ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. N.° 44. 27 N0V3EMBÉB. Nieuwstijdingen. EEHS'i'E JAARGANG.) 1844. Het ABONNEMENT IS 21/s Cts. in de week. Enkele nummers 2 Cents. WOENSDAG De uitgave geschiedt op maandagwoensd. en vrijdagdes voor middags. In het Fransch nieuwsblad le pi lote du Calvados leest men: aVoor eenige dagen spande de hr. L. de Chaumontel, een paard in, met een tuig, dat^ achtereenvolgend gediend had voor twee aan den kwaden droes gestorvene paaiden, en kwet ste daarbij den vinger met den tong eener gesp. Weldra vertoonden zich bij hem al de voorboden van den droes: zijn ligchaam werd overdekt met zweren, de neusgaten werden enger, de hersens aangetast; den 13 dezer maand is die grondeigenaar overleden onder de ijsselijkste smar ten. En een ander Fransch dagblad deelt het Volgende geval mede; Een vader arbeidde op het veld, met zijn zoon, een knaapje van 10 tot 12 jaren. In drift, dat hij 's vaders bevelen niet haastig genoeg vol- bragt, wierp deze hem een stuk gereedschap naar het hoofd, dat zoo ongelukkig treft, dat het kind dood nedervalt. De man ijlt in wan hoop radeloos naar huis en vertelt aan zijne vrouw het schrikkelijk onge luk, dat hun is overkomen. JDe moeder had haren zuigeling op den arm; zij legt dien in de wieg ne der en vliegt naar de plaats van het ongeluk. Terugkomende vindt zij haar man hangen, die zich in- tusschen uit wanhoop van het leven had beroofd. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De bevolking van middel-Europa is sedert 1813 ontzettend toegeno men, zoowel door dat het aantal geboorten de sterfte overtreft, als ook door dat de individus door- eengerekend langer leven, dan vroe ger de middelbard levensduur is in eenige dier landen van 2830 35 jaren geklommen tot 40 42 45. Deze toeneming maakt de staat- huiskundigen groote zorg daar de bestaanmiddelen niet toenemen in evenredigheid met de bevolking, hetgeen trouwens vooraf wel te den- j ken was. De bevolking heeft eene neiging, om de bestaanmiddelen te overschrijden. Zoodra iemand een bestaan gevonden heefthuwt hij in den regelen krijgt, dooreenge- rekend, drie of vier kinderende ze drie of vier kinderen, volwas sen zijndekunnen natuurlijk niet leven van hetgeen voor twee ouders toereikte. De beroemde staats- huiskiindige Malthus beweerde, dat de bevolkiug aldus opklom 2:4: 8 enz. en de bestaanmiddelen in tegendeel aldus toenamen 1:2:3. Men denke eens na waar het bij bestendig toenemende bevolking in midden-Europa heen moetWaar brood te vinden voor zooveel mon den als elk die geslaagd is, zich brood te verschaffen het getal monden vermeêrdtNog daargelaten, dat niet weinigen huwen eer zij een bestaan hebben, en dus, zelve be- hoeftigen nieuwe behoeftigen in het aanzijn roepen. Te Albergen, gemeente Tubber- gen, had voor eenige dagen een voor val plaats, dat weder van de zege ningen getuigt, waarvan ons land overvloeit. Een arm meisje van 12 of 13 jaren, had met groote moeite eenige rogge bijeen verza meld; welke zij uit roedelijden van» eenige boeren uit den omtrek had ontvangen. Een commies van 's rijks belastingen, aldaar gestationeerd, jwaut waar vindt men hen toch al niet?) zoo het schijnt uit pure bal dadigheid loopt het na en schiet het onschuldige meisje in het been. Misschien zal deze zich door hei ligen ambtsijver verontschuldigen en voorwenden te meenen dat het kind sluikgoederen bij zich droeg maar een kind van 13 jaren kan immers zeer goed door eenen vol wassen ambtenaar worden ingehaald,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1844 | | pagina 1