NIEUWSBODE. X."48. 1844. Vrijdag C December. Nieuwstijdingen. (EEItSTE JAAUGAHG. Het abonnement is twee en een halve cent in de week. Enkele nummers 2 cent. De uitgave geschiedt op maandag, woensdag en vrij dag, des voormiddags. ©BSTSGSS FOS1?. Men rilt en beeft van de gru weldaden, met welke de Couranten dagelijks zijn opgevuld. Te Kon- zeil in DuitscMand is op den 41 Nov. de zwangere echtgenoot van den onderwijzer der jeugd H.... op eene wreedaardige wijze ver worgd, en aan dien moord schijnen omstan digheden verbonden, die ons met hui vering vervullen. In Opper-Silezie moet men oulangs eeneu vader en 7oon die ter goeder naam en faam stonden als verdacht van de hee ling Van gestolene goederen, in hechtenis gezet hebben en daal de zoon niets wilde bekennen, ver moedelijk omdat hij niets wist heeft de Districls-Commissaris hem laten dood geeselenVan beide deze, onzen leeftijd onteerende, voor- vallen verwacht men nadere be- rigten. Frankfort, 29 Nov. Den. 19den dezer had men te Petersburg 10° R. koude en eene goede sneeuw- baan. Het Tauuusgebergte is heden mede geheel met sneeuw bedekt. BIJtN ENLANDSCHE BERIGTEN. ieeuwarden, 21 Nov. Wij ver nemen, dat de arrondissements-regt- bank alhier, dezer dagen, heeft verleend regts-ingang en een be vel van gevangenneming tegeu drie polderwerkersbekend onder de namen van Johan of Johannes Ma troosMottige Klaas en Bartter zake van zich, in den nacht van 23 op 24 dezer gewapenderhand en met geweld te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer aan verschillende muntspe ciën en eenige andere voorwerpen, gepleegd in de bewoonde huizinge van den tolgaarder Terguinouder Menaldum, aan den straatweg van Leeuwarden naar Harlingen. Plet heeft aan de justitie nog niet mogen gelukken, bovengenoemde personen te apprehenderen. Dien ten gevol ge iijn onmidde lijk allerwege de vereischte bevelen tot opsporing uit gevaardigd. Zwolle, 28 Nov Gelijk men in het berigt uit 's Hertogenbosch onder dagteekening van den 6deu dezerteregt heeft gemeend te kunnen bespeuren geeft de Heer H. Knijper, Gz. ar- rondissements-directeur alhier, in deze provin cie reeds schitterende bewijzen van zijne talen ten en ijver in het behartigen der Cskale be langen. Zoo is, onder anderen, het totaal van den aanslag der patenten in deze stad dit jaar met bijna een derde verhoogddaar de gehee- le opbrengst derzelve, het vorige jaar ongeveer ƒ17,000 bedragende, thans tot eene som van ruim ƒ22,000 is opgevoerd. Wanneer men, bij den kwijnenden toestand van den handel, bedenkt, wat de fortuinen der ingezetenen dit jaar reeds door de aSjniAifu.v geldleening en conversiën hebben geleden moet ieder over 's mans ijver verbaasd staan, en zoude het, aldus voortgaande ten minste met opzigt tot de opbrengst der belastingen1 eens kunnen bewaarheid wordenwat onlangs van Zwolle werd voorspeld, dat het eens de derde koop stad van het rijk zoude kunnen worden. Ook de maatregelen, door den heer directeur geno men om allen mogelijken sluikhandel, fraude, ontduiking van verschillende regten tegen te gaan, vervullen hier ieder met bewondering o- ver 's mans vindingrijkheid en hoezeer uit den aard der zaak menig eerlijk handelaar daardoor lijdt en in de uitoefening zijner za ken wordt belemmerd, is het toch voorzeker beter, geen' handel te hebben, dan eenen, die, wel is waarbloei en welvaart verspreidt doch waarbij men gevaar loopt, nu en dan het ergerlijk voorbeeld \an sluikerij zich te zien voordoen. Niemand zal er zich hier dan ook over verwonderen bijaldien binnen korttot belooning voor zijne fiscale verdienstende heer Knijper tot ridder van den Nederlandschen Leeuw of van de Eikenkroon wordt benoemd ja zelfs zijn er, die beweren dat eene benoe ming van dien man, niet tot ridder, maar tot Grootkruis geenszins onverdiend zoude zijn- Mogt hem daarbij dan tevens eene betere stand plaats dan in Overijsselworden aangewe zen of hemna al zijnen arbeidverlof ge geven worden om vrij van ambtszorgen, zijne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1844 | | pagina 1