bladen beginnen op te vulien, in den jongsten tijd de Arnhemsche en Vlissingsche Couran ten gewedijverd in de kwestie van de stedelijke ambtenaren te Zierikzee dieniettegenstaande herhaalden diefstal der belastingen door bet stedelijk bestuur uit een wel of kwalijk ge plaatst medelijden in hunne functien gemainti- neerd waren. Hen heeft dit aan andere oor zaken willen toeschrijven doch het zij hoe het wil, altijd is het laakbaar, wanneer het eenige doel blijkt te zijn, de handelingen van een bestuur in een hatelijk daglicht te stellen. Op deze wijze wordt de drukpers niet gebruikt als een doelmatig middel tot uitbreiding van kennis en voortgang van verlichting volgens den geest der grondwet, doch strekt eenig en alleen, om aan persoonlijke vijandschap den vrijen teugel te vieren, en wij komen terug tot hetgeen wij in den aanvang van dit opstel (zie Vliss. C. van 9 October) zeiden, dat, daar eeu ieder en zoo veel te meer hoog geplaatste ambtenaren vijanden bezitten deze zich altijd met regt boven hatelijke verklaringen hunner handelingen kunnen verheven achten. lntusschen moet men aan de andere zijde ook erkennen, dat wanneer zulke pikante be oordeelingen, door middel der drukpers onder de oogen van duizenden komen bet zeer moei- jelijk is, zich aan het voorbeeld der ministers (die arme wrijfpalen van jan en alleman) te spiegelen en bij de zaak schijnbaar onverschil lig te blijven. .Wij gevoelen ons inderdaad ook altijd van bewondering doordrongen als wij de zelfbeheersching aanschouwen van al die hooggeplaatste mannen, die op de hatelijk ste beschuldigingen geen jota antwoorden, maar alles, zoo als het spreekwoord zegt, langs hunne koude kleederen laten afschuiven. Vermindert het inwendige eergevoel naar mate men uitwendig eenen hoogeren rang be kleedt Of willen zij ons doen gelooven, dat de slag van een' ezel hun geen zeer doetook dan niet, als dezelve goed raak is Uit het tot dus verre gezegde kunnen wij eene les trekken, die behartiging verdient: zal, door gebruik of misbruik te maken van de vrije drukpers, zoo als men thans ziet ge beuren de achting en liefde voor dat voor- regt, die eindelijk gelukkigerwijze begonnen is zich aan te kweeken, toenemen of afnemen? Is het antwoord op deze vraag wel twijfel achtig bij de opmerking, dat het onmogelijk is, dat zij, die door die drukpers éénmaal aan de kaak zijn gesteld, niet in hun hart de vrije drukpers zullen vervloeken, en levenslang ee nen haat tegen dezelve zullen blijven voeden. En dit is niet gering te achten, want de haat is eene nog veel aanstekclijkeren op de kin deren en kindskinderen meer overerfelijke ziekte, dan de liefde; wij zien dit, hij voorbeeld, aan den haat der Nederlanders tegen den Keizer Napoleon, en hunne liefde voor Koning Willem I. Door dit hatelijk geschrijf in de dagbladen is het anders zoo vergeten Zierikzee goed op den wegzich eene treurige vermaardheid naar buiten te verwerven en naar huiten twreedragt, wantrouwen en haat te veroorzaken onder des- zelfs inwoners, die zich waarlijk toch alreeds op verre na niet beroemen konden, elkander hartelijk lief te hebben. Middelb.urg, 20 November 184-V Dixi. STADS- EN LANDNIEUWS. Tusscheu 11. vrijdag- en zaturdag. nac lit, omstreeks 12 ure, is op het dorp Bruini-sse een hevige brand uitgebarsten in de wagenma- kerij van J. Kerpeustijn waardoor gemelde wageumakerij en paarden stal eene prooi der vlammen zijn ge worden. Om 2 ure was men den brand geheel meester die aan de ijverige hulp van een aantal schip- persgasten is tos te schrijven, door dien de waterslang der brandspuit reeds was gebarsten. De oorzaak van den brand schijnt nog onbekend; de gebouwen zijn voor brandschade verzekerd. Aan de menschlievende hulp van J. van JNieuwenhuizen en ,1. Jon ker welke de ijsbaan bij Kerk- werve 11. donderdagavond, bezig waren schoon te maken is het toe te schrijven dat een jongeling uit Zierikzee het leven heeft behou den, aangezien deze! ve door het over matig gebruik van sterken drank op eene weide nabij Kerkwerve was blijven liggen, en door de koude reeds geheel bewusteloos was geworden, zoo zelfs, dat men niet in staat was van bem te vernemen, waar hij zijne woning had, waarop gemelde personen hem op eene ijs- slede hebben uedergélegden om streeks 11 ure met dezelve zijn gearriveerd. burgerlijke stand te zierikzee, GEBOREN': den 26 December. Een zoon van L. Veldhuis en A. C. Kinnie. den 27 dito. Een zoon van D. Elscot en J. van Beek. Eene dochter van A. Bom. den 28 dito. Eene dochter van C. Ditvorst. Een zoon van W. Catshoek en M. van Westen GEHUWDden 2S December C. Fontijn en M. H. de Bie. M. Hagesteijn en N. Dijkvorst. OVERLEDEN: den 27 December. J. van Saarloos, oud een jaar (zoon). thermometer-stand te zierikzee. Laagste stand Hoogste stand 'smorg. 7 ure. 'snamidd. 3 ure y. 27 Dec. 23°F. Z. 28 J> 33°a Z. 29 38°» M. SO 3) 39°» TER DRUKKERIJ VAN 1\ DE TOOZF.»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1844 | | pagina 2