STAD8-NIEUWS. ADVERTENTIEN zijn in 1842 to Parijs geboren 31,304 kinderen, waaronder 10,286 oneeiileri. Het getal der overledenen bedroeg 28,676, dat der doodge borenen 2100 het getal der huwe lijken 0,183. Te Posen heeft een algemeen geacht inwoner Kdu- ard Raczinskiop den 20 Jauuarij, door zelfmoord, een einde aan zijn leven gemaakt; men ziet er op nienw uit, waartoe de voortreffelijkste men- schen uit gebrek aan godsdienstig gevoel, bij het niet geloovig berus ten in het Godsbestuur, vervallen kunnen. Drie hasardspelers van voornamen huize, die in Parijs, in eenen nacht, verscheidene duizend ponden sterlings verspeelden en dien ten gevolge, later elkander be ledigd hadden, bevinden zich op dit oogeublik in de gevangenis men ziel den afloop dezer zaak met nieuwsgierigheid te gemoet. INGEZONDEN STUKKEN. Die een middel wil weten, om andereu van zijne kennis met de Grondwet bekend te ma kenleze de Zierikzeesche Courant van den 7 dezer en daaruit zal hij zieu, dat slechts an deren behoeven te worden uitgedaagd, door eene verklaring te doen, zoo als X. en X. beeft gedaan van den volgenden inhoud «Ik behoor ook tot dc burgerklasse maar »ik verklare, dat tot mij geen aanzoek tot onderteekenen van een Adres (zoo als men zegt dat plaats beeft) gekomen is; zeer waar- uschijnlijk welomdat men bij mij en ande uren gevaar loopt, om in den drang der nood- uzakelijkbeid gebragt te worden eens te ver fhalen wat eigenlijk een grondwet is, en eens »met gegronde reden te beloogen welke ge- fbreken (al zijn die ook bij mij bekender »toch bestaan." Maar wanneer hij zulks eens deed, zoude hij dan niet gevaar loopen, van beschouwd te worden, als een ledig vat, dat door gebrek aan vocht, eene grooten klank van zich geeft, of als een gek, omdat hij zichzelven prijst, en zoude men hem niet zeggenuw eigen lof, stinkt, immers het komt ons voor, dat door bet zeggen: «al zijn die ook bij ons bekend" (namelijk de gebreken der grondwet), moet verstaan worden, dat de, tot de burgerklasse behoorende schrijvers X. en X. daarmede hun ne kennis met de gebreken der grondwet be doelen. Dat doer een aantal burgers een Adres is geteekend is volkomen waarheid; doch ieder, die met de inwoners van Zierikzêe bekendis, zal het belagchelijk vinden dat een zoo ver groot getal is opgenoemd, te meer omdat men wel weet, dat er gezorgd wordt, dat er niet te veel burgers komen en de burgers X. en X. be hoeven zich niet voor nieuwsgierig uit te geven, om de namen van 1200 stadgenooten (Adressanten) te kennen welke meest allen tot den burgerstand zouden moeten behooren, doordien zijzelve burgers zijnde, zeker kun nen weten (dus niet behoeven te gelooven)dat aan hunne nieuwsgierigheid niet kan voldaan worden. Maar wat zijn burgers? immers is, in een uitgestrekten zin, ieder inwoner van Neder land burger van den staat; doch in eenenb perkten zin beschouwen wij als burgers, a! leen zoodanige personen, die tot den middelsta behoorende, geen ambt of bediening waarn men maar hun bestaan vinden in den hand of door het uitoefenen van eeuig bedrijf, weldie zich van den interest van een kle kapitaaltje van het noodige kunnen voorziti maar niet de zoodanige, die door een ambt, bediening geene vrije keus mogen doen, een Adres te teekenen, omdat hunne opp, hoofden of meesters, door eigen belang gedj ven bet hun ten kwade zouden duiden. X. en X. behooren welligt onder zooda ge beambten of bedienaars, en dit zullen dan welligt als de oorzaak kunnen aanmerk, dat bij bun geen aanzoek tot onderteekeni is gedaan doch zijn het vrije burgersv willen zulke grondwetknndige X. X. van e werver (die daarvoor gehouden wordt) verwac ten, die niet weet, wat een grondwet is, wat een mal figuur zoude die werver niet maakt hebben wanneer hij aan dife X. X. n had kunnen verhalen, wat een grondwet is Intusschen bedanken wij de burgers X. en voor hunne gegevene inlichting, door zich grondwetkundigen uit te te geven, waard zij als nu meuigen onkundigen van dienst zi ten kunnen zijn, en raden hun aan, om patent in coinp. als Adviseurs te nemen. Geen Werver, maar een ond teckenaar van het Adres. Burgemeester en Wethouders d Stad Zierikzee brengen door de' ter kennis van de In- en Opgez< tenenen dat de jaarlijksche Paa den- of half-vastenmarkt alsvan ou< binnen deze Stad, op Donderde den 27 dezer maand zal geboudei. worden, BURGERLIJKE STAND TE ZIERIKZEE. GEBORENden 8 Febr narij. Een zoon van C. Padmos en E. Ornee. den 9 dito. Een zoon van C. van der Kleijn en M. Hoet den 10 dito. Een zoon van H. Leeuwe en D. Geluk. Bij M. Slager zijn voor de 495s" li. N. Loterij te bekomen heels en gedeelten van Loten, in koof en huur volgens de hier onderstaan' de Prijs-Courant: DOORGSFOURNEERDE. §HUUR EERSTE KLASSE Heel lot 69, 00? Heel lot 4,01 Half lot - 34,50? Half lot - 2,06 Vijfde lot - 13.80® Vijfde lot - 0,81 Tiende lot - 6,90S Tiende lot - 0,41 Twintigste lot. - 3,45? Twintigste lot. - 0,21 THERMOMETER-STAND TE ZIERIKZEE. Laagste stand Hoogste stand 'smorg. 7 ure. 'snamidd. 3 ure M. 10 Feb. 26°F. D.ll j 14°F. 20°n- W.12 20<>» TER DRUKKERIJ VAN P. DB LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2