N.°100. 1843. liet abonnement is twee etl een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdag, des voormiddags. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 33 cents zegelregt verschuldigd. N ie li lus tijd in gen In 't Reuss-dal (Zwitserl.) is eene vrouw van 60 jaren bevallen; kraamvrouw en kindje zijn dood. De Keizer van Oostenrijk heeft 12 oude manschappen, waarvan de oudste lil ju en leldede voeten gewassen en de keizerin 12 vrouws personen. Item de koning van Bei- jeren 12 veteranen. de meerderheid der. tweede kamer de herziening der grondwet niet toegedaan. De centrale afdeeling van de Tweede Kamer hooft openbaar gemaakt haar voorloopig ver slag over het voorstel van de heeren Thorbec- ke c. s., betrekkelijk de herziening onzer grondwet. Ieder die dat verslag heeft gelezen en on afhankelijkheid aan vaderlandsliefde paart zal zich gewis over deszelfs inhoud innig be droeven want bet doet blijken dat eene overgroote meerderheidschoon deze niet te gen een onderzoek van dat voorstel is ingeno men tegen de verandering(dat wil, bij ieder die het wel meent, zeggen, de verbetering der grondwet) gestemd is. Niet minder dan 32 van de 49 leden heb ben het bewuste eene betere constitutie be- oogende voorstel afgekeurd uit hoofde zij begrepen, dat de Kamer niet het initiatief konde nemen vooral niet bij eene herziening der grondwet; en zij hebben zulks afgekeurd, in weerwil er met duidelijke woorden in onze tegenwoordige gelapte grondwet staat «De staten-generaal hebben het begt, om aan den Koning voorstellen te doen." Niet minder dan 37 leden van de 49 heb ben den vorm van het voorstel afgekeurd niettegenstaande datzelfde voorstel door eenen Thorbeclcewaarschijnlijk de bekwaamste en meest helderziende man die ons land thans bezitis geredigeerd geworden. Niet minder dan 32 leden van de 49 heb ben de strekking van het voorstel afgekeurd, omdat zij deze voor onaannemelijk hielden. 44 ij raden alle weidenkenden aan, om steeds meer en meer en sterker en sterker voor eene grondwetsherziening te petitioneren. Ieder lid der Tweede Kamer, die dan gedachtig wordt den eed, dien hijvoor het aanvaarden zij ner waardigheid moest afleggen, zal, als hij eenige regtschapenheid bezit, veelligt van denkwijze en grondbeginselen veranderen. 4Yant die eed luidt aldus: «Ik zweer, dat ik de grondwet der Nederlanden zal onderhouden en handhaven; dat ik, bij geene gelegenheid en onder geen voorwendsel hoe ook genaamd daarvan zal afwijken of toestemmen dat daar van afgeweken worde dat ik voorts de onaf hankelijkheid van den staat, de algemeeue en bijzondere vrijheid der ingezetenen bewaren en beschermen, en het algemeen belang met al mijn vermogen bevorderen zal, zonder mij daarvan door eanige provinciale of andere bij zondere belangen te laten aftrekken." Mogten door het toenemend en herhaald in zenden van petitien de bedoelde leden der Tweede Kamer, dien eed indachtig worden en wetende "dat zij vertegenwoordigen het gclieele Neder- landsche volk,'" inzien, dat de eigenlijke kern van de natie, dat alles, wat verlicht, vader landslievend en onafhankelijk denkt en is, eene gronwets-herziening uitdrukkelijk verlangt, en dat zij aan dat verlangen dienen gehoor te verleenenmogten hun de oogen beter wor den geopend, dan voorzeker, zullen zij terug- keerea van de gevoelens, die zij thans zijn toegedaan. Wij verklaren hier ten slotte, dat wij niet weten, of bij eenige der tegen de grondwets herziening ingenomene leden, ook het goud of een eerelint in da eene schaal, en de liefde voor het volk van Nederland in de andere schaal heeft gelegen. Zooveel echter is ze ker, dat er, in den laatsten tijdveelschan delijk veel, geïntrigueerd is! Wal moet men van eenen tijd denken, waarin de zendelingen naar het Dosten en Westen heen trekken en de gevangenissen in den lande te klein wordenotn de boeven te bevatten waariu men kunstenaars gedurende één uur, op een stads-concert, viermaal zooveel ziet of hoort wegstrij ken of wegblazenof Dan seressen op de planken wegdansen dan een arm dorpspredikant, ge durende twee-en-vijftig Zondagen de weekbeurten niet mede gere kend kan wegpreêkenwaarin het toilet eener enkele aanzienlijke dame, raet of zonder manteau de cour, twintigmaal ineer waarde heeft, dan liet armzalige quasi ameublement van drie of vier ge- heele straten in de Jodenbuurt, De keizer van Uostenrijk maakt jJNa eene gevangenisstrafpoor he.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1