nun NIEUWSBOD! N.°9G. 1845. Vrijdag 28 Maart. Nieuwstijdingen (eerste jaargang.) Het abonnement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdagdes voormiddags. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Yoor elke plaatsing is men 35 cehts zegelregt verschuldigd. Ö1NNENLANDSCHE BERIGTEN. Zwol, 19 Maart. Gisteren en heden heeft voor het Provinciaal Geregtshof de behandeling plaats gehad van de beruchte strafzaak van Louise Hoekstra, dienstmeid van Piet Schut, en Cas par Tilman. Dezelve stonden teregt als be schuldigd van moedwilligen doodslag met voor bedachten rade, gepleegd aan eenen slaapstee houder te Kampen (Piet Schut), op een' der eerste dagen van September 11., immers van medepligtigheid, terwijl een derde beklaagde Gerrit Willems, een man van 84 jaren, gedu rende de instructie was overleden. Het ge- regtelijk onderzoek dadelijk na het bekend worden van den moord in het werk gesteld had in de kamer, waar de verslagene te bed lag, eene ijzeren blaaspijp doen vinden, waar mede naar het oordeel der deskundigendo moord moest zijn bedreven daar aan dezelve nog het haar en bloed kleefde van het ver- morseld hoofd van Schut. Meer dan dertig getuigen hebben in deze zaak hunne verkla ringen afgelegd. Na atloop der debatten be kwam de Procureur-Generaal het woord. Z. E. G. A. somde de verschillende bezwaren op die uit de instructie tegen Louise Hoekstra waren voortgevloeid, terwijl Z. E. G. A. de grieven tegen Caspar Tilman niet gewigtig genoeg rekendeom hem voor schuldig te houden. Het requisitoir ten gevolge daarvan genomen, luidde tot vrijspraak van Caspar Til man en tot schuldig-verklaring als complice van den moord, en alzoo tot toepassing der dood straf op de beschuldigde Louise Hoekstra. Morgen zullen de pleidooijen plaats hebben, en zullen Mr. J. Kalff voor de eerste, Mr. D. S. J. van Roijen voor den tweeden beschuldigde het woord voeren. (Overijss. Ct Bij eeii'zwaren brand ten huize van een landman te Echteld in Gel derland in den nacht van den dezeris deszelfs broedereen t. "aard van 82 jaren, in de vlam- ni omgekomenook heeft de ei gen al zijne goederen en al zijn vee verloren j slechts het huis was voor brandschade verzekerd. Men verneemtdat uit het voor- loopig verslag der centrale afdee- ling van de Tweede-Kamer der Staten-Generaalten aanzien van het voorstel tot herziening der Grondwet, blijkt, dat de groote meerderheid der Kamer hetzelve en als initiatief beschouwd en om den vorm en uit hoofde van de strekking, heeft afgekeurd. Nog- thans heeft men het voorstel in de afdeelingcn onderzocht, met den verklaarden wenseli, dat een naauw- gezet onderzoek strekken moge om de Regering met de zienswijze van de meerderheid der Kamer nopens dit hoogst aangelegen onderwerp bekend te makenen haar op te wekken, om, ter bereiking van het door die meerderheid beoogde doel, hare medewerking te ver- leeuen. NIEUW ETABLISSEMENT SCHINKEL HOFJE Dit geheel nieuw op te trekken gebouw zal worden aangelegd te Amsterdamnabij de Leidsche poort, vlak over den hollandschcn schouwburg. De bewoners van hetzelve zullen visites kun nen opwachten zoo van geëmployeerden, mo- reele en administratieve personen als van vrienden of nabestaanden. Ieder kamer zal voorzien zijn van een vast, door water te zuiveren, privaat, (ten einde in den winter door het verlaten van het ver warmde vertrek geene koude te vatten,) een waschbokkeneen stoel (waarschijnlijk een Voltaire) en tafeltje, een hangmat en verdere benoodigdhedea (nader op te geven doch waar schijnlijk zullende bestaan uit bonheurs de nuitkamermuilen scheerspiegeltjes pate d'amande pate de Lion, savon sans angles, nagelschuijers luije tangen, enz. enz.) alsmede van een scheltrekkeropdat ieder rn de gele genheid zij in een oogwenk een knecht te ontbieden. Tot bevordering der gezondheid zal men in den zomer zorgen voor verschc lucht in de appartementen door middel van luchtkanalen terwijl in den winter de lucht verwarmd zal worden, om de bewoners het onaangename te besparen van telkens naar de kagchel tc moe ten kijken of in eene koude kamer op tc staan en zich te kleeden. Voor de behoorlijke beweging zal worden zorg gedragen door het aanleggen van onder scheidene wandelplaatsen waarin een gemeen schappelijk middendeel zal worden geplaatst Door een en ander zal er voor liet ligcha- melijk welzijn der logeergasten de noodige zorg worden gedragenzoodat men al datgene kan genieten wat men in zijnen stand bil lijkerwijze kan verlangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1