f 74. S 845. IVoensdag 29 Januarij Nieu wslij ding en 1 (EERSTE J AAKGA.NC Het ABONNEMENT is twee e een halve cent in de week, Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrij dag, des voormiddags. suïssGiis ^esi5. De Berlingsche Ztg berigt uit Arendal (zon der datum): In den afgeloopen nacht, te 3 ure werd hier eene sterke aardbeving bespeurd, ten minste moet men het waargenomene daar voor houden. Na een' storm uit het noord westen, gepaard met sneeuw, die van des a- vouds tot middernacht duurde, werd het op eens stil en klaarde de lucht op. Ten 3 ure betrok de lucht, doch zonder wind. Een half uur later hoorde men een gedruisch niet on gelijk aan het rollen van een wagen over een steenen brug, of het gedreun van een ver af zijuden donder.-Tevens scheen het, als kwa- me dit gedruisch uit de aarde zich bewegen de naar den toren (vermoedelijk de luchttoren), waar het plotseling ophield en met een korten, doch buitengewoon sterken slag, gelijk aan die eener uitbarsting, eindigde. Bij deze uitbar sting, waarbij men een schok van onder naar boven bespeurde, bewogen zich de lampen, rglazen en spiegels, als of zij vallen zouden. De torenwachter stond eenige minuten als ver steend, niets anders wachtende, of de geheele toren zou instorten. Te gelijker tijd veranderde de wind in een frisschen westen stoker, en is sedert zoo gebleven, met alle kenleelcenenvan stormachtig en ruw weder. Een persoon, dezer dagen te Ae- trecht in het gasthuis overleden -zijnde wilden zijne bloedverwanten hern behoorlijk doen begraven. Eene kist werd Item gegeven en men droeg' ze naar de kerk. Te midden der plegtigheid kregm de bloedverwanten in het hoofd dat er mogelijk geen ligchaam in de kist was. Op hun verzoek, werd dezelve geopend en men vond ze vol zaagsel en steenen! ïlet ligchaam was in de onlee lkamer gebleven en de bloedverwanten hebben het zelve m stukken weergekregen. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Doctor C. E. Heinsius houdt zich -ijverig op het eiland TJrk met het genezen der zieken onledighij vindt er nog al wat op te ruimen; er waren zelfs geen bruikbare me dicijnen voorhanden. Te Leijden had woensdag avond een droevig ongeval plaats: de klein zoon van den korenmolenaar vier lijn aan de Witte Poort in den molen aan het dragen van zakken bezig, stortte met den laatsien zak door een luik en kwam met de lendenen op den wagen neder, zoodat hij ontnithlelijlc dood bleef. Den ITdezer is te Rotterdam een concert ten behoeve der algemeene armen aldaar gegeven hetwelk de aanzienlijke som van ƒ1800 heeft opgebragt. Men schrijft uit Gorinchem dat den 21 dezer uit het rijtuig van eenen Franschen paardenkooper, welke van daar naar Sleeuwijk was vertrok ken is ontvreemd een nachtzak waarin aan goud bankpapier en zilver eene waarde van circa vijf' duizend gulden zich bevond. In liet algemeen begroot men het aantal der geloovigen op onzen aardbol dat der Protestanten op 60 millioenen dat der R. K. Gods dienst op 130 a 140 millioenen; dat der aanhangers van de grieksehe kerk op meer dan 85 millioenen; dat der Joden op 6 millioenen; der Mahomedanen op 100 a 120 mil lioenen, en dat der aanhangers van de eeredienslen van Brainah, Boudlta en Dalaï-Lama enz op niet min der dan 500 millioenen. In 1844 hebben zich iade 8 strafgevangenissen des rijks bevon den 2310 Protestanten, 1326 R. Catholijken en 110 Israelites ia de 12 burgerlijke en militaire hui zen van verzekering 3448 Prote stanten, 2858 R. Catholijken.en isï2 Israëlilen; in de 23 huizon van ar rest 285.4 Protestanten, 2037 R. Catholijken en 147 Israëli,'en. «assets^. De armoede te .Goes en in an- &-J- leen eeue eigenschap der ziel is I venhad de schippersknecht Wil- J4 °en Was en anc^r 48 1 een ander persoondie in Mei jl. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 1