MR101M N.°»«. Maandag' 17 Maart. IS ie u lus i ij d i ngen (eerste jaargang.) 1845o )fj« liet abonnement is twee eaeen halve cent in de De uitgave geschiedt op maandag, woensdag advertentien worden geplaatst a 10 cents 35 cents zegelregt verschuldigd. week, Enkele nummers 2 cent. en vrijdag, des voormiddags, de lange regel. Yoor elke plaatsing is men Praag. Volgens tabellen voor komende in liet dagblad van Praag, was liet aantal runderendie se dert de eerste verschijning der run derpest door dezelve zijn omgeko men tol den 16 der afgeloopène maand 2288 stuks, van welke 135 genezen, 1167 stierven en 980 als ziek of verdacht gedood werden. Van den 9 tol 16 Februarij kwa men in Bolieme slechts twee nieu we gevallen voor, doch werd de ziekte weder in eenige plaatsen be speurd in welke dezelve een tijd Jang niet was waargenomen. Van de 1 öo plaatsen, diesedeit bel be gin der pest met deze ziekte be zocht waren werden er nog slechts 1b als zoodanig beschouwd en af gesloten. M:\NEiVLAND3CHK BERIti TEN. Groningen, 1.0 Maart. Ons is van- eeue ge achte hand ter plaatsing toegezonden de vol gende aanteekening betrekkelijk de langdurige en strenge koude, welke men in den ja re 1740 gehad heeft, voorkomende in de bij Yv'arcerus Febens te Groningen in 1743 uitgegeven Kronijk ran Groningen ende Ommelanden. Anno 17 40. In de maand Oct. des vorigen jaars begon 't. te vriezen, 't welk niet al leen aanbielt tot het einde van 't jaar, maar in 't begin van dit jaar hoe langer boe feller wierde, en eindelyk tot dusdanigen slrengheit kwam, dat verre de koude van 1709 overtrof, zyude op Zondag en Maandag den 10 en li January de vorst zo vinnig, als niemant ooit in deze gewesten heugen mag slaar.de de Ter urometers bykans twee graden onder 0 of fel ste koude, 'twelk acht graden kouder is aL 't winter van 1709, en drie graden kouder als men 's winters in Lapland gemeenlijk ge voelt, zo dat bet de koude van Nova-Zembla gelyk was. De wind was als in 't Oosten ge- kluistertwaar door de bittere koude en vorst en 't sneeuw en bleef aanhouden tot in 'l laatst van April, wanneer de wind na 't Noord-Oos ten draaide, doch maakte even schraal en on guur weer tot diep in de maand Juny, zodat men zelfs byna geen zomer dit jaar had. De schrikkelyke onheilenen elende door deze over- fclle w inter aan land, menschen en beesten veroorzaaktis onuitspreekelyk. De aarde was ter diepte van vele voeten bevrooren en zo hard als yzer geworden, waardoor alle groeyzaam- heit als ten cenemaale weggenomen was. Vele menschen en ontallyke beesten vond men door' de felle vorst verstyft en dood, de eetwaren en 't brood waren gelyk steen geworden, en alle dranken en vogtigheden als ys. Alle bin- nen-wateren en de snelstromenste rivieren ge bruikte men als gemeene weegen met de zwaar ste lastwagens. Niet alleen de Eems tusscben Delfzyl en Oostfriesland wierden veilig met sle den overgetrokken, maar ook de Zuiderzee tus scben Slaveren en Enkbuizen was diermate slegt en effen toegevrozeu, dat zonder gevaar en met gemak dezelve gebruikt wierde'twelk nooit van te voren meer gezien was, ja zelfs dat nog booger 'draaft, schreef men uit Zwe den, dat van Stokholm naar Abo in Finland de Oostzee met paarden en sleeden gepasseert wierde. Tot Petersburgh wierd een paleis met alle toebehoren van ys zeer konstig opgemaakt, waar neffeiis eenige stukken kanon stonden, niet van metaal, maar ys, en die ieder, tot eenige malen met een half pond buskruid wierden geladen en afgeschoten zonder te bersten of merkelijk verwijderen. De aan houdende strenge koude maakte alle le - vensmiddelen en brandstoffen schaars en drie voud dierder als gewoonlyk, waar uit een ou- beschrijP.ij'ke nood eu gebrek onder de gerin ge menschen bestond cu schoon de mildadig- heit der grooten en begoedste burgeren om trent de armen en behoeftigen groot was, zijn des niet tegenstaande de diaconjen met het onderhoud van vcele honderden den nooddruf- tigen meer als gemeenlyk bezwaaid geworden. Door de koude en gebrek van voedzei stierf een meenigle beesten, waardoor veele boeren geruineert zijn het hooy ontbreekende moest men stroo aan 't vee ten eeten geven dit ook niet meer te vinden zyude, hielt men de rieddakken van de boeren huyzerf af, om 't de beesten voor te werpen die het door honger gedwongen aten dat hen lt bloed ten bek uit kwam. Het gezaaide koorn en ander veldge wassen dagt mendat door de harde vorst ten eenemaal bedorven was, dog tegen ver wachting' was betten meestcn deele behouden, om dat bet misschien zeer diep onder de sneeuw bedekt is geweest, Verdere bijzonder heden zullen wy niet melden wyl deez droeve winter-tyd ieder een thans nog genoeg in ge heugen legt als alleen dat God Almachtig geliefde door deeze over groote koude ons van de droevige kwaal en plage der paalwormen le verlossen. Maastricht, 8 Maait. De ge- ruceule Keer is sedert verscheidene dagen door eene besmettelijke ziekte bezocht, welke tol heden toe niet is kunnen geweerd worden de zie-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1