2 van ontbinding, waarin het is aan getroffen reeds gcruimen tijd in het water moet gelegen hebben. Herstel van grieven zonder peiione- ment. Executie op eigen hand In het Geldersche dorp N heeft onlangs een kluchtig voorval plaats gehad, dat wij onzen lezers willen mededeelen: De rijks schat ter aldaar had tie prijsselijke gewoon te bij het taxeren der waarde van het vee, tevens de zwaarte der beurs van de eigenaars in aanmer king te nemen, en hierbij volgens zijn geweten te handelen. De ad ministratie echterdie wel eens geen begrip schijnt te hebben van zekere burgerlijke deugden, met name billijkheid en regtvaardigheid, vorderde ook hierdat de priseus zoo hoog mogelijk, en zonder aan zien des persoons zou schatten. Met dit systeem kon zich de bra ve gemoedelijke man niet veree- nigen en bedankte voor zijnen post. Te vergeefs werd in de gansche ge meente naar een bereidwillig plaats vervanger gezocht, zoodat men ge noodzaakt werd er een uit het na burig Ete zenden. Dan de ze vreemde ambtenaar was naau- welijks in functie of hij werd in triomf over de grenzen van het dorp getransporteerdop eenen eenzamen weg aan eenen boom ge bonden en zoo aan zijn lot over gelaten. Na 24 uren in deze niet prettige positie doorgebragt te heb ben, werd hij door eenen voorbij ganger verlost, en keerde in aller ijl naar E. terugweinig lust ge voelende om ooit weder te N, zij ne taak te hervatten. De admi nistratie zag zich nu gedrongen den ouden schatter te bewegen om we der in dienst te tredenhetwelk met veel moeite gelukte. Zie N° 19 Nieuws en Hdv. v. Dev. In de Elandstraat, in Hmsterd is eene vrouw door honger en kou de omgekomenzij niet. alleen neenzij met haren zuigeling aan de borst; zóó vond men haar dood op eene ellendige legerstede liggen! Zulks gebeurde op denzelfden dag dat de laatste soiree bij den minis- JL/vj VU- (JU X diegene, welke bewerkt had d ter van Hall gegeven werd. Het I verhaal van dien dood kan men 1 in onderscheidene dagbladen lezen, i 1NGEZONDENE STUKKEN. Blijkens den Zierikzeeschen N. Bode, hebben de Amsterdamsche 1 bakkers het plan gevormdom X het zoogenaamde prezentgeven van paaschbrood ook af te schaffen1 hetwelk welligt daareven als te Zierikzeeals een beginsel van ka- .3 righcid, of als een snerkleekeu van den slechten tijd, zal beschouwd worden. Wat de burgerij aanbe treft die zal dit weinig tot scha de verstrekken, want de fooitjes bedragen weinig minder dan de waarde van het broodje; derhalve zijn het de knechts die daardoor worden benadeeld. Maar om die sober beloonde meuschen dit gemis eenigzins te vergoeden beloofden, 1 voor 4 jaren, de neringzieke bak kers, dit door eene geldelijke bijla- jj ge te herstellen; doch bij velen is j dit reeds in onbruik geraakten bij de overige tot op ruim de helft verminderd. Doch of dit bij allen wel aan regtsireeksche vermindering van 1 verdiensten moet toegeschreven wor- j den, is, door het koninklijk goed gekeurde bakkersreglementbe zwaarlijk te vooronderstellen. Ver- der bestaat er geen vak, dat door het Bestuur krachtdadiger be schermd wordtdan de bakkers terwijl het brood altijd het eerste in Zeeland in prijs rijst en het laatste in prijs daalt. En dat het brood te Zierikzee doorgaans het duurste in Zeeland isontstaat waarschijnlijk daardoor; dat de ste delijke belasting hier het hoogste der Zeeuvvsche steden is, want ƒ5,00 voor eene mud tarwe, met inbegrip het maalloonis voorze ker niet malsch. Deelde nu alle takken van be staan iu gelijke beschermingdan zoude het lofwaardig zijn Maar aan de overige neringdoende bur gerij wordt niet verder gedacht, dan bij de heffing der belasting. Zierikzee. 25 Maart. V. TÉR DRUKKERIJ VAK P. LIE LUOZE. TER DRUKKERIJ VAN P. DE UOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2