Is het niet veel beteraan het hoofd te staan van eene kracht volle, vrije, welvarende natie? Zoo gelukkig waren uwe vroe gere voorouders, o ridderlijke ko ning, op wien de eenige hoop van het arme, door uwe raadslieden steeds meer en meer uitgeput wor dende, volk gevestigd blijft. Welaanlaat die hoop niet be schaamd en worden Zendt uwe valsche raadslieden weg, ende maak uw volk vrij en gelukkig!o koning! V. C. INGEZONDEN STUKKEN. IETS OVER. DE MULLEN. Steller van het stukje: iets over de keur der meekrap voorkomende in der! Nieuwsbode n.° 55, schijnt weinig bekend te zijn met de keur der muilen; reden waarom het niet nutteloos is daarop met een woord te antwoorden. Het is genoeg bekend dat in dien de keur naar behooren werd waargenomen er geene fraude plaats kon vinden. Doch, daar niet alle droogers en keurmeesters even pligtgetrouw zijn is het niet te bevreemden, dat daarvan partij wordt getrokken, en de zeehande laars zelfs er geene zwarigheid in vindende te zwaar belastte en verstampte muilen op te koopen en te verzendenen dat gevolge- lijk de oorzaak van de fraude, welke er gepleegd wordt, eeniglijk te vinden is in het niet nakomen der verpligting van genoemde be ambten. Het zou alzoo weinig gevolg hebben zich ter voorkoming van bedrog, of tot eene algeheele af schaffing van de keur der muilen, tot het Gouvernement te wenden; terwijl het daarenboven, in dat geval, te voorzien is, dat men al de aarde van ons eiland zal ver- koopendaar men er sedert lang geene gewetenszaak van heeft gemaakt, dezelve onder den naam van muilen te verkoopen. De Stads-en eenige Buiiensto- ven maken hierop eene lofwaardi ge uilzondering. Het is alzoo in het belang van het algemeen, te wenschen dat (aj nar veer ue uii6»vci aan het Gouvernement onder het oog gebragt werd, hoe willekeurig in sommige meestoven met de keur der verstampte muilen wordt ge handeld -opdat daartegen krach tige maatregelen genomen worden in welk geval alleen de muilen aan den handel geene schade zul len teweeg brengen. A. In no. 56 der Nieuwsbode wordt gevraagd, of er geene mogelijkheid bestaat, de harmonie te herstellen tusschen de twee haantjes op de beide torentjes der beurskerk, die het sedert eenen geruimen tijd nooit eens schijnen; maar al tijd hunne koppen naar eenen verkeerden kant draaijen. De inzender daarvan schijnt zeer weinig met het hanengeslac.ht bekend te zijn, doch wij meenen op de beste gronden te mogen bewe- r en, dat de harmonie der beide hanen nimmer kan of zal hersteld worden. Vestigt het oog op het grootste of oostelijke torentje, en dui delijk ontwaart men, dat die prijkt met eenen haan behoorende tot het geslacht der kal koenen, en niettegenstaande zijnen trotsch, is het zachtste windje in staat, hem grillig naar alle zijden te doen draaijen, nacht en dag is hij rusteloos werkzaam aan de bewoners der Oude Haven de juiste windstreek kenbaar te maken.. Het westelijke torentje, hetwelk veel lager ïs,. prijkt ook, doch met een' kleiner' haan welke behoort tot het geslacht der kempenaars of kemphanen; daaraan is men het vooruitzigt in de toekomst verschuldigd, de hevigste storm is niet in staat hem te doen aanwijzen de windstreek, welke reeds bestaatmaar onwan kelbaar gaat hij voort om den opmerkzamen aan te toonen, hoe de Nederlandsche windstreek worden zal. Bestaat echter de mogelijkheid (hoe ongeloofe- lijk ook) de harmonie der beide hanen te herstellen, dan vooral is het toch wenschelijk, dat de kemphaan nimmer ondergeschikt zal moeten zijn aan den kalkoen, want oneindig grooter is het voor het algemeen belang om te worden bekend gemaakt, hoe de Nederland sche windstreek worden zal, dan wel hoe die thans is. R. STABS-HIEUWS BURGERLIJKE STAND TE Z1ER1KZEE. GEBORENden 1 Januarij. Twee dochters van P. A. Rinkier en M. Nolet- Een Zoon van G. Wisse en J. Baams. den 2 dito. Eene dochter van W. Paterik en D. Tuite. OVERLEDENden i Januarij. C. Scholing, oud 6 maanden (zoon). N. Dijkgraaf, oud 6 weken (dochter). J. Wettink, oud 5 maanden (zoon). P. van Oorschot, oud 6 jaren, (dochter). TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOZE. I Aülx JJlVUIVIVUUJil Ail 1" XJMt HVV

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1845 | | pagina 2