z. 1NGEZ0NDENE STUKKEN. X. Y. Bij de oude Egyptenaren werd diegene, welke bewerkt had dat ALLERLEI. stads-kïeuws BEPLïEK op het geschrijf van J. K. Wij verstaan ons niet op het maken van rijmpjesen vooral niet op de zoodanige in wel ke sublime ideën van deren aard: «waar regt en rust in liefde leeft" voorkomen; wij zullen alzoo ons gevoelen slechts in pro za mededeelen, hetwelk hierop neerkomt: dat, wie de misère van Zicrikzee toeschrijft aan cene beschikking van 's Hemelsch wijsheid (of welke Hemelsche hoedanigheid of capaci teit men daarvoor ook in de plaats zoude wil len stellen) is: of een gek, of een schurk. Het eerstezoo hij zulks te goeder trouw stelt, aangezien men aan zulk onmiddelijk in grijpen door eene hoogere magtin de men- schelijke belangen en aangelegenheden hech tende, toont een paar honderd jaar te laat ge boren te zijn, en alzoo zijne consorten onder die van Zwijndrecht zoeken moet, (except dien Zwijndrechtenaar, die de Ministeriële Catechis mus in de Ylissingsche Courant het licht deed zien.) Dan weet hij zelve welbeter, die J. K. en tracht hij desniettemin óns zulk eene explicatie op den mouw te speldenzoo toont onder de rubriek der laatsten te kunnen begrepen worden. Dat J. K. zelve zijne keu ze doe, er is geen middelwegzijnentwege wenschen wij, dat hij zijne plaats onder de eersten inneemt, hetwelk wel ongelukkig, doch onzes inziens in allen gevallen verkiesse- lijker is, dan tot de laatsten te behooren. Verder nemen wij de vrijheid aan te merken, dat het bij het verstandige en denkende ge deelte der bevolking van dit eiland, vrij alge meen is uitgemaakt, dat de verbazende ach teruitgang van Zierikzee, en een groot gedeel te der désasters welke men daar bij verschil lende ondernemingen tot verkeerde uitkom sten zag leiden zijn toe te schrijven aan een zamenweefsel van schelmerij, en dus geenszins kunnen geacht worden te zijn: het resultaat der bemoeijingen eener hoogere magt, wel ke J. K. zoo ongepast in het spel mengt. Wat de plaats gehad hebbende volksbewe ging betreft, welke in het rijm met de namen rebellie en muiterij wordt bestempelt, hoezeer af te keurenzoo is dezelve echter om vele re denen verschoonlijkons althans heeft het bevreemd, dat niet de hongerige tot wan hoop gebragte massa, in bloedige représail les genoegdoening heeft gezocht, voor hare ellende; daar toch uit de geschiedenis blijkt, dat de doldriftige menigte bij zulke gelegen heden, meestal personen voor omstandigheden neemt. Waarom zuigt men de menschen hef bloed bij druppels uit beter doodt men hen met eenen slag en eten hen op, men kon zich dan nog de verdienste toerekenen hun lijden te hebben verkort. De Physiologie van Zierikzee, in den smaak der Physiologie van Amsterdam Berlijn enz., zal, zonder tusschenkomende verhindering, in het laatste gedeelte van dit jaar, in het licht verschijnen; ten zij een eventuele dood van den schrijver, de uitgave eenige maanden mogt bespoedigen. iemand onverdiend in de gevange nis werd geworpendezelfde straf opgelegd die de beschuldigde moest ondergaan hebben indien hij schul- dig was bevonden. Door de be schaving is veel kwaads maar ook i veel goeds weggeschaafd. De 7 persouen, welke tusschen 60 bajonettenvan hunne haard steden te Haamstede, naar den kerker alhier zijn overgebragt ge worden zijn N. B. tot nader order ontslagen; alsmede de 4 Zierikzee- sche jongelingendie 8 dagen vroeger in dit verblijf zijne opgesloten ge weest. En wordt men schuldeloos van 't veld Gepakt, en in arrest gesteld, Wie!... voor dien koon, krijgt geld? Zierikzee. X. Wanneer er spiegels waren waar in ieder zijne eigene domheid zien konde dan zonden alle spiegelma- gazijnen reeds lang geplunderd zijn, Amphitrion leerde den men schen het eerst water onder den wijn schudden. Allerwaarschijnlijkst stammen de meeste wijnhandelaars, kofïijhuishouders en tappers van die familie af. Corresp on den tie. Het ons toegezonden stukje van Nieuwer- kerk kan niet geplaatst worden vooreerst is het ongeteekend en ten anderen bevat het te wei nige voorhet publiek, belangrijke bijzonderheden om geplaatst te worden. Wij raden den onbeken den inzender aan, om zjjne ongegronde klagt aan den onderwijzer der jeugd te Nieuwerkerk te doen, daar wij ons met geene muggezifterij kunnen inlaten. Een aantal (ongeplaatste) ingezonden stuk ken liggen ter dispositie der inzenders. Geene ongeteekende stukken kunnen in den Nieuwsbode opgenomen worden. Red. arrond.-regtbank te zierikzee. Correctionele teregtzitting can vrijdag den 21 Maart 1845. J. v. W. oud 31 jaren wonende te Zierikzeeveroordeeld ter zake van feitelijk verzet of wederspan- nigheidin eene gevangenzetting van 14 dagen en in de kosten. BURGERLIJKE STAND TE ZIERIKZEE. GEBOREN: den 20 Maart. Een zoon van W. Verbeek en J. Klink OVERLEDENden 20 Maart. L. van Dongen, oud 32 jaren echtgenoot van M. Tromper. TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2