mifflsm Vrijdag 1845, 25 April. Nieuwslij dingen (r-ERSTE jaargakg.) N.° 108. Het abonnement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, des voormiddags. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 38 cents zegelregt verschuldigd. Men schrijft uit Namen, 18 April: Willem Jozevli Dorpilliersoud 17 jaren, gareelmaker, geborenen woonachtig te Couvinarrondis sement Dinantveroordeeld tot de straffe des vadermoorders, bij ar rest van het Hof van Assises te Namen, dato 26 Februarij 11., als overtuigd van op 1 Januarij 1845 zijnen zestigjarigen vader vermoord te hebbenis beden morgen om zes ure, op de groote markt van Namen, geregt. Deze bloedige vergeldingreeds sedert eenige dagen aangekondigd had eene groote menigte volks ter plaats der regting vergaderd. Gisteren werd de veroordeelde onderrigt, dat er hem niets meer overbleef, als zich te bereiden om te sterven. Hij heeft deze schrik kelijke tijding met veel kalmte aan gehoord ten minste zoo het door zijn uiterlijke bleek. Daarna heeft iiij het grootste berouw getoond en de vergiffenis gesmeekt van die genen zijner bloedverwanten aan wien hij zijne laatste vaarwel ge zegd heeft. De lijder is toen met groote godsvrucht de heilige Sacra menten genaderd. Hij heeft den nacht met bidden doorgebragt. De guillotine werd des nachts opgerigt. Heden morgen om vier ure drong zich de menigte naar de groote markt. Een ieder was v an den dag te vorenonderrigt hoe vroeg de regting moest plaats hebben. Om vijf ure was de omgang op de markt onmogelijk geworden. Al de vensters en zelfs de daken er huizen waren met toeschouwers gevuld. Eenige minuten voor zes ure, werd Dorpilliers uit de gevangenis gehaalddewelke niet verre van de markt gelegen is. De lijder ging barrevoetsin zijn hemden zijn hoofd met eenen zwarten slui- jer bedekt. Hij werd ondersteund door den eerwaarden aalmoesenier der gevangenis, bij wien zich an dere geestelijken gevoegd hadden. Het broederschap der Barmhartig heid zamengesteld uit mannen en vrouwen der stad, ging vooraf in twee reijen en zegden de gebeden op voor den stervenden. Deze treurige processie heeft eenen diepen indruk op de massa der aanwezigen gemaakt. De eerwaardige aalmoesenier heeft Item geholpen de trappen op te stijgen en heeft hij hem voor de laatste maal het kruisbeeld aange boden. Dorpilliers poogde eenige woorden uit te spreken, terwijl men hem op de noodlottige plank vastbond, maar hij heeft er geene kracht toe gehad. Vfeldra deed zich een droevig gerucht onder de menigte hooien De geregtigheid der menschen was voldaan. INGEZONBENE STUKKEN. De Vlissingsche Courant van 23 April be helst weder een hekelschrift op den Burge meester van Zierikzee; steller dezes kon het niet dan met verontwaardiging lezendaar de schrijver van dat stuk toont geen de minste achting te hehbeiT voor hem, die zich de zorg voor de burgerij van Zierikzee gedurendo zijne regering zoo veel mogelijk, vaderlijk heeft aangetrokken en getoond voor weduwe en wees een man en vader te zijn; niemand is ooit door hem mishandeld of miskend gewor den en niemand, die een of ander belang aan zijn Ed Achtb. had voor te dragen, ging ooit met een bevend hart of looden voeten tot hemintegendeel zou zelfs een kind met de grootste vrijmoedigheid tot zijn Ed. Achtb. hebben durven naderen. Welligt draagt de schrijver in de Vlissingsche Courant eenen af grijselijken wrok in het hart, omdat mis-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1