i STADS-NIEUWS. Vergadering vau Physica: 19 Dec. voegen moet. - TeBerlijn is de nieuwe Schouw burg plegtig ingewijd, Z. M. de Koning benevens vele aanziene- 1 ijken woonden deze plegtigheid bij, zonder de minste stoornis is alles in de beste orde afgeloopeu. Doch in een klein Zeeuwsch stadje, waar men zich in een klein schouwburg- tje amuseert, schijnt men het zoo ver in dit. kunstjegebragt te hebben, zoodat bij eene voorstelling, een aan tal dametjes in zwijm zijn gevallen. Zulke frapante stukken welke 7.00 veel v. wij ra veroorzaken, moest men in zulke schouwburgtjes niet ten toceele voeren, dit zoude men- sehenlevens kunnen kosten. Te St. Mar ia te Schaerbeek heeft een der lederen riemen aan de schra gen van een doodkistdie toeval lig opgerold was de gansche vroo- me gemeente in den waan gebragt dat de doodewiens lijkdienst men vierde, tegen zijn'kist klopte, om te worden uitgelaten. HET IS OM DEN DAALDER. «liet «d om den daalder" is eeno spreek wijzewa.rvan men de toepassing maar al te zeer in het dagelijks leven op merkt. Zij is doorgaans do drijfveer van de meeste han delingen der menschen. Immers slaan wij slechts onze oogen in het rond, dan zien wij tallooze dingen alleenlijk om den daalder gebeuren, zoodat ik mij niet onthouden kan een enkel voorbeeld hier ter neder te schrijven. Treden vrij eene sociëteit of koffijhuis bin nen dan draaft ons terstond een aantal be dienden te gemoet, die ons, wie wij ook zijn, baron of handwerksman op bet allervriende lijkst en voorkomendst bejegenen. En zoo die zelfde bedienden ons op straat naauwelijk3 een groet waardig keuren dan behoeven wij het niet te vragendat hunne vriendelijkheid en voorkomendheid pro forma en alleen om den daalder is. Indien wij op Nieuwjaarsdagdoor ratel- wachtskarliedenlantaarnaanstekers enz. enz., met gelukwenschen als het ware over stelpt wordendan verheugen wij ons over de belangloosheid en welmeenendheid van die eenvoudige menschen; zoo echter diezelfde individu's tot loon van hunne belangstelling een drinkgeld vragen, dan is het eene bedroe vende opmerkingdat ook hunne deelneming, slechts futen om den daalder is. Zoo wij een meisje onze hand hebben ge boden; maar, wegens onze mingegoedheid, een weigerend antwoord hebben ontvangen, en wij zien diezelfde schoone, korten tijd daarna, door jiuieu een zoogenaamd lam ttre, die echter meer dan wij door de Fortuin bedeeld is, naar Hymens tempel voeren, hetgeen maar al te dikwijls ge beurt, dan helaas! verwenschen wij de eigen baat der menschen, wien het ook hier om den daalder te doen is. Wij zien dikwijls in het openbare leven, ook in ons vaderland, dat personen van voorname geboorte, al zijn zij ezels in folio, gemakkelijk ambten verkrijgen, en men behoeft niet te vra gen, dat dit alleenlijk wegens hunne hoogere afkomst, en dus om den daalder geschiedt, en zoo diezelfde personen, uithoofde van hunne ezelachtigheid, dingen hebben bedreven, waar aan men hun verstaud kennen kan, of die niet aan hunne betrekking passen, dan worden zij zoo ligtelijk verschoond; want helaas Het kivaad, dat, dag aan dag geschiedt nis dat men door geen bril, maar door de vin- (gers ziet;" en dan zou men haast zeggen, dat zij, die hun deze posten bezorgd of verkocht hebben, eenig- zins bekend zijn met de spreuk: het is om den daalder. Verbeelden wij ons op eene kermis; ook hier zien wij de waarheid der spreuk: «.het is om den daalder." ledereen weet hier zijne waren zeer schoon op te vijzelen, en ons als het ware tot. koopen te dwingen. V«n thèatres en stel- laadjes roept men ons op het hardste toe, om hetgeen te zien is, te gaan hezigtigen, maar geloof mij, geëerde lezer, het is hier ook slechts om uwen daalder te doen. Toen voor eenige maanden de vrijwillige of gedwongens leening met horton en stooten was vol gekomen, bedankte de koning zijne dier bare onderdanen voor de bereidwilligheid, die zij tot redding des vaderlands in zulk eene ruime mate had betoond. Maar ach! dit hielp den dienstvaardigen vaderlanders zoo weinig, want zij begrepen te goed, dat zij hunne daalders kwijt waren, en dat het om deze slechtste doen was. En wilt gij eindelijk, waarde lezer de re den weten van dit geschrijf, ik beken het ti openhartig, het is louter om den daalder, fc" -A BURGERLIJKE STAND TE ZIERIKZEE. GEBOREN: den 11 December. Eene dochter van D. L. van Schaiken A.Koevoets. (dit was in ons vorig No. abusivelijk als een zoon opgegeven.) den 14 dito. Een zoon van L- v. d. Eude en C. M. de Rijcke. den 15 dito. Een zoon van H. v. d. Moer en M. Kinnie. Een zoon van J. v. d. V. Olivier en C. G. Snijders. OVERLEDENden 14 December. N. Raams, oud 65 jaren, wed. van H. van Tienen. den 15 dito. J. Stoutjesdijk, oud 65 jaren (ongehuwde zoon). A. P. Spelue, oud 62 jar. wed. van P. A. v. Rethi. J. v. d. Halen, oud 4 maanden (zoon). den 17 dito. J. M. A. Iiarenbrugli,oud 18 jaren (dochter). TER DRUKKERIJ VAN 1'. DE LOOZE. - ."uuiMU VAN 1'. DE LOC ZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1844 | | pagina 2