Woensdag (eerste jaargang.) JV#° 89. 1 845: Het abonnement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrijdagdes voormiddags. advertentien worden geplaatst a 10 cents de lange regel. Voor elke plaatsing is men 3d cents zegelregt verschuldigd. 4 iV ieuws tij dingen. Koppenhagen, 1B Februarij. De plegers van eenen moord, die reeds van het jaar 1822 dagteekent, en die tot dusverre alle nasporin gen van het geregt hadden weten te trotse ren zijn thans, na een tijdverloop van ruim 22 jarenontdekt In December 1822 zat in het dorp Haveller, op het eiland Alsende vrouw van den boschwachter Hansen op zekeren avond injiare keukon te spinnen toen onverhoeds een ge weerkogel door eene ruit van het raam, het welk op de straat uitkwam lieeti snorde en de vrouw'aan het hoofd kwam treffen zoo dat zij zwaar gewondin onmagt op den grond nederzeeg. Haar man die zich in een naburig vertrek bevond snelde toe en riep om hulp; verscheidene personen kwamen op zijn roepen af, maar de gewonde was reeds een lijk. De boschwachter Hansen stelde zich wan hopig aan. Hij liep het huisPuit en kwam na cenig tijdverloop terug, zeggende hetgan- sche dorp te hebben doorgeloopen maar zon der iets van den moordenaar te hebben kun nen ontdekken hierop sloeg hij zijnen man tel om, sprong te paard en keerde niet voor den volgenden morgen terugzeggende den ganschen omtrek wel tien mijlen in de rondte te hebben doorzocht, maar zonder eenig spoor van den moordenaar te hebben opgedaan. De nasporingen der policie hadden geen be ter gevolgniettegenstaande zij eene vrij hoo- ge premie had uitgeloofd voor hem, die haar op het spoor zou brengen. In October van het volgende jaar hertrouw de de boschwachter Hansen met zijn twee-en- twintigjarig dienstmeisje Margaretha Johan- nessendie reeds sedert drie jaren hij hem diende. Deze vrouw werd nu eenige weken geleden zieken den 8 dezer den dood voelende nade ren deed zij twee grijsaards uit het dorp hij zich roepenen beleed zij, met alle teekenen van een opregt berouw, aan deze, dat zij het was geweest die, hiertoe onder belofte van haar te trouwen, door Hansen aangezet, zijne eerste vrouw met een geweerschot had ver moord. Eenige oogenblikken na het afleggen dezer bekentenis gaf zij den geest. De beide grijsaards gaven de zaak bij het geregt aan. Hansen werd in hechtenis geno men; hij heeft zijne misdaad reeds ten volle reeden, en thans wordt zijn proces opgemaakt, want volgens de Deensclie wetten verjaart het vervolgen van misdaden eerst met de vijf en twintig jaren. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Den 4 dezer zijn des avonds te gen 9i/2 ure te Baardwijk bij een fatsoenlijn worpen. mge- burger de glazen age wraakzucht van een iffier schijnt daarvan de oorzaak te zijnen een tijdelijk aldaar verblijf houdende Israëliet moet er ook niet vreemd aan we zen. De justitie houdt zich met de zaak bezitr. Wij lezen in den Ooijevaar het yoIgende «Tot groote verwondering van de ingezetenen der residentie loopter een gerucht, dat bij zekeren brood bakker alhier, dooreen jongeling een broodje zoude zijn ontvreemd, en dat dit kind tot. eene familie zoude belmoren wier ouders, op het oo- genblik dat de commissaris van policie Ip^aldeck den behoeftigen staat van dat huishouden onder zocht twee honden in een pol op het vuur stonden te braden welke tot voedsel dienen moesten. Dit gerucht, voor zoo verre den bak ker betreft, misschien van alle waarheid ontbloot zijnde, zoude het evenwel van belang wezen, dat ge melde commissaris van policie, (in dien liet tweede geval waar is waaraan mede getwijfeld wordt,)die huishouding aan lieden, die bij hem informatie komen nemen, bekend maakte, ten einde men in persoon hulp en bijstand zoude kunnen ver- leenen." Uit Zierikzee is, het onderstaande Adres aan de Tweede Kamer der Staten-Genevaal toe gezonden «Edel Mogende Heeren «De ondergetcekenden allen burgers en inge- «zetenen der stad Zierikzeeprovincie Zeeland «geven eerbicdiglijk te kennen, dat zij zich «scharen onder het aantal Nederlanders, wel- »ke zich vereenigen met het voorstel tot eene «herziening der grondwet. «Lang hebben zij geaarzeld, of stills, ver— «geten burgers, wettig in de vergadering van »U Edel Mogenden vertegenwoordigd, konden «geacht worden roeping te hebben, om hunne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1