landlieden zonder geld, die b. v. een 20 N. ponden boter te gelde willen maken, is de belasting aan de poort h f 1,00 dikwijls een zeer groot bezwaar geen wonder dat zij ook daarom, zoo als men algemeen zegt, zulk een hekel aan Zierikzee gekregen hebben- daarbij komt nog het plaats-geld op de markt, misschien nog wat anders dat ons onbekend is. Daarentegen kunnen zij te Brouwershaven zonder onkosten hunne boter aan de markt brengen, en dezelve dus daar S cents perN. pond minder verkoopende dan hier, hebben zij nog niet het minste nadeel. Wij merken ten slotte nog dit aan, dat, zoo de boterbelasting wordt afgeschaft, de regering niet alleen een blijk zal geven dat het haar ernst is dat zij de bijna ondragelijke lasten der achteruitgaande burgerklasse wil verlig- ten maar dat zij de vrije circulatie van een zoo voornaam levens- en handelsartikel wil be vorderen, daardoor zou voorzeker meerdere ver zending en ontvang van dit artikel naar en van buiten ontstaan die nu door de veelvul dige formaliteiten geheel belemmerd wordt. Welligt dat dan tevens door de mindere werkzaamheden der Stedelijke commiezeneene vermindering van hun aantal en dus bezuini ging mogelijk zou wordon; het zou in dit ge val nog alles geen verliei zijn. ALLERLEI. Laaghartige zielen is het eigen hunne voormalige weldoeners le be schimpen; het edele hart echter draagt zijnen wezenlijken weldoener eeuwigdurende dankbaarheid toe, al wordt het ook verongelijkt. BURGERLIJKE STAND TE ZIERIKZEE. GEBORENden 23 April. Eene dochter van T. Overbeeke. Eene dochter van J. van Beveren on J. de Later. GEHUWD: den 2 3 April. B. Tabberné met E. Holderiks. C. H. van Oorschot met B. Heuseveldt. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. Zaturdag, 26 Mpril. Naar Rotterd. 'sniorg. ten 10 ure,- Middclb.6 v Berg. op Z., 8 AFRIJDEN DER DILIGENCES. Corresponderende op de stoomb. Zaturdag, 26 ^4pril. Yan G. naarM. 'sniorg. ten 81 /2 ure, Zondag27 sipril. Naar Rotterd.,'smoig. ten31 ƒ3 ure. Maandag28 Mpril. Naar Middelb., 'smorg. ten 10'/2 ure, d Gorinch. »-4 TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOQZEt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2